Oferująca leczenie szpitalne w ramach środków publicznych legionowska Klinika Mediq, mimo że nie zakwalifikowała się do krajowej sieci szpitali, na razie nie musi martwić się o finansowanie świadczeń. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) przychylił się do prośby dyrektora mazowieckiego oddziału i wydał zgodę na aneksowanie dotychczasowych umów.
Aneksowali kontrakt w Mediq
– W celu zapewnienia ciągłości i dostępności do świadczeń stacjonarnej opieki zdrowotnej – w tych zakresach, które nie spełniały warunków kwalifikacji do systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń, tzw. sieci szpitali – dyrektor mazowieckiego NFZ Filip Nowak podjął decyzję o przedłużeniu obowiązujących umów. Zgodę na takie rozwiązanie wydał, na podstawie art. 156 ust. 1a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, Prezes NFZ Andrzej Jacyna – informuje Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Okres obowiązywania umów na lecznictwo szpitalne oraz rehabilitację upływa 30 września br. Aneksowane umowy będą obowiązywały do 31 marca 2018r. – zapewnia po chwili. Oznacza to, że realizowane w ramach kontraktów z NFZ leczenie szpitalne w legionowskiej Klinice Mediq będzie się odbywało na takich samych zasadach, jak dotychczas, przynajmniej przez 8 najbliższych miesięcy, czyli do końca marca 2018r.
Pracują nad konkursami uzupełniającymi
W tym czasie urzędnicy z mazowieckiego NFZ opracują i ogłoszą konkursy uzupełniające dla realizujących leczenie szpitalne placówek, które znalazły się poza krajową siecią szpitali. Jednak pula dostępnych w nich pieniędzy nie będzie już tak pokaźna, jak w przypadku szpitali zakwalifikowanych do krajowej sieci. Jak informuje resort zdrowia, na sfinansowanie zawieranych na zasadach konkursowych kontraktów w zakresie leczenia szpitalnego zostanie przeznaczonych tylko około 7 proc. środków NFZ, czyli łącznie około 2,3 miliarda złotych. Z kolei szpitale, które znalazły się w tej sieci, na najbliższe 4 lata począwszy od 1 października br. mają mieć zagwarantowany ryczałt na leczenie. Na ten cel NFZ chce przeznaczyć aż 93 proc. wszystkich pieniędzy, jakie w ogóle wydaje na leczenie szpitalne. Do tych placówek z budżetu państwa popłynie przeszło 30 miliardów złotych.
Mediq poza krajową siecią szpitali
W szpitalu Mediq wykonywane są planowe operacje z zakresu m. in. okulistyki, chirurgii ogólnej, ginekologicznej, czy ortopedycznej. Pacjenci zapisywani są na operacje na przykład zaćmy, przepuklin, woreczków żółciowych, polipów i mięśniaków macicy, czy też torbieli jajników. Wartość rocznego kontraktu z NFZ na planową hospitalizację realizowaną w szpitalu „Mediq” kształtuje się na poziomie około 7 milionów złotych. Leczenie tego typu będzie wciąż finansowane ze środków publicznych, przynajmniej do końca marca 2018r. Potem jednak mogą pojawić schody. Jeśli mazowiecki oddział NFZ nie ogłosi rokowań, bądź konkursu uzupełniającego na szpitalnictwo w powiecie legionowskim, po 1 marca 2018r., szpital „Mediq” może zostać bez publicznego finansowania. Równoznaczne jest to z utratą przez jego pacjentów miejsca w kolejce i koniecznością szukania przez nich miejsca w szpitalu, który ma kontrakt z NFZ. Jedyną nadzieją na otrzymanie przez szpital „Mediq” nowego kontraktu z NFZ na planową i dotychczas tam realizowaną hospitalizację jest ogłoszenie odpowiednich konkursów uzupełniających i ich wygranie przez placówkę. Jaka przyszłość czeka „Mediq” w tym zakresie, okaże się w ciągu 8 najbliższych miesięcy.
Magdalena Siebierska