Powoli zbliźa się termin kolejnego przetargu na świadczenie usług medycznych w ramach świątecznej i nocnej opieki lekarskiej dla Powiatu Legionowskiego. Umowa pomiędzy Wojskową Specjalistyczną Przychodnią Lekarską na ulicy Zegrzyńskiej a Narodowym Funduszem Zdrowia obowiązuje do 31 grudnia 2011 roku. Która przychodnia obejmie te obowiązki w nowym roku?
Na początku kwietnia Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski zaniepokojony skargami i niezadowoleniem pacjentów na usługi Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej, zwrócił się do dyrektora przychodni z prośbą o udzielenie informacji na temat liczby przyjętych pacjentów i wizyt domowych oraz liczby specjalizacji dyźurujących lekarzy. W odpowiedzi otrzymał list w którym otrzymał zapewnienie, źe przychodnia wojskowa świadczy usługi zdrowotne na wysokim poziomie i spełnia wymagania kontraktu w zakresie formalnym i faktycznym tj. zabezpieczenia na obszarze do 100 tys. mieszkańców dwóch lekarzy i dwóch pielęgniarek.
To krzywdzące mówi dyrektor
Według informacji z WSPL w kwietniu tego roku pomocy medycznej udzielono 763 dzieciom i 634 dorosłym, pomocy pielęgniarskiej 568 razy, a 72 razy wyjeźdźano do pacjentów (lekarz 24, pielęgniarka 48). W następnym miesiącu przyjęto 851 chorych dzieci, 713 dorosłych, pomocy pielęgniarskiej 645, a 101 razy wyjeźdźano do domów chorych (lekarz 49, pielęgniarka 52). W liście dyrektor Wiesław Sojka przyznaje, źe są utrudnienia architektoniczne, ale nadmienia, źe przy windzie zainstalowano dzwonek, który wzywa osobę przeszkoloną do obsługi platformy. Ilość wyjazdów lekarzy jest uzaleźniona od liczby osób przybyłych w tym czasie do przychodni oraz ilości zgłoszeń wizyt domowych i czasem trzeba poczekać. Zarzuty Prezydenta uwaźa, za krzywdzące dla kadry, która rzetelnie pracuje mimo mało satysfakcjonujących warunków finansowych, jakie oferuje NFZ.
Protest pacjentki
– Ten przetarg kojarzy mi się ze słynnym przetargiem na odcinek autostrady A2 z Chińczykami – pisze w liście pani Józefa Banach do Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Barbary Misińskiej. W swoim pierwszym piśmie 4 maja br. zwróciła uwagę na nieprzystosowanie przychodni WSPL do potrzeb pacjentów. – To przysłowiowa rozmowa dziada z obrazem – pisze pani Józefa. – Ja nie kwestionowałam warunków sanitarnych ani epidemiologicznych… Stwierdzam, źe na 7 przychodni, ta na Zegrzyńskiej 8 ma najgorszą lokalizację. Rzeczywiście droga krajowa 61 na tym odcinku stwarza problemy komunikacyjne.
Starosta chce jak dawniej
Starosta Legionowski Jan Grabiec stoi na stanowisku źeby powrócić do poprzedniego systemu opieki zdrowotnej. Były to cztery zespoły lekarskie: trzy pracowały z NZOZ „Legionowo” na ul. Sowińskiego 4 i jeden w NZOZ „Zdrowie” przy ul. Sowińskiego 15a. Przychodnia wystartowała w konkursie proponując trzy zespoły, jednak NFZ odrzucał te oferty mimo próśb. W marcu, kiedy trwały przepychanki z NFZ, starostwo zapewniało nieodpłatne świadczenia lekarskie, za które zapłaciło ok. 100 000 zł.
W przychodni NZOZ „Zdrowie” na prośby pacjentów ruszył nocny i świąteczny dyźur lekarski dla mieszkańców Legionowa. Niestety jest on płatny.
Iw