Pod rządami nowego policyjnego szefa – młodszego inspektora Krzysztofa Smeli – na terenie powiatu legionowskiego odnotowano spadek przestępczości kryminalnej. Świadczą o tym statystyki odnoszące się do liczby kradzieży i włamań oraz schwytanych na gorących uczynkach złodziei.
Kryminalne statystyki
Młodszy inspektor Krzysztof Smela w połowie czerwca br. został nowym Komendantem Powiatowym Policji w Legionowie. Przez 5 miesięcy pełnienia przez niego tej funkcji, na terenie powiatu legionowskiego zmniejszyła się liczba popełnianych przestępstw kryminalnych, zwłaszcza kradzieży. Tak wynika z ostatnich policyjnych statystyk ujawnionych ostatnio przez podkom. Emilię Kuligowską, oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Legionowie. – Dzięki wdrożonym działaniom w całym powiecie od czerwca do końca października 2017r. odnotowano 47 przestępstw kradzieży z włamaniem, mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ponadto w tym okresie, na gorącym uczynku przestępstwa zatrzymane zostały 234 osoby, a w tym samym czasie ubiegłego roku 170 osób – wylicza rzeczniczka prasowa legionowskiej policji. Względem pierwszej połowy roku legionowskim kryminalnym również udało się zatrzymać więcej złodziei i wobec większej liczby z nich zastosować najdotkliwsze środki zapobiegawcze pod postacią tymczasowych aresztów. Od stycznia do końca maja br. lokalna policja zatrzymała 208 przestępców, zaś od czerwca do końca października 234. – W związku z licznymi zatrzymaniami osób podejrzanych o popełnienie przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie Sąd Rejonowy w Legionowie w okresie od stycznia do października br. zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 44 podejrzanych. Przy czym od stycznia do końca maja br. zastosowano takich środków 15, a od czerwca do końca października br. zastosowano ich 29 – informuje podkom. Emilia Kuligowska z legionowskiej KPP.
Więcej policjantów na ulicach
Zmniejszenie przestępczości kryminalnej w powiecie legionowskim możliwe było dzięki kilku policyjnym akcjom, dzięki którym więcej stróżów prawa – tak tych w mundurach, jak i tych zwanych „tajniakami” – pracowało na legionowskich ulicach. – Komendant Powiatowy Policji do realizacji tych przedsięwzięć zaangażował siły wsparcia w postaci policjantów z Oddziałów Prewencji Policji, wydziałów wywiadowczo-patrolowego oraz ruchu drogowego Komendy Stołecznej Policji. Do współpracy włączyło się również Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, kierując do służby kursantów oraz funkcjonariuszy odbywających tam szkolenia specjalistyczne – ujawnia kulisy statystycznego sukcesu rzeczniczka prasowa legionowskiej policji.