- To event minęło.
Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 50 – 69 lat
11 stycznia 2018 o 08:00 - 12 stycznia 2018 o 17:00
Wydarzenie Nawigacja
Zapraszamy panie w wieku 50-69 lat (które w ciągu ostatnich 2 lat (24 miesiące) nie wykonywały bezpłatnego badania) na bezpłatne badanie mammograficzne. Odbędą się one 11 oraz 12 stycznia w Legionowie, plac przy Ratuszu Miejskim.
Warto się zarejestrować na wizytę – 11 stycznia pod nr. – tel. (58) 767 34 55; (58) 767 34 77 lub 12 stycznia – tel. (58) 325 76 02; (58) 325 76 05.
Podstawową metodą wykrywania raka piersi jest mammografia rentgenowska. Czułość mammografii w wykrywaniu zmian klinicznie bezobjawowych jest obecnie oceniane na około 93 %.
Mammografia to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem promieni rentgenowskich (promieni X). Badanie to wykonuje się specjalnym aparatem rentgenowskim (mammograf).
Badanie mammograficzne pozwala na odróżnienie poszczególnych struktur oraz zmian patologicznych w sutku. Pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych.
Badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii, połączona z badaniem klinicznym palpacyjnym, oceniana jest na 80-97%.
Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?
Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała.
Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść opis poprzedniego badania dla porównania – to bardzo pomaga osobie interpretującej wynik.
JAK WYKONUJE SIĘ BADANIE MAMMOGRAFICZNE ?
Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu.
Wynik to klisze rentgenowskie oraz opis tych zdjęć. Nie każdy wynik badania będzie jednak jasny dla pacjentki. Jego interpretacja i prowadzenie leczenia należy do lekarza kierującego na badanie.
Jeżeli pacjentki wykonują je profilaktycznie z własnej woli, z wynikiem powinny zgłaszać się do rejonowego lekarza internisty, czy też lekarza rodzinnego, a ten na pewno oceni zdrowie piersi, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, pokieruje dalej.
Można także zgłosić się bezpośrednio do poradni chorób piersi, poradni (K) czy też prowadzącego ginekologa.