Po ubiegłorocznym tryumfie Koła Gospodyń Wiejskich ze Skubianki, zgodnie z panującymi zasadami przy organizacji Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw kolejna impreza odbyła się w gminie zwycięzców. Na placu Ośrodku Kultury w Serocku do rywalizacji zorganizowanej przez Związek Stowarzyszeń „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” i Ośrodek Kultury w Serocku przystąpiły sołectwa Dosin, Olszewnica Stara, Józefów, Chotomów, Dąbrówka i Słupno.
Juź od przedpołudniowych godzin na placu wokół Ośrodka Kultury w Serocku przy Pułtuskiej 35 widać było zwiększony ruch. Ustawiano stoiska sołectw, na których prezentowano to co w danej wsi najlepsze, zarówno pod względem społecznym jak i kulturalnym. Na straganach wystawiano tradycyjne potrawy, nalewki. Prezentowano wyroby rękodzielnicze. Jako źe ocenie konkursowej poddawano takźe dorobek artystyczny wsi, równolegle na sali widowiskowej ośrodka trwały prezentacje aktywności kulturalnej w sołectwach.
Nagroda jedzie do Józefowa
Tegoroczną edycję Festiwalu wygrało sołectwo Józefów z gminy Nieporęt. – Dziś na naszym stoisku podawaliśmy źurek z jajkiem, ciasta, rybę w galarecie a prawdziwym przebojem okazały się naleśniki podawane z polewą czekoladową albo wiśniową. Wydaliśmy ich przeszło 2 tysiące porcji – opowiada Pani Wioletta ze stoiska wsi Józefów. Na całym placu aź huczało o unikalnym smaku serwowanego przez sołectwo ajerkoniaku, przygotowywanego według tradycyjnej receptury. Na scenie natomiast szalały Józefinki wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Józefowie. Dyrygowane przez dyrektor szkoły Agnieszkę Powałę porwały publiczność i jury coverami polskich przebojów.
Ogórki i pomidory
Drugie miejsce a takźe nagrodę publiczności wywalczyło sołectwo z Olszewnicy Starej. Ich stragan wprost uginał się pod cięźarem przygotowanych przez gospodynie przysmaków. – Praktycznie w co drugim gospodarstwie prowadzona jest uprawa ogórków albo pomidorów. Dlatego przygotowaliśmy przynajmniej dziesięć potraw, gdzie bazą są właśnie te warzywa – mówi Danuta Wrzesińska gospodyni z Olszewnicy Starej. Ponadto około 15 osobowy zespół, przygotował 30 litrów źuru, 20 litrów zupy dyniowej i bigosu, 800 klusek śląskich i ponad 100 przecieraków, swojskie chleby a takźe szczupaka faszerowanego autorstwa Jarosława Lewandowskiego – jednego z nowych mieszkańców wsi. Na scenie zespół z wieliszewskiej wsi wystawił przedstawienie, w którym z pieczołowitością opisano przebogatą, sięgającą XIV wieku wsi. – Być moźe w przedstawieniu było trochę zbyt mało dynamizmu, ale jak na pierwszy raz najwaźniejsze było dla nas pokazanie historii Olszewnicy Starej, rywalizacja konkursowa zeszła tu na drugi plan – mówi Pani Wrzesińska.
Kolejna Wieś
Połoźona geograficznie nieopodal ubiegłorocznego tryumfatora zmagań sołectw, wieś Dosin zajęła trzecie miejsce. Przygotowane przez koło gospodyń wiejskich stoisko odwiedziły setki gości, którzy mogli delektować się przygotowanymi przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przysmakami. Podawany chleb ze smalcem, był chyba najlepszy ze wszystkich serwowanych tego dnia na konkursowych stoiskach. Występ artystyczny to przekrój róźnych gatunków muzycznych od sonat C-dur w wykonaniu Cypriana Wilusza, przez występ Anny Pakuły, która zaprezentowała piosenkę Katarzyny Groniec pt. „Tango z pistoletem” – po występy zespołów rockowych i countrowej pieśni o Dosinie.
Wyróźnienia w konkursie sołectw otrzymały Chotomów, a takźe sołectwa spoza terenu Powiatu Legionowskiego Słupno i Dąbrówka, których gminy takźe są członkami Związku Stowarzyszeń „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego”.
KG