Legionowski Klub Amazonek. Wzajemne wsparcie daje siłę

klub-amazonek

Marsz różowej wstążki

Piersi to symbol kobiecości, macierzyństwa i urody, ale czasem miejsce groźnej choroby. Amazonki to według mitologii greckiej kobiety dzielne i waleczne, które obcinały sobie pierś, aby nie przeszkadzała im w naciąganiu łuku i władaniu włócznią. Współczesne Amazonki to też kobiety dzielne, odważne, walczące o swoje życie, którym dla ratowania życia odjęto pierś.

„Rak Piersi” – te słowa usłyszała każda z nas, Amazonek. Przyniosły ze sobą strach i cierpienie, ale dały siłę do walki o życie. I wygrałyśmy ją. Prawie wszystkie. W bitwie tej nieocenione jest wsparcie, które dajemy sobie nawzajem. Pole do takich działań daje Legionowski Klub Amazonek. Klub powstał z chęci niesienia pomocy innym. Skupia mieszkanki miasta Legionowo oraz powiatu legionowskiego . Są wśród nich kobiety w różnym wieku, są matki małych dzieci, są mężatki, wdowy i osoby samotne. Nie ważny jest wiek, zawód, status materialny, wszystkie zmagały się z ciężką chorobą i przechodziły drastyczne leczenie i trudną rehabilitację. Podstawowym naszym celem jest wszechstronne działanie na rzecz kobiet z rakiem piersi, wzajemne wsparcie, pomoc rodzinom z problemami wynikającymi ze skutków choroby nowotworowej i edukacji prozdrowotnej w ramach profilaktyki.

Spotkania

Spotykamy się przy kawie i herbacie, często zapraszamy specjalnych gości, z którymi rozmawiamy na ważne dla nas tematy. Są to spotkania z lekarzem, psychoonkologiem i rehabilitantem. Organizujemy imprezy okolicznościowe np. święta, rocznice. Uczestniczymy w różnych akcjach organizowanych przez Urząd Miasta i staramy się szerzyć wiedzę na temat profilaktyki antynowotworowej wśród mieszkańców Legionowa i okolic.

Ćwiczenia

Jednym z najważniejszych zadań klubowych jest prowadzenie gimnastyki rehabilitacyjnej przez odpowiednio przeszkolonego rehabilitanta oraz psychoterapeutę. Celem ćwiczeń jest poprawa ogólnej sprawności, poprawa wydolności oddechowej. Rehabilitacja musi być prowadzona do końca życia, ponieważ obrzęk limfatyczny może się pojawić wiele lat od zabiegu.

Szkolenia

Jesteśmy członkiem Federacji Stowarzyszeń Amazonek z siedzibą w Poznaniu oraz Unii Mazowieckiej Amazonek z siedzibą w Warszawie. Dzięki temu uczestniczymy w różnych szkoleniach i konferencjach, gdzie poszerzamy wiedzę o nowoczesnych metodach diagnostycznych i nowoczesnej terapii raka piersi. Mamy też przeszkolone osoby na Ochotniczki. Ochotniczka to specjalny rodzaj wolontariuszki. Są to kobiety po przebytej chorobie raka piersi, wyleczone, w pełni zrehabilitowane i posiadające specjalne szkolenia prowadzone przez psychologów i rehabilitantów. Odwiedzają one chore na oddziałach i podejmują rozmowy o charakterze psychoterapeutycznym z kobietami przed zabiegiem operacyjnym mastektomii lub po jego wykonaniu. Cierpliwie wysłuchują chorej, rozmawiają z nią, Zostawiają pacjentkom poradniki, ulotki z zestawami ćwiczeń rehabilitacyjnych.

 

 

Ważne daty z życia klubu

Klub powstał w marcu 2011 r. Założyły go Janina Kumińska i Jadwiga Szuba, a zainspirował je do tego Prezes Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym Pomocy „Nadzieja” Roman Biskupski. Pierwsze spotkanie odbyło się 8 marca 2011 w siedzibie Stowarzyszenia. Przybyło na nie 14 Pań. I tak powstał Legionowski Klub „Amazonek przy Stowarzyszeniu Pomocy Potrzebującym Nadzieja”. Wybrano czteroosobowy I Zarząd w składzie: Janina Kumińska, Jadwiga Gajewska-Szuba, Irena Sendek i Maria Jaroń. Panie ustaliły, że będą się spotykać w drugi poniedziałek miesiąca – i tak jest do dziś.

W 2012 roku odbył się pierwszy wyjazd na Ogólnopolską Pielgrzymkę Amazonek na Jasną Górę. Poza wyjazdem i spotkaniami Amazonki spotykały się na pływalni w ZSO nr 2 i na masażach przeprowadzanych w klubie.
Od roku 2013 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie umożliwia nam – osobom niepełnosprawnym – wyjazdy integracyjno-turystyczne. Integrację traktujemy jako formę grupowej rehabilitacji psychofizycznej, która pozwala nam wierzyć, że możemy żyć normalnie i mieć nadzieję, że jeszcze przed nami wiele pięknych dni. Dzięki PCPR zwiedziłyśmy wiele zakątków naszego kraju: Sarbinowo, Szczyrk, Kołobrzeg, Krynicę Zdrój.
W 2014 r. obchodziliśmy trzecią rocznicę powstania naszego Klubu. Gościliśmy zaproszonych gości, którzy wyrażali się o nas, Amazonkach, bardzo ciepło i przyjaźnie, przekazując nam swoje uznanie dla naszej energii i pogody ducha.
14 kwietnia 2014 r. odbyło się spotkanie sprawozdawczo-wyborcze klubu. Wybrano nowy zarząd w składzie: Jadwiga Szuba, Marianna Trojanowska, Ewa Maksimiuk i Danuta Księżak. Nowy zarząd spotkało smutne rozstanie z koleżanką – zawsze chętną do pomocy. W czerwcu 2014 r. odeszła od nas Jadzia Majewska. Zachowamy Ją w pamięci.
Od 2014 r. rokrocznie organizujemy Marsz Różowej Wstążeczki.
Od roku 2015, w ramach Powiatowego Programu Polityki Zdrowotnej „Zdrowy Powiat” przeprowadzamy warsztaty z młodzieżą w gimnazjach i liceach na terenie powiatu legionowskiego na temat profilaktyki raka piersi. Odbyłyśmy wiele godzin spotkań z młodzieżą i nie tylko.

Dołącz do nas

Jeśli i Ty zostałaś Amazonką i nie wiesz co zrobić, przyjdź do Nas. Otrzymasz pomoc i wsparcie w Legionowskim Klubie Amazonek działającym przy Stowarzyszeniu Potrzebującym Nadzieja. Ulica Piłsudskiego 3. Spotykamy się w drugi poniedziałek miesiąca o godz. 17. Zapraszamy kobiety z terenu Powiatu Legionowskiego do naszego klubu.

Marianna Trojanowska

Amazonka

Przewodnicząca Legionowskiego Klubu Amazonek