Zabawka Boga, Tadeusz Biedzki – powieść sensacyjno-historyczna oparta na faktach.
Autor dostaje list od dawnego przyjaciela, zakonnika z Etiopii, który trafił na ślad pamiątki sprzed dwóch tysięcy lat. Odnalezienie jej – ze względu na pierwszego właściciela – byłoby światową sensacją. Mnich prosi przyjaciela o podjęcie poszukiwań. Autor jedzie do klasztoru św. Katarzyny na Synaju, gdzie odbiera kopertę z wierszem-szyfrem. Wynika z niego, że musi przebyć trasę z Jerozolimy do Efezu. Czyni to, ale dowiaduje się niewiele. Dopiero kolejne podróże, wizyty w klasztorach Prowansji i w kościele Lalibeli w Etiopii stwarzają mu szansę na odnalezienie historycznego skarbu. Czy ją wykorzysta?
Znakomicie zarysowane czasy I wieku n.e., pierwszych wspólnot chrześcijan oraz krucjat w Ziemi Świętej na przełomie XII i XIII wieku. Świetnie pokazana Jerozolima, dwór Saladyna w Damaszku, świat templariuszy, zakony we Francji, średniowieczna Etiopia oraz – co niezwykle ciekawe – dokładnie te same miejsca dziś. Trzyma w napięciu od pierwszej strony do rewelacyjnego finału. Recenzenci porównują klimat powieści do dzieła Umberto Eco „Imię róży” i bestsellera Dana Browna – „Kod Leonarda da Vinci”. Lektura obowiązkowa.
Tadeusz Biedzki
Przedsiębiorca, podróżnik i pisarz. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dziennikarz „Polityki” i „Przeglądu Tygodniowego”. Po upadku komunizmu redaktor naczelny „Trybuny Śląskiej” (1991-2000). Właściciel kilku firm. Od dwudziestu lat podróżuje z żoną po świecie, zaglądając tam, gdzie nie docierają zwyczajni turyści. Fascynuje go egzotyka, „Trzeci Świat” oraz historia. Niezwykłe i niebezpieczne przygody opisuje w książkach i reportażach. Tym razem połączył pasję podróżniczą z historyczną i napisał książkę, której akcja toczy się na trzech kontynentach, zaczyna współcześnie, sięga najpierw 2 tysięcy, potem 800 lat wstecz, by znaleźć niesamowite rozwiązanie w XXI wieku.
Recenzje
Wciągająca opowieść o podróży śladami tajemniczego listu od przyjaciela. Historia drewnianej zabawki, jaką w dzieciństwie miał bawić się człowiek, który wpłynął na bieg historii świata. Zaskakujące połączenie tego, co fikcyjne, z tym, co – jak wierzy tak wielu – wydarzyło się naprawdę. Książka Tadeusza Biedzkiego jest mapą, szyfrem, przypowieścią. Mądrą.
Michał Nogaś, Polskie Radio, Program 3
Znakomita książka polskiego pisarza. Wartka, sensacyjna akcja, niezwykła mistyka i koloryt miejsc, a jednocześnie realizam dowodzący wielkiej erudycji autora sprawiają, że nie można oderwać się od czytania. Jeśli ukaże się w USA znajdzie się na szczycie list bestsellerów
Jack Sallory, amerykański krytyk literacki
Konkurs
Dla dwóch czytelników, którzy we wtorek 23 grudnia w godz. 14.10-14.15 przyślą do redakcji maila na adres: redakcja@gazetapowiatowa.pl z poprawną odpowiedzią na pytanie:
Którą z książek Tadeusza Biedzkiego uznano za „Podróżniczą książkę 2012 roku”?
Redakcja Gazety Powiatowej przygotowała książki niespodzianki. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy drogą mailową. Po odbiór nagrody zapraszamy z aktualną Gazetą Powiatową (wydanie 17.12).