ARTYKUŁ ZAKTUALIZOWANY, 25.10.2017 r
Urząd Miasta Legionowo opublikował projekt uchwały w sprawie zmiany granic Gminy Miejskiej Legionowo. Według prezentowanego dokumentu Legionowo ma się powiększyć o około 500 hektarów terenów należących obecnie do gminy Jabłonna.
Projekt uchwały mówi o przystąpieniu do procedury zmiany granic w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym. Gmina Miejska Legionowo może się powiększyć o teren określony w dokumencie jako część terenu sołectwa „Józefów II”, należącego do gminy Jabłonna. To głównie tereny leśne w rejonie ul. Strużańskiej aż do Choszczówki. Łącznie powierzchnia określona załącznikiem do projektu uchwały, to około 500 hektarów. Gmina Legionowo powiększyłaby zatem swoją powierzchnię o około 35% (z 1400 hektarów do 1900 hektarów).
Jak to uzasadnia miasto?
– Legionowo jest miastem, Gminą Miejską o dużym stopniu urbanizacji. Przeprowadzona w latach 80-tych ubiegłego stulecia zmiana granic miasta Legionowa i włączenie w jego granice części terenu Gminy Jabłonna i terenu Gminy wówczas Skrzeszew, korzystnie wpłynęła na rozwój ekonomiczny, gospodarczy i demograficzny miasta Legionowa. Rozwój i wzrost obszaru miasta Legionowo jako stolicy Powiatu Legionowskiego, to również rozwój całego Powiatu. Obecnie proponowana zmiana granicy Gminy Miejskiej Legionowo poprzez przyłączenie części terenu sołectwa Józefów II z sąsiedniej Gminy Jabłonna, w większości terenu kompleksu leśnego, jest również znaczącym elementem dalszej strategii rozwoju Gminy Miejskiej Legionowo. Jest to naturalny skutek zachodzących na przestrzeni lat zmian. Intensywny rozwój Legionowa był podstawą wzrostu liczby mieszkańców, popytu na usługi publiczne i rynkowe, rozwoju infrastruktury technicznej i drogowej. W efekcie tego Legionowo osiągnęło wysoki poziom zaludnienia, zmniejszenie terenów do dalszej zabudowy i terenów biologicznie czynnych. Wciąż jednak miasto Legionowo jest ośrodkiem konkurencyjnym dla okolicznych podwarszawskich miejscowości, z uwagi na swoiste położenie i częściowe otoczenie lasami. Stąd też konieczny jest rozwój przestrzenny miasta. Proponowany do włączenia w granice Gminy Miejskiej Legionowo teren jest naturalnie z nią spójny. Gmina Legionowo nie zatraci swoich atrybutów miejskich, zwiększy się jej atrakcyjność. Wpłynie to korzystnie na uzyskanie równowagi w przestrzeni krajobrazu Gminy Miejskiej Legionowo – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Ale o co chodzi?
Stwierdzenia zawarte w tym dokumencie są na tyle enigmatyczne, że poprosiliśmy legionowski magistrat o kolejne informacje. – Gmina Legionowo długofalowo podchodzi do kwestii terenów wzdłuż ulicy Strużańskiej. Jest to ulica, którą każdego dnia tysiące mieszkańców Legionowa dojeżdża do Warszawy. Jednocześnie te tereny nie mają jakiegokolwiek połączenia z gminą Jabłonna. Tereny te obejmują w ogromnej większości lasy, które są i na zawsze pozostaną terenami leśnymi. Gmina Legionowo planuje wybudować oświetlenie wzdłuż ulicy Strużańskiej oraz ścieżki rowerowe, gdyby gmina Jabłonna tego nie zrobiła. Perspektywicznie myślimy także o drodze technologicznej, która mogłaby stanowić alternatywne połączenie z Warszawą. Prezydent wstępnie rozmawiał na ten temat z wójtem Jabłonny, ale konkretne rozmowy zostaną podjęte dopiero po tym, kiedy na to rozwiązanie wyrażą zgodę radni. Należy pamiętać, że dla Legionowa są to nie tylko dodatkowe obowiązki, ale przede wszystkim zobowiązania finansowe – wyjaśnia Tamara Mytkowska.
W Jabłonnie zaskoczeni
Co ciekawe w gminie Jabłonna nie ma takiego sołectwa jak „Józefów II”, a miejscowość Józefów leży na ternie gminy Nieporęt. – Józefów II funkcjonuje jako obszar w ewidencji gruntów, ale do Nadleśnictwa w ostatnim czasie nie dotarła żadna informacja o planach Legionowa, by przyłączyć ten teren do ich gminy. Dla Nadleśnictwa nie ma znaczenia, na ternie której gminy ten teren będzie się znajdował – mówi Stefan Traczyk, Nadleśniczy w Nadleśnictwie Jabłonna. Obszar, który Legionowo chce przejąć od gminy Jabłonna, jest dosyć rozległy i sięga od aktualnej granicy miasta aż do Choszczówki. Co więcej Legionowo według tego projektu uzyskuje bezpośrednią granicę z Warszawą. – W związku z tym, że oficjalnie nikt z Urzędu Miasta Legionowo nie kontaktował się z nami w sprawie zmiany granic Legionowa, obecnie nie posiadamy więcej informacji oprócz tych ogólnie dostępnych. Projekt uchwały w sprawie zmiany granic Gminy Miejskiej Legionowo i jego uzasadnienie opublikowane na stronie internetowej Urzędu Miasta wskazuje, że granicząca z nami gmina zainteresowana jest uzyskaniem części terenu leśnego położonego na obszarze Józefowa II w gminie Jabłonna. W tym tygodniu prezydent Legionowa poprosił mnie o spotkanie i na pewno będziemy na ten temat rozmawiać. W tym momencie moje zdziwienie budzi przede wszystkim fakt, że o sprawie dowiaduję się nie bezpośrednio od strony zainteresowanej, ale z mediów – mówi Jarosław Chodorski, wójt gminy Jabłonna. Również przewodniczący komisji rozwoju przy Radzie Gminy Jabłonna Marek Zieliński przyznaje, że o sprawie dowiedział się dopiero z informacji zamieszczonych na naszej stronie internetowej.
Lasy nie zostaną zabudowane?
Planowane przez miasto zmiany wydają się skomplikowane. Przejęcie przez Legionowo terenów leśnych w krótkiej perspektywie nie uwolni tych terenów pod zabudowę. Przekwalifikowanie ich pod inne zastosowanie niż gospodarka leśna w aktualnej sytuacji prawnej wydaje się nieopłacalne. – To są tereny lasów państwowych i żeby móc tam stworzyć tereny inwestycyjne, to najpierw trzeba wyłączyć je z produkcji leśnej, a to są ogromne koszty – tłumaczy Stefan Traczyk.
Sprawa zmiany granicy gmin Legionowo i Jabłonna będzie dyskutowana na Komisji Rozwoju Miasta (poniedziałek godzina 18.00 – już po zamknięciu aktualnego wydania Gazety Powiatowej), oraz prawdopodobnie w środę na najbliższej sesji Rady Miasta. Będziemy do tematu wracać w najbliższych wydaniach tygodnikach i na naszym portalu wwww.gazetapowiatowa.pl.