Minione dwa lata, przypadające w okresie ogólnego boomu gospodarczego w Polsce, były wyjątkowo sprzyjające również dla finansów na poziomie samorządów lokalnych. Nie inaczej było w Gminie Nieporęt. Rok 2016 zamknął się, nieplanowaną wprawdzie, kilkumilionową nadwyżką i niewykluczone jest powtórzenie się tej sytuacji w tegorocznym budżecie.
Bilans jest bardzo dobry – po trzech kwartałach w kasie było 13 milionów nadwyżki i jest wysoce prawdopodobne, że na dzień 31 grudnia dodatni wynik będzie utrzymany, chociaż statystyka może tego tak wyraźnie nie pokazać, jeżeli superata zostanie przeznaczona na wcześniejszą spłatę zobowiązań, czyli na oddłużenie gminy. Uchwała budżetowa na 2017 rok daje wójtowi odpowiednie prerogatywy w tym zakresie.
Rok wyborczy
W 2018 roku kończy się kadencja samorządów i spodziewane jest rozpisanie wyborów lokalnych na szczeblu gmin, powiatów i województw. Czy kampania wyborcza będzie miała odzwierciedlenie w projektach wydatków gminnych? Dziś jako pierwszy sprawdzamy projekt przyszłorocznego budżetu Nieporętu.
Założenia ogólne
Gmina Nieporęt zaplanowała na 2018 rok dochody na poziomie 88 026 553 złotych i wydatki wynoszące 98 484 151 złotych, a deficyt w kwocie 10 457 598 złotych. Dziesięcioprocentowy wzrost dochodów i wydatków w porównaniu z założeniami budżetu roku poprzedniego świadczy o sporym optymizmie, ale nieproporcjonalne, bo 20% powiększenie deficytu to coś jak lampka ostrzegawcza, na razie, żółta. Wyjaśnieniem może być ambitny program inwestycyjny, na który przeznaczono prawie 23 miliony, czyli o 4 miliony więcej niż w tym roku.
Inwestycje
Od lat wdrażana przez gminę idea stabilnego i zrównoważonego rozwoju wymaga przewidywalności. Dlatego w nieporęckim programie inwestycyjnym na przyszły rok nie ma niespodzianek ani ekstrawaganckich zachcianek. Jest kontynuacja projektów rozpoczętych i stopniowo wdrażanych w tryby procesu inwestycyjnego.
Głos mieszkańców
Cieszy fakt, że coraz częściej głos obywateli jest wysłuchiwany. Za przykład niech posłuży rozpoczęta w tym roku budowa chodnika na Klonowej w Stanisławowie Pierwszym dzięki aktywności mieszkańców upominających się w imieniu swoich dzieci o bezpieczną drogę do szkoły. Pisali listy, także do naszej redakcji, apelowali, prosili i pierwszy fragment prawie gotowy, a w 2018 są środki na kolejne 300 metrów.
Pierwsza lokalna
Na początku listopada zaprezentowaliśmy na łamach Powiatowej jedną z form bezpośredniej samorządności urzeczywistnianej pod postacią inicjatywy lokalnej. Zaledwie wspomnieliśmy wtedy o pierwszym projekcie szykowanym przez mieszkańców Zegrza Południowego i oto po miesiącu w budżecie gminnym uwzględniono środki na wprowadzenie pomysłu w życie.
Bezpieczna droga
Pod takim hasłem przewidywana jest przebudowa skrzyżowania Strużańskiej, Słonecznej i ulicy Przyszłość w Stanisławowie Pierwszym. Liczba kolizji w tym miejscu jest już alarmująca, a korki przy obecnym natężeniu i organizacji ruchu są zatrważające, bo dzieci muszą dojechać do szkoły, a dorośli do pracy.
Niestety brak wieści z GDDKiA o modernizacji drogi nr 633 połączonej z przebudową ronda w Zegrzu. Dopiero po wyjaśnieniu się zamiarów drogowców gmina będzie mogła przystąpić do szczegółowego zaplanowania rozwoju strefy Jeziora Zegrzyńskiego.
Nowinki
Ucieszą się lokatorzy gminnych mieszkań kwaterunkowych. Po raz pierwszy w ostatnich latach przewidziano pieniądze na modernizację budynków komunalnych.
Zupełną nowością będzie przystąpienie do opracowania koncepcji systemu monitorowania jakości powietrza w Gminie Nieporęt. Od pomysłu do wdrożenia upłynie na pewno kilka lat, ale pierwszy ruch będzie wykonany w przyszłym roku.
Przedsięwzięcia na 2018
Przedstawiamy listę propozycji przedsięwzięć inwestycyjnych ujętych w projekcie przyszłorocznej uchwały budżetowej. Zostały one pogrupowane według miejscowości, a kolory oznaczają dziedzinę, do której należą poszczególne zadania.
Gmina Nieporęt:
Gdzie ta kiełbasa?
Jak zwykle w Nieporęcie budżet skrojono ostrożnie, z marginesem bezpieczeństwa pozwalającym zakładać ponad 10% wzrost wydatków. Będą utrzymane dotacje do cen wody i ścieków, które nie powinny wzrosnąć. Brak zamiarów zwiększenia udziału mieszkańców w finansowaniu wywozu śmieci pomimo, iż usługa staje się coraz bardziej deficytowa. Będą pieniądze na nowy sprzęt dla Gminnego Ośrodka Zdrowia funkcjonującego jako samorządowa spółka prawa handlowego. Założono proporcjonalnie wyższe wydatki na kulturę oraz pomyślano o lokatorach gminnego zasobu komunalnego. Tyle po stronie aktywów.
Słabości? Chwilowe zwolnienie tempa realizacji sieci ścieżek rowerowych. Nie bez kłopotów przebiegająca budowa gminnej sieci światłowodowej, utrata impetu zagospodarowania strefy Jeziora Zegrzyńskiego, brak bliższych informacji o planach realizacji zegrzyńskiego centrum komunikacyjnego.
I najważniejsze – to nadal jest tylko projekt budżetu, bo debata odbędzie się 20 grudnia i wtedy może stać się on faktem. Ale jest to projekt historyczny, gdyż może być pierwszym zrealizowanym budżetem stumilionowym w gminie, gdzie jeszcze dekadę temu samorząd miał do dyspozycji piętnaście milionów. To trzeba docenić.