5 lipca 2017 roku w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim przy Placu Bankowym w Warszawie odbyła się niezwykła wystawa „Poezja koloru” Marka i Natalii Krauss.
Została ona otwarta przez Annę Olszewską zastępcę dyrektora wydziału Opieki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, przewodniczącą Wojewódzkiego Zespołu ds. orzekania niepełnosprawności oraz Zbigniewa Drzewieckiego dyrektora Centrum Rehabilitacji, Edukacji i opieki TPD Helenów w Warszawie. W uroczystości wzięła udział Anna Kaczmarek, dyrektor DPS Kombatant w Legionowie, Anna Czachorowska poetka, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im ks. Jana Twardowskiego w Jabłonnie, najbliższa rodzina, przyjaciele, koneserzy sztuki Marka Kraussa oraz kolekcjonerzy obrazów z całej Polski.
Marek Krauss świętuje 50 lat działalności artystycznej
Wystawa ta została zorganizowana z okazji 50-lecia pracy artystycznej Marka Kraussa „Nikifora Warszawskiego” artysty uprawiającego sztukę art.-brut.
– W 1968 miałem pierwszą wystawę zbiorową w życiu na święto Milicjanta w kinie ” Klub ” w Warszawie zorganizowaną przez Dom Kultury na ul. Łowickiej w Warszawie. Później Firma McDonald’s zakupiła 17 moich obrazków. Prywatny kolekcjoner – Jan Babicz, najmłodszy uczestnik powstania Warszawskiego, zamówił kilkanaście obrazków „Powstanie Warszawskie”. Znana dziennikarka Maria Terlecka z czasopisma „Wiadomości Kulturalne” napisała artykuł „Świat wg Marka Kraussa” i nadała mi pseudonim „Warszawski Nikifor”. Od tamtej pory namalowałem tysiące obrazów. Miałem setki wystaw. Moje obrazy są w znanych na świecie galeriach i muzeach. Napisano o mnie bardzo dużo artykułów – podkreślił z dumą Marek Krauss.
Marek Krauss zaprezentował jubileuszową grupę obrazów pod tytułem „Polska wieś”. Każdy obrazek prezentuje inną scenę z życia polskiej wsi. Jak zwykle sceny te pełne są charakterystycznego dla artysty humoru i ironii. Oglądane obrazy wzbudzają uśmiech.
Poezja kolorów Natalii Krauss
Wystawa składa się z dwóch oddzielnych części. Pierwsza z nich to „Poezja kolorów”, obrazki namalowane przez żonę Marka Kraussa Natalię Krauss. Jest to jej debiut malarski. Na wystawie zaprezentowała 20 prac większość z motywem kwiatowym. Artystka maluje jedną ręką w pozycji leżącej. Każda zaprezentowana praca to ogromny włożony w nią wysiłek i determinacja. Świadczy o charakterze artystki, która nie poddaję się bez względu na okoliczności. Przedstawione obrazki przepełnione są optymizmem i radością. W oglądających wzbudzają podobne uczucia i pozwalają zapomnieć na chwilę o troskach i zmartwieniach. Zachęcają do walki o lepsze jutro. Trud ten i wysiłek włożony w wykonane prace to jej wkład serca dla innych niepełnosprawnych ludzi.
Dar dla….
Artyści przekazali kolorowe przepełnione humorem obrazy na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z TPD Helenów w Warszawie. Jest to kolejna akcja charytatywna artystów na rzecz tej instytucji i jej podopiecznych.
Dyrektor Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD „Helenów” oraz Specjalnego Ośrodka Wychowawczego TPD mgr Zbigniew Drzewiecki podziękował za ten szczególny dar artystów dla jego podopiecznych. Zebrana kwota ze sprzedaży obrazków została przeznaczona na zakup potrzebnego sprzętu. Wystawa będzie otwarta dla publiczności w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim przy placu Bankowym w Warszawie do 31 lipca 2017 roku. Obrazy tam prezentowane można jeszcze nabyć za pomocą portalu artysty i wspomóc tym samym podopiecznych TPD Helenów w Warszawie.
Jerzy Jastrzębski