Więcej lekarzy w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej?

przychodnia-legionowo

Przychodnia na górce, fot. GP/kf (archiwum)

Jest szansa, że po 1 października br. w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej (NiŚOZ) świadczonej na terenie powiatu legionowskiego pracować będzie 3 a nie 2 jak do tej pory lekarzy. O liczbie lekarzy na dyżurach decydować będzie mogło szefostwo placówki świadczącej tego typu usługi.

5-letni kontrakt na Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną

NFZ ogłosił konkurs na NiŚOZ świadczoną m. in. w powiecie legionowskim. Konkurs na tego typu usługi jest bezpośrednią konsekwencją utworzenia krajowej sieci szpitali. Zgodnie z niedawno zmienionym prawem, tego typu pomoc ma być realizowana w szpitalach, zaś w regionach, w których nie ma szpitali, mają być ogłoszone nowe konkursy. Ośrodki zdrowia z terenu całego powiatu legionowskiego, które są zainteresowane udzielaniem tego rodzaju pomocy medycznej, powinny do 4 września br. złożyć w NFZ swoje oferty cenowe. W przypadku liczącego blisko 117 tysięcy mieszkańców powiatu legionowskiego jest się o co bić. Wartość 5-letniego kontraktu na tego typu usługi może, bowiem opiewać na kwotę znacznie przekraczającą 10 mln zł. Przychodnie, które mają szanse wygrać ten konkurs, muszą jednak zaproponować utrzymanie NiŚOZ za cenę nie wyższą, jak nieco ponad 170 tys. zł miesięcznie.

Liczba lekarzy zależeć będzie od potrzeb

W ramach miesięcznego ryczałtu, ośrodek zdrowia, który wygra konkurs na NiŚOZ w powiecie legionowskim, będzie musiał zatrudnić na takim dyżurze co najmniej jednego lekarza. Liczbę lekarzy będzie można dopasowywać do zaistniałych potrzeb. Zapewnienie stabilnego finansowania ze strony NFZ tego rodzaju usług umożliwi kierownictwu takiej placówki dostosowywanie liczby etatów lekarskich do bieżących potrzeb pacjentów. Oznacza to, że w sezonie wzmożonych zachorowań, czy też w weekendy i w święta, kiedy to z NiŚOZ korzysta więcej pacjentów, w przychodni realizującej tego typu pomoc, dyżurować będzie mogło 3, a nawet więcej lekarzy. Pieniądze zaoszczędzone w miesiącach, w których z NiŚOZ zazwyczaj korzysta mniej pacjentów, będą mogły zostać wydane w miesiącach, w których to zapotrzebowanie jest znacznie większe. Mowa tu oczywiście o okresach jesienno-zimowych, kiedy liczba zachorowań znacząco rośnie.

 

 

2 lekarzy i 117 tys. pacjentów

Obecnie świadczenia w ramach NiŚOZ realizują 2 zakontraktowani przez NFZ lekarze w mieszczącym się przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w Legionowie Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Legionowo” (NZOZ „Legionowo”). Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, jeden zespół złożony z lekarza i pielęgniarki zabezpiecza 50 tysięcy mieszkańców. – Świadczeniodawca udzielający świadczeń NiŚOZ jest zobowiązany do zapewnienia gotowości do udzielania tych świadczeń w wyznaczonym miejscu ich udzielania zgodnie z obsadą kadrową, w wymiarze co najmniej jednego lekarza i jednej pielęgniarki („zespół dyżurujący”) na każde rozpoczęte 50 tysięcy osób zamieszkałych na obszarze zabezpieczenia – czytamy w przedmiotowej ustawie. W związku z tym że ten jeszcze obecnie obowiązujący kontrakt na NiŚOZ zawierany był w czasie kiedy mieszkańców w powiecie było mniej niż 100 tysięcy, tego typu doraźną pomocą medyczną w przychodni „na górce” mogło zajmować się jedynie 2 lekarzy. Kiedy w kolejnych latach liczba ludności zwiększyła się do 117 tysięcy, NFZ nie ogłaszał nowych konkursów na usługi medyczne udzielane w ramach NiŚOZ, tylko te dotychczas świadczone przez legionowską przychodnię „na górce” aneksował.

W połowie września poznamy adres…

Nowy konkurs na NiŚOZ w powiecie legionowskim jest szansą na odciążenie dotychczasowych lekarzy, którzy w sezonie jesienno-zimowym i w dni wolne od pracy mieli zazwyczaj ręce pełne roboty. Kierownictwo placówki, która wygra ten przetarg – proponując m. in. najniższą cenę – będzie mogło samo decydować, ilu lekarzy jest w ramach NiŚOZ w danym momencie w powiecie legionowskim potrzebnych. Z zapowiedzi urzędników z mazowieckiego NFZ wynika, że konkurs na NiŚOZ świadczoną od 1 października br. w powiecie legionowskim powinien zostać rozstrzygnięty najpóźniej w połowie września br.