Powiat legionowski na filmowo

Poklosie

Miejscowości położone w powiecie legionowskim były i są często odwiedzane przez filmowców. Bliskość Warszawy, ale z pewnością także atrakcyjne i malownicze miejsca spowodowały, że kręcono tu wiele filmów i seriali. Najbardziej znane to „Rejs”, „Pokłosie”, „Czterej pancerni i pies” oraz „Czterdziestolatek”.

 

Szarże ułanów i ataki czołgów

powiat legionowski - lotna

Lotna

Jesienią 1958 r. w Zegrzu pojawili się polscy ułani i niemieckie czołgi. Andrzej Wajda kręcił „Lotną” (premiera 1959), film o tragicznym losie szwadronu polskiej kawalerii we wrześniu 1939 r. Większość zdjęć do „Lotnej” kręcono na zegrzyńskim poligonie, ale także w zagrodzie wiejskiej w Skubiance, na polach jadwisińskich oraz w dworku Szaniawskiego w Zegrzynku.

Pod drugiej stronie Narwi również toczyła się filmowa wojna. Załoga czołgu „Rudy” wojowała w okolicach Białobrzegów (serial „Czterej pancerni i pies”, premiera 1966 r., reż. Konrad Nałęcki). W odc. 16. załoga „Rudego” oswobadza obóz koncentracyjny, który zagrały baraki na terenie obozu ćwiczeń w pobliżu koszar w Białobrzegach, a w odc. 18. podchorąży Zadra (Marian Opania) zabiera jeep’em uciekinierów ze szpitala polowego, między innymi Lidkę (Ewa Wiśniewska) i Marusię (Pola Raksa). Sceny te kręcono na terenie fortu w Beniaminowie. Z kolei słynna scena ucieczki Gustlika (Franciszek Pieczka) i Honoraty (Barbara Kraftówna) generalskim mercedesem była kręcona na drodze w pobliżu Białobrzegów (odc. 17.).

Powojenną trudną rzeczywistość komunistyczną przedstawiają emitowane obecnie odcinki „Czasu honoru” (sezon 6., 2013, reż. Michał Rosa, Katarzyna Klimkiewicz). W odc. 74. i w kilku innych możemy zobaczyć pałac w Jadwisinie grający siedzibę bezpieki.

Mroczne tajemnice fortu

Umocnienie Małe (fort) w Zegrzu zagrał w głośnym „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego, którego premiera odbyła się w ubiegłym roku. W filmie widać dwukrotnie asfaltową drogę wiodącą do fortu i drogę prowadzącą na dziedziniec umocnienia (wybrukowaną specjalnie na potrzeby filmu). W innej scenie główny bohater filmu Franciszek Kalina wchodzi po schodach wiodących do schronu znajdującego się na wale fortu grającego w filmie starą garbarnię. Udaje się tam w nadziei wyjaśnienia mrocznej zagadki z czasów wojny.

Ryszard Riedel, bohater filmu „Skazany na bluesa” (premiera 2005, reż. Jan Kidawa-Błoński), też nie miał łatwego życia. Lider zespołu „Dżem” tworzył świetną muzykę i walczył ze strasznym nałogiem. W jednej ze scen filmu Tomasz Kot grający Riedla jeździł na białym koniu po plaży w Nieporęcie, a w tle widać było rozświetlony bar „Barka”.

Pałac zakochanych

Naprawdę wczoraj

Naprawdę wczoraj

Pałac i park w Jabłonnie był zawsze pięknym tłem dla miłosnych historii. Cesarz Bonaparte (Gustaw Holoubek) odwiedził tam Marię Walewską (Beata Tyszkiewicz) w filmie „Marysieńka i Napoleon” (premiera 1966, reż. Leonard Buczkowski). W znajdującej się w podziemiach pałacu kawiarni, o trudnej przeszłości rozmawiali bohaterowie filmu „Naprawdę wczoraj” (premiera 1963, reż. Jan Rybkowski) grani przez Beatę Tyszkiewicz i Andrzeja Łapickiego. W parku przypałacowym Magdę Karwowską (Anna Seniuk) oczarował profesor Zygmunt Koziełło (Jan Nowicki). Ich flirt kwitnie potem w jabłonowskich wnętrzach („Czterdziestolatek”, odc. 10., 1975, reż. Jerzy Gruza). Pałac w Jabłonnie zagrał także rezydencją biskupa przełożonego księdza-detektywa z serialu „Ojciec Mateusz” (np. w odc. 78, 2011, reż. Maciej Dejczer).

Bohater znakomitego dramatu obyczajowego „Trzeci” (premiera 2005, reż. Jan Hryniak) grany przez Jacka Poniedziałka, próbujący odnaleźć swoje uczucie do żony Ewy (Magdalena Cielecka), pojawia się na moment przed kasynem w Zegrzu, gdzie trwają przygotowania do wesela.

Andrzej Talar (Tomasz Borkowy) i Nika Frej (Ewa Gawryluk), bohaterowie serialu „Dom” w reżyserii Jana Łomnickiego, zbliżają się do siebie w czasie imprezy na statku stale zacumowanym w Wierzbicy k. Serocka, należącym do FSO na Żeraniu (odc. 18., 1997).

Z kolei Serock stał się tłem dla losów bohaterów filmu „Ogród Luizy” (premiera 2007, reż. Maciej Wojtyszko).

Jezioro uśmiechu

Rejs

Rejs

Stanisław Tym (fałszywy kaowiec), Zdzisław Maklakiewicz (Mamoń) i Jan Himilsbach (Sidorowski) z kultowego „Rejsu” (premiera 1970) pływali przez całe lato po Zalewie Zegrzyńskim. Pływali, pili i kręcili z Markiem Piwowskim (reżyser) świetną komedię. W wielu scenach filmu widać jezioro i wysoki brzeg w Zegrzu. Z kolei dawny, łukowy most zegrzyński możemy zobaczyć w „Hydrozagadce” Janusza Kondratiuka (premiera 1971). Most i zalew są tłem rozmowy Plamy (Zdzisław Maklakiewicz) z Maharadżą (Roman Kłosowski).

Na nieistniejącej dziś stacji w Zegrzu Płd. z pociągu wysiada Anna Krzakoska (Ewa Wiśniewska), żona dyrektora „Pol-Pimu”, śledzona na jego polecenie przez Romana Ferde (Bronisław Pawlik). To scena ze świetnej komedii Stanisława Barei „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” (premiera 1978).

W miejscowościach położonych nad Jeziorem Zegrzyńskim kręcono także mniej ambitne komedie jak np. „Gulczas, a jak myślisz ?” Jerzego Gruzy (premiera 2001) oraz seriale: „Magda M.” (hotel 500 w Zegrzu Płd.) oraz „Miasteczko”, „Barwy szczęścia” i „Siostrzyczki” (Serock).

Mirosław Pakuła