Uczniowie z ZSO nr 2 Śladami legionowskich Żydów

24209160_1351605991635818_1560922825_o

Jedna z klas licealnych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie wzięła udział w ogólnopolskim projekcie Szkoła Dialogu.

Projekt miał na celu poszerzenie wiedzy na temat historii Żydów w ich miejscowości, a następnie przeprowadzenia wycieczki po miejscach, które mają związek z ludnością żydowską. Wycieczka przygotowana przez wychowanków Królewskiej Dwójki odbyła się 30 listopada 2017 roku.

Szkola dialogu

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Uczestnicy projektu biorą udział w cyklu czterech warsztatów, na których poznają rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach oraz lokalną historię, która bardzo często nie jest im znana.

 

 

Trasa wycieczki

Wycieczka swój początek miała w legionowskiej Poczytalni, gdzie organizatorzy zapoznali swoich gości – młodszych kolegów z jednej z legionowskich szkół z trasą wycieczki. Uczniów swoją obecnością zaszczycił Dyrektor Muzeum Historycznego w Legionowie pan dr hab. Jacek Emil Szczepański wraz z panem Rafałem Degielem, pracownikiem muzeum. Pierwszym punktem na trasie była kamienica dawniej należąca do Blusztejna i Fajgi Pejsachów. Jest to jeden z najstarszych budynków w Legionowie. Następnym punktem były składy budowlane Lipszyca. Kolejnym przystankiem była kamienica kompozytora Jerzego Petersburskiego, która prawdopodobnie została wybudowana za pieniądze z piosenki „Tango Milonga”. Młodzież opowiedziała również historię Żydów, którzy mieszkali w kamienicach przy Rynku Miejskim m.in. historię Icka Rozenberga. Oczywiście nie mogli zapomnieć o przytoczeniu historii rodziny Szklarków. To oni podczas II wojny światowej ukrywali żydowska rodzinę Zawiesińskich. Goście wycieczki dowiedzieli się, gdzie w Legionowie, była wybudowana w latach 30. XX w. synagoga. Następnie wycieczka przeniosła się na teren, gdzie kiedyś znajdowało się legionowskie getto. Na terenie getta oprowadzający pokazali budynek dawnej Kuchni Ludowej Komitetu Samopomocy oraz siedzibę Judenratu, czyli Rady Żydowskiej. Zakończenie wyprawy po żydowskim Legionowie odbyło się w Królewskiej Dwójce, gdzie na gości czekał poczęstunek oraz quiz związany z projektem.

Wrażenia po wycieczce

Uczniowie Królewskiej Dwójki po przeprowadzonej wycieczce postanowili przeprowadzić wywiady z gośćmi, którzy brali udział w wyprawie Śladami legionowskich Żydów. Oczywiście początkujący dziennikarze poprosili o zabranie głosu na temat projektu Dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie pana Jacka Emila Szczepańskiego. Na pytanie, co sądzi o przygotowanym przez uczniów projekcie odparł, że bardzo się cieszy, że tak młode osoby podejmują się tak trudnych zagadnień jak temat Żydów. Młodzież zadała również pytania na temat projektu młodszym kolegom, którzy brali udział w wycieczce. Swoimi wrażeniami zechciało się podzielić parę osób. Oto kilka cytatów odnośnie wycieczki: „Nie wiedziałem, że zagłada Żydów w Legionowie była zorganizowana na tak wielką skalę”; „Niejednokrotnie słyszałam o tym, że w Legionowie było getto, ale nie wiedziałam, gdzie dokładnie, dzięki wycieczce już wiem!”; „Wycieczka bardzo mi się podobała, ponieważ dowiedziałam się o budynkach, które widzę na co dzień, a teraz poznałam ich historię”. Jak można zobaczyć powyżej projekt zorganizowany przez uczniów ZSO nr 2 stał się cennym doświadczeniem zarówno dla organizatorów, jak i gości.

Klaudia Pawłowska i Julia Trzaskoma