Nieporęt – czyżby kolejny rok z nadwyżką budżetową?

Sesja_3

 

Półtora miesiąca przed końcem roku Nieporętowi nadal przybywa pieniędzy. Tym razem gminna skarbnik poinformowała, że dochody samorządu zwiększyły się o kolejne trzy i pół miliona złotych.

Nastąpiło to przede wszystkim za sprawą dodatkowego półtora miliona z podatku od nieruchomości od osób prawnych uzyskanego dzięki „podwyższeniu wartości budowli, zwiększeniu powierzchni budynków i gruntów wykorzystywanych pod działalność gospodarczą, korektom złożonych deklaracji podatkowych i wyższej ściągalności daniny”. Kolejne 1,5 miliona przyniosą większe wpływy z PIT i CIT. Wydatki Gminy mniejsze o ćwierć miliona w niewielkim stopniu wpływają na bilans budżetu. Tyle w skrócie można się było dowiedzieć o bieżącej sytuacji finansowej podczas obrad 48. sesji Rady Gminy Nieporęt w miniony wtorek.

Przytoczone dane byłyby niepełne, gdyby nie uzupełnić ich o informację z realizacji budżetu Nieporętu po trzech kwartałach 2017 roku. Na dzień 30 września nadwyżka budżetowa wynosiła 13,5 miliona złotych przy planowanym na koniec roku dziesięciomilionowym deficycie. Są więc podstawy do optymizmu.

Podatki 2018

Nic dziwnego, że wysłuchawszy tak budujących wiadomości radni nie zawahali się utrzymać w 2018 roku dzisiejszą wysokość cen skupu żyta, co w praktyce oznacza zachowanie obecnych stawek podatku rolnego oraz uchwalili utrzymanie podatku od nieruchomości na dotychczasowym poziomie, dokonując kosmetycznych zaokrągleń kilku pozycji.

Podatek rolny

Przypomnijmy: w tym roku podatek rolny od 1 hektara przeliczeniowego wynosi 125 zł, a od każdego hektara fizycznego 250 złotych. Tak też pozostanie przez kolejny rok.

 

 

Nowe druki

Mieszkańców Nieporętu czeka zmiana wzorów druków stosowanych do składania deklaracji podatkowych i rozliczania należności w odniesieniu do podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego. Rada Gminy podjęła decyzję o wprowadzeniu nowych szablonów. Wypada oczekiwać, że zaowocuje to dalszym uszczelnieniem systemu fiskalnego i kolejnym wzrostem dochodów (samorządu).

Dla posiadaczy gruntów

Ważna informacja dla obecnych i przyszłych właścicieli terenów w Woli Aleksandra oraz w Beniaminowie – radni zatwierdzili przystąpienie do opracowania planów przestrzennego zagospodarowania obu sołectw.

Przedmiotem opracowania będzie obszar okrojony o niewielkie połacie terenów leśnych, co do których starosta nie wydał decyzji o ich odlesieniu. Dlatego, aby ogół mieszkańców nie musiał czekać na dokument, który ich nie dotyczy, nowy plan przestrzennego zagospodarowania obejmie pozostałe grunty, oprócz tych podlegających rozstrzygnięciu starostwa w Legionowie.

Oświata po „reformie”

Radni wysłuchali też raportu o stanie oświaty w gminie. Sprawnie przebiegają zmiany wynikające z tak zwanej reformy. Nie po raz pierwszy powodów do zadowolenia dostarczają szkolni zawodnicy. W rywalizacji sportowej Szkoła Podstawowa w Józefowie zajęła II miejsce na 23 placówki, a Gimnazjum w Stanisławowie Pierwszym okazało się najlepsze w powiecie. Niepokój natomiast mogą budzić wyniki egzaminu gimnazjalnego z matematyki, które wypadły poniżej średniej.

Nieoficjalnie o ekologii

W kuluarach udało nam się dowiedzieć, iż zawetowanie przez stołeczną Izbę Obrachunkową niedawnej uchwały Rady Gminy Nieporęt o wsparciu wymiany pieców centralnego ogrzewania na wydajniejsze i mniej trujące, nie spowoduje wycofania się gminy z realizacji programu. Będzie on nawet rozszerzony na trzy kolejne lata. Do zaplanowanych na rok bieżący 246 tysięcy złotych dojdzie po pół miliona w roku 2018, 2019 i 2020. Walka ze smogiem będzie prowadzona niezależnie od tego, czy dobra zmiana tego chce czy nie.