Z roku na rok rosną ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Stąd właściciele pojazdów poszukują właściwych inspiracji do oszczędzania na nich. Słowo „właściwych” nie jest tutaj przypadkowe, bowiem inspiracje te nie powinny być ukierunkowane jedynie na poszukiwanie najniższej ceny polisy. Powinny zaś wskazywać drogę do zakupu produktu tańszego, ale jednocześnie takiego, który nie straci na swojej jakości. Jak to zrobić?
Metod „rozsądnego” oszczędzania na polisach komunikacyjnych jest co najmniej kilka. Skuteczność każdej z nich może być bardzo zróżnicowana i uzależniona również od aktualnej sytuacji kierowcy (np. niewielkie zniżki za bezszkodową jazdę, młody wiek lub staż w prowadzeniu pojazdu nie sprzyjają kierowcy).
Po pierwsze – porównuj oferty
Wielu klientów firm ubezpieczeniowych wychodzi z założenia, że posiadana dotychczas polisa jest dla nich najlepszą z możliwych i warto ją przedłużyć na kolejny okres. Tymczasem nie zawsze tak jest. Polityka towarzystw ubezpieczeniowych jest bowiem w tym zakresie bardzo zróżnicowana i ostateczna cena produktu ubezpieczeniowego jest składową wielu różnych czynników. Warto więc porównać dostępne na rynku oferty.
W odniesieniu do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej OC powyższe porównanie powinno dotyczyć tylko ceny. Zakresy ochrony w OC jest bowiem w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jednolity (regulowany ustawą).
Jeśli chodzi natomiast o ubezpieczenia dobrowolne (autocasco AC, assistance, następstw nieszczęśliwych wypadków NNW) porównanie powinno dotyczyć nie tylko różnic w cenach. Musi być przeprowadzone dla zbliżonych zakresów ubezpieczeniowych. Może się bowiem okazać, że porównywalna cenowo polisa zawiera liczne wyłączenia z ubezpieczenia, co automatycznie odbija się na jej jakości i nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Po drugie – pomyśl o pakiecie
Sposobem na zaoszczędzenie sporych pieniędzy jest kupowanie ubezpieczeń komunikacyjnych w pakiecie. W tym zakresie towarzystwa ubezpieczeniowe proponują prawdziwe bogactwo ofert. Najczęściej natomiast właściciele pojazdów decydują się na zakup dobrowolnych pakietów (AC, assistance i NNW) razem z obowiązkowym OC.
Po trzecie – połącz siły
Młodzi kierowcy są z punktu widzenia firm ubezpieczeniowych klientami obarczonymi dużym ryzykiem ubezpieczeniowym. Wszystko oczywiście przez brak doświadczenia (związanego zarówno z młodym wiekiem, jak i krótkim okresem posiadania prawa jazdy). Ten aspekt skłania ubezpieczycieli do dokonywania znaczących zwyżek w cenach polis dla tej grupy kierowców.
Jakie zatem możliwości mają młodzi kierowcy? Dotychczas radzili sobie oni przede wszystkim rejestrując auto na osobę, która ma wypracowane wysokie zniżki (np. swoich rodziców). Obecnie jednak to rozwiązanie nie jest już w pełni skuteczne, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe przed zawarciem umowy pytają swoich klientów, czy prowadzącym pojazd będzie również osoba młoda stażem lub wiekiem. Następnie zaś uwzględniają ten fakt przy kalkulacji ceny polisy.
Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem dla młodych kierowców jest ustanowienie współwłasności pojazdu. Wówczas pracują oni już na swoje zniżki ubezpieczeniowe, a składka jest uśredniana – pomiędzy zwyżką młodego kierowcy a zniżkami doświadczonego kierowcy.
Po czwarte – sprawdź nowatorskie rozwiązania
Warto też sprawdzić dostępne na rynku nowatorskie rozwiązania ubezpieczeniowe. Doskonale wpisują się one w aktualne trendy na rynku – głównie te związane z poszukiwaniem oszczędności w polisach oraz maksymalnym ich dostosowaniem do potrzeb klienta. Dla przykładu, klienci AXA DIRECT sami mogą zdecydować jakie opcje dodatkowe ubezpieczenia AC lub assistance są im niezbędne i tylko za nie zapłacić.
Już od kilkunastu złotych w skali roku możemy wykupić ubezpieczenie opon, które gwarantuje nam pomoc w przypadku awarii ogumienia, gdzie nie tylko wymienimy koło lub odholujemy samochód do warsztatu, ale również pokryjemy koszty związane z naprawą uszkodzonej opony – podaje przykład Jacek Rink, Starszy Specjalista ds. Ubezpieczeń AXA DIRECT.
Po piąte – pytaj o dodatkowe rabaty
Nie tylko bezszkodowa jazda jest argumentem w naliczaniu zniżek za ubezpieczenia komunikacyjne. Bardzo często są to również: posiadana liczba dzieci, ubezpieczenie kolejnego auta w tym samym towarzystwie, wykonywany zawód, karty lojalnościowe lub płatności dokonywane kartą.
Photo credit: Damian Morys Photography / Foter.com / CC BY