Przy Broniewskiego w br. nie będzie żadnych inwestycji – oświadczyła legionowska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW) na łamach informatora osiedlowego jeszcze w grudniu 2013r. Spółdzielcy chcą uzdrowić swoje finanse innymi przedsięwzięciami. Kieszenie lokatorów, na szczęście staną się „przedwyborczą” ostatecznością. Coraz częściej jednak… publicznie zapowiadaną…
Planowali inwestycję na wiosnę…
Już podczas obrad Komisji Rozwoju Miasta (KRM), 4 grudnia 2013r., Szymon Rosiak, szef lokalnej SMLW sygnalizował przełożenie budowy nowego bloku, co najmniej do wiosny br., czyli do czasu poznania wyniku finansowego spółdzielni za 2013r.
Pomimo chęci porozumienia się z mieszkańcami w tej „zapalnej” kwestii, prezes Rosiak nie wykluczył jednak tej budowy w niedalekiej przyszłości.
Docieplenie bloków stało się priorytetem
Wiosenne plany inwestycyjne SMLW dość szybko spaliły się na panewce. Z przysłowiowego „lamusa” wyciągnięte zostaną dopiero po jesiennych wyborach samorządowych. Sprawą na tzw. cito dla SMLW są obecnie docieplenia bloków na osiedlach. Skorzystanie z tzw. premii termomodernizacyjnej, częściowo rekompensującej koszty tych prac, będzie bowiem możliwe tylko w przypadkach kompletnych dociepleń, wykonanych najpóźniej do końca br. – W związku z tym, Rada Nadzorcza i Zarząd zdecydowały o nierozpoczynaniu wspomnianej inwestycji do końca 2014r. – oficjalnie w osiedlowym miesięczniku wyjaśniła legionowska SMLW.
Broniewskiego 4 odesłali do „przedwyborczego lamusa”?
Protest prawie 80 mieszkańców z Os. Jagiellońska przeciwko planowanej przez SMLW nowej inwestycji mieszkaniowej, głośno podniesiony nawet na forum miejskiego Ratusza wśród lokalnych włodarzy, miał też swój udział w „poskromnieniu” spółdzielczych inwestycyjnych chuci przy Broniewskiego. Również wraz z „wyborczym” 2014r., jej dotychczasowa „ekspansywność” nabrała subtelniejszych barw. Mianowicie, aby zapobiec przedwyborczym podwyżkom czynszów, chce ona poszukać innych rozwiązań, poprawiających jej kondycję finansową. Będące w zasięgu ręki 4,5 mln zł zarobku z zaniechanej właśnie inwestycji, z pewnością umożliwiłyby SMLW dokończenie kosztownej termomodernizacji na osiedlach w większym spokoju finansowym.