Kinesiotaping (Kinesiology Taping, tapowanie) to nowatorska metoda rehabilitacji, stworzona na początku lat siedemdziesiątych w Japonii przez dr Kenzo Kase, który rozwinął kinesiotaping jako efektywną terapię problemów stawowych i reumatyzmu.
Koncepcja terapeutyczna oparta jest na sensorycznym i mechanicznym działaniu specjalnie opracowanego plastra, charakteryzującego się parametrami zbliźonymi do specyfiki ludzkiej skóry. Stosując oklejenie (plaster) na zmienione chorobowo miejsce, aktywuje się jednocześnie naturalny proces regeneracji tkanek. Jest to moźliwe dzięki zjawisku samoleczenia organizmu. Proces ten określany teź jako kompensacja, przebiegając w sposób niekontrolowany, często w efekcie końcowym jest patologiczny np. skolioza. Natomiast kierowany prowadzi do przywrócenia prawidłowej funkcji.
Kinesiotaping znajduje zastosowanie w rehabilitacji i fizjoterapii przeciwbólowej, ortopedycznej, sportowej, neurologicznej, pediatrycznej, pooperacyjnej, ginekologicznej, onkologicznej. W leczeniu dysfunkcji narządu ruchu, stosuje się ją w celu zmniejszenia odczuć bólowych pacjenta, zmniejszenia obrzęku, przyspieszenia procesów gojenia, korekcji mechanicznej, poprawy stabilizacji. Moźna stosować tapowanie (oklejanie) w stanach przewlekłych razem z innymi metodami rehabilitacji, ale teź w okresie ostrym choroby, kiedy masaź i zabiegi terapii manualnej są jeszcze przeciwwskazane.
Aplikacje kinesiotapingu pozwalają na:
- Zachowanie pełnego zakresu ruchu
- Świadomą normalizację napięcia mięśniowego
- Aktywowanie mięśni uszkodzonych
- Zmniejszenie bólu i nienaturalnych odczuć skóry
- Likwidację zastojów i obrzęków limfatycznych
- Korektę niewłaściwych pozycji stawów
- Korektę ułoźenia powięzi i skóry
- Poprawę mikrokrąźenia
Zastosowanie kinesiotapingu to m.in.:
- Bóle kręgosłupa
- Bóle stawów obwodowych np.: kolano (dolegliwości stawu rzepkowo-udowego)
bark (naderwanie stoźka rotatorów)
- Bolesność okolicy przyczepów mięśniowych np.:(ostroga piętowa, łokieć tenisisty)
- Stany po zwichnięciach i skręceniach stawów (niestabilność stawów)
- Uszkodzenia mięśni , więzadeł (naderwania, przeciąźenia)
- Paluch koślawy (Hallux Valgus)
- Obrzęki limfatyczne
- Wady postawy (skolioza, odstające łopatki, kolana koślawe itp.)
- Blizny i krwiaki
- Stany pourazowe i pooperacyjne.
Kinesiotaping jako metoda wspomagająca terapię tkanek miękkich i normalizująca napięcia systemu mięśniowo-powięziowego, jest znakomitym narzędziem w rękach fizjoterapeutów w zakresie fizjoterapii klinicznej i fizjoprofilaktyki.
Artykuł przygotowała: fizjoterapeutka mgr Agnieszka Kalupa