Legionowo. Ekopatrol nie wykrył żadnych nieprawidłowości. Szykują się kolejne kontrole

eko-patrol1

Pracownicy legionowskiego Eko-patrolu, fot. UM Legionowo.

W Legionowie swoją działalność rozpoczął Ekopatrol składający się z legionowskich urzędników z referatu ochrony środowiska i strażników miejskich. Kontrolerzy odwiedzili legionowian zamieszkałych przy ulicach Stefana Okrzei, Piotra Skargi oraz vis a vis stadionu miejskiego przy ulicy Jana III Sobieskiego.

Ekopatrol przyjrzy się jak legionowianie utrzymują porządek na swoich posesjach, jak gospodarują odpadami, co spalają w swoich piecach. – Patrol będzie sprawdzał m. in. czy na dachach albo działkach nie zalega azbest, jednocześnie informując o możliwości jego usunięcia, czy odpady nie są składowane na posesji, stwarzając zagrożenie epidemiologiczne, czy na posesji znajdują się zbiorniki bezodpływowe (szamba), jednocześnie przekazując informacje o możliwości podłączenia do sieci miejskiej kanalizacji. Przede wszystkim jednak patrol będzie zwracał szczególną uwagę na tematykę jakości powietrza – wylicza legionowski ratusz na swojej stronie internetowej. Pracownicy Ekopatrolu bardziej skupią się na edukacji legionowian, aniżeli na ich karaniu. – Będziemy mówić o skutkach zdrowotnych palenia złym opałem w przestarzałych urządzeniach. Będziemy mieli ze sobą m. in. pyłomierz, którym zmierzymy poziom zapylenia w mieszkaniach, w których są np. kominki, a także wilgotnościomierz, badający wilgotność drewna opałowego. Oprócz edukacji będziemy też uważnie słuchać uwag naszych mieszkańców – zapowiada Marcin Galoch, pełnomocnik prezydenta ds. jakości powietrza i gospodarki niskoemisyjnej.

Pierwsze kontrole

Kontrole rozpoczęły się we wtorek (9 stycznia br.). Urzędnicy z referatu ochrony środowiska i strażnicy miejscy na początek skupili się na domostwach mieszczących się na legionowskim Ludwisinie, nieopodal stadionu miejskiego. – Odwiedziliśmy posesje znajdujące się przy ulicy Piotra Skargi i część domostw przy ulicy Jana III Sobieskiego w Legionowie – mówi Adam Nadworski, wiceszef legionowskich strażników miejskich. – Mieliśmy też zgłoszenie, że w piecu na jednej z mieszczących się przy ulicy Stefana Okrzei w Legionowie posesji spalane są zakazane materiały. Odwiedziliśmy też i ten dom. Okazało się jednak, że to gospodarstwo ogrzewane jest węglem i drewnem, zaś jego właściciele nie łamią żadnych przepisów – ujawnia Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Legionowie. Na łącznie 20 przeprowadzonych w dniu wczorajszym (9 stycznia br.) kontroli, w 17 przypadkach pracownikom Ekopatrolu udało się wejść na posesję i porozmawiać z ich właścicielami. W pozostałych 3 wytypowanych do kontroli domostwach prawdopodobnie nie było żadnych domowników, bo nikt nie otworzył służbom drzwi.

 

 

Kontrole we wtorki i w czwartki

Legionowskich Ekopatroli będzie więcej. – Planujemy wykonywać tego typu kontrole we wtorki i w czwartki od godziny 9 – informuje Adam Nadworski z legionowskiej Straży Miejskiej, podkreślając zarazem, że te wstępne terminy mogą ulec niewielkiej modyfikacji, głównie z uwagi na ograniczone możliwości czasowe legionowskich urzędników odpowiedzialnych za ochronę lokalnego środowiska.

Uprawnieni do kontroli

Ekopatrole są uprawnione do wchodzenia na posesje i do dokonywania na nich kontroli. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości uczestniczący w tym patrolu strażnik miejski może na właściciela takiej nieruchomości nałożyć mandat. – Niewpuszczenie na teren nieruchomości strażnika dokonującego kontroli związanej z ochroną środowiska jest przestępstwem, które może zakończyć się sprawą w sądzie – przestrzegają legionowian na swojej stronie internetowej władze miasta.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 45

  1. Zapraszam na ul. Kosciuszki. Codziennie większość wybiera własnego papieża po zmroku

  2. Raczej nie mogą się zdecydować kogo wybrać bo czarny dym oznacza brak wyboru.

  3. Jaki jest sens robienia kontroli o 9:00 rano skoro truciciele palą śmieciami po zmroku?

    • Taki sam sens jak informowanie, ze kontrole będą we wtorki i czwartki od godziny 9:) Brakuje jeszcze informacji wzorem kolędy, które adresy będą sprawdzane aby mieszkańcy mieli czas aby się przygotować na wizytę „gości”.

  4. Czy tam siedzą niepełnosprawni umysłowo???
    Kontrole o 9.00 rano i uprzedzające informacje kiedy i gdzie będą?
    To chyba raczej chodzi o ten marketing aprpos szamba, azbestu itp.
    Bo na pewno nie chodzi o wykrycie trucicieli palących po kryjomu, wieczorami i nocą i nie otwierający drzwi.
    Uśmiałem się setnie:) Chociaż to śmiech przez łzy…

    • To są planowe kontrole a ich głównym celem jest rozmowa z mieszkańcami. Oczywiście, jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości – strażnik miejski może ukarać mandatem. Jednak w dalszym ciągu zgłoszenia o podejrzeniu spalania odpadów należy kierować bezpośrednio do Straży Miejskiej w Legionowie. Wcześniej także były wspólne kontrole urzędników i Straży Miejskiej. Zaskakująco skutecznie – bo wiele osób którym przy okazji kontroli wyjaśniono sprawy związane z dotacjami, wymieniło piece. Dotacje na wymianę pieców są przyznawane od 2015r., skorzystało już ponad 200 osób i namawiamy do skorzystania z nich, skoro są środki w budżecie dla wszystkich chętnych. Uchwała antysmogowa nakłada obowiązek wymiany starych pieców – zależy nam aby stało się to jak najszybciej.

    • Olo, potwierdzam – kolęda galocha i Gawkowskiego to zestaw niepełnosprawny 🙂

  5. Ekosciema. Akcja pod publiczk tez usmiałem sie.

  6. KWIATOWA
    POLNA
    WARSZAWSKA NA TYŁACH ZŁOTEGO SMOKA

  7. Olszankowa 30. Zapraszamy od 16.00. Pokaz zadymienia zdumiewający!!!!

  8. Slowa uznania .Zapraszamy na ul Langiewicza i oklolice.. Walka ze smogiem kosztuje mniej niz chorzy w przyszlosci ludzie. Wzrost zschorowalnosci na raka !Polska na czele najbardziej zanieczyszczonych krajow w EU.Dlugosc zycia Polakow sama mowi za siebie.Czas na wazny projekt : walka ze smogiem !

  9. Wyposażenie służbowe…
    pojemna walizka… dlaczego taka pusta?

  10. Typowe pozorowane działanie: romek udaje, że mu zależy, kolega galoch (ciemny w sprawie smogu jak bryła węglą) udaje, że wie, komendant Gawkowski udaje że może a lokalna gazeta (uzależniona od romana) pisze hostorie niczym z Korei. Może wrócmy do realu: romek ma dupie, galoch nie kuma a Gawkowski nic nie może. Komedia Smogogrodu na łamach usłużnej gazetki 🙂

  11. Powiadomiłam kiedyś Straż Miejską o cuchnącym dymie wydobywającym się z komina domku przylegającego do Przedszkola Chatka Puchatka na ul. Sienkiewicza. Patrol przyjechał po 45 minutach.”Kontrola” polegała na minutowym postoju przy bramie,bez wysiadania strażników. A komin nadal dymi, a przedszkolaki trują się.

  12. Dobrze to się nie opłaca

  13. Jestem ciekawy w oparciu o jakie przepisy SM ma prawo wstępu na moją nieruchomość i za brak mojej zgody ma prawo mnie karać ? – ” Niewpuszczenie na teren nieruchomości strażnika dokonującego kontroli związanej z ochroną środowiska jest przestępstwem, które może zakończyć się sprawą w sądzie ” Nie mam nic do ukrycia bo mam kanalizacje i ciepło z PEC a chodzi mi o zasadę. Jak do tej pory myślałem, że jedyną opcją na brak zgody właściciela jest nakaz prokuratorski. Więc jak to jest?

    • mogą jeszcze wejść „na odznakę policyjną”, ale ja bym nie wpuścił. Nie ma znaczenia, czy mamy coś do ukrycia czy nie – prawo stanowio nienaruszalości miru domowego i galoch z Gawkowskim są jedynie akwizytorami propagandy wymyślonej na styku mytkowska-smogorzewski. Co zabawne – na szkoleniach dla strażników sam Gawkowski uczciwie mówi, że SM nie ma takich uprawnień. No, ale to jest #LMS, tu możliwe jest wszystko.

    • Podstawa prawna kontroli:
      Prawo ochrony środowiska. Art. 379. 1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
      2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych.
      3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
      1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren;
      2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
      3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
      4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
      Jeśli ktoś odmawia:
      Art. 225. Kodeksu Karnego:
      § 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie
      czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
      Nie radzę słuchać wymysłów Marcin Mizgalskiego, bo może to skończyć się problemami. Niektórzy tak bardzo walczą o czyste powietrze, że są przeciw każdej inicjatywie która temu sprzyja. Ot, taka chotomowska hipokryzja.

      • a Marcinek milczy
        Brawo za konkrety!!!

        • Marcinek nie milczy, Marcin wie, jakie znaczenie ma takie prawo wobec zamkniętych drzwi i niepodejmowaniu kontaktu z takim „kolędnikami”. galoch może tego nie rozumieć, nie dziwi mnie to, ale za to Gawkowski doskonale o tym wie – chwytają się chłopaki brzytwy, zamiast uczciwie wziąć się za wymianę palenisk oraz informowanie mieszkańców.

      • Dziękuję za informację

      • panie galoch, pan wciąż nie rozumie swojej roli. I erda sie panu słownik – hopokryzja to sytuacja, w której samorządowy pracownik zajmujący się smogie, powtara mantrę, że „smog nie jest problemem” i pozoruje działania. Mieszkańcy Smogogrodu ryją z tych pańskich „mądrości”, bo jeśłi pan nie rozumie, że Kodeks Karny dotyczy czynow umyślnych, to wlaśnie tu Gaakowski powinien panu wyjaśnić. W obecnym stanie pańskiej opłakanej wiedzy ściemnia pan tak samo, jak w sprawie smogu; zanim zabrnie pan za daleko, proszę poczytać art 231 KK, bo domagając się wejśca do budynku, łamie pan prawo w sposób oczywisty i daje do sankcję z więzieniem włącznie.

        • Cała Polska przeprowadza kontrole na tej podstawie, sądy wydają wyroki na tej podstawie, ale chotomowski troll wie lepiej…

          • Prawnik z niego jak z _______d____ ___________

          • kolejny legionowski samorządowy ściemniacz próbuje najpierw oceniać czy smog jest, potem ewoluował w stronę „jest, ale nieszkodliwy”, intelektualnie zatrzymał się na „oczyszczacze powietrza? Nie ma takich wskazań” 🙂 A teraz co? Teraz mówi o trollach, klasyczny prymitywny ruch #LMS. Czas zerknąć w lustro panie galoch 🙂

  14. Onegdaj miastowe szydzili z wszelkiego rodzaju bambrów, chłopów, badylarzy, i innych „wsiowych”, a w najlepszym razie pomijali ich milczeniem. Ot, gorszy sort.
    Dzisiaj miastowe przeprowadzili się na mniejszą lub większą, bogatszą lub biedniejszą wieś i mają pretensję, że tutejsi wsiowi jeszcze żyją!
    Może czas uświadomić sobie jaśniepaństwo, że kiedyś najbogatsza w Polsce gmina Jabłonna już nie istnieje. Czasy się zmieniły a i ludziska (miejscowe i miastowe) rozkradli co się dało.
    Zrozumcie wreszcie wszyscy wrzeszczący, wykształceni a głupi, że ludzie po prostu nie mają pieniędzy!
    Napisz tu jeden z drugim ile wydajesz na ogrzewanie swojego domu (nie pajacuj tylko z pompami ciepła) i porównaj to do mediany zarobków. (na początek do zarobków , bo np. do emerytur rolniczych z pewnością będzie dla Was za trudne)

    • komentarzy brak
      pewniekiem trafiło w sedno

      • Nie bardzo. Zadajesz za szerokie pytania a sytuacja każdgo z nas jest zupełnie inna. Oto przykład: na ogrzewanie rocznie wydaję 0 zl (słownie: zero). Do mediany zarobków ktorīch? Gdzie?

    • Jak najbardziej się zgodzę, że ludzi nie stać żeby instalować piec gazowy. Poza tym, żeby robić coś takiego to najpierw trzeba sobie zmodernizować całe gniazdo wymiana kaloryferów, ocieplenie budynku, wymiana okien i kilka innych. Palenie starych mebli itp. drewnianych rzeczy ok, palenie mułem, teoretycznie ok, węglem tanim mało kalorycznym też ok. Ale po co palić śmieci przez 10 min po północy? Więcej szkód przyniesie niż zysku (tego to praktycznie nie ma). Tak samo po co brać metr sześcienny sprasowanych wiórów z obi skoro w tej cenie mamy drewno? Bardziej kaloryczne mniej niszczące piec i komin. Jak już mam „śmieciucha” to można za mniejsze pieniądze zamówić węgiel czy drewno w lipcu i mam na zimę. Można ocieplić etapami budynek też się zwróci. A miasto zamiast karać mogło by dofinansować albo chociaż dać kredyt w baaardzo niskim oprocentowaniu na modernizację.

  15. MOJE PSY CZEKAJĄ NA SZANOWNĄ KOMISJĘ…. A SWOJĄ DROGĄ, JEŚLI PREZYDENT MIASTA KASUJE KOLEJNE OBSZARY ZIELONE I STAWIA BOKOWISKA ZAGĘSZCZAJĄCE LEGIONOWO, A WRAZ Z NIMI DOSTARCZA DO MIASTA KOLEJNYCH WŁAŚCICIELI POJAZDÓW ZE SPALINAMI …. TO O JAKIEJ OCHRONIE ŚRODOWISKA MÓWIMY ??? TO FIKCJA I SZTUCZNE ZACIEMNIANIE SPRAWY !!!

  16. Sposób kontroli zostawia sporo do życzenia… ewidentne branie pieniędzy za niby „coś”. Natomiast ciekawi mnie co ma na celu palenie śmieciami czy jakimiś ciuchami? Nie jest to kaloryczne więc nie dostarczy ciepła na pół dnia czy nocy – może kilka minut. Zabrudzi piec i komin. Tego typu śmieci można wyrzucić razem z odpadami mieszanymi czy też w postaci posortowanej. Radość ludzi, że środowisko zanieczyści? Zabicie czasu po północy?

    • Rzekome zarzuty o nagminnym paleniu śmieciami to zwykły pic na wodę. Tu kłania się prosta matematyka i logika
      Nie wyobrażam sobie że ktoś zbiera plastikowe butelki tylko po to aby nocą siedzieć non-stop w kotłowni i palić nimi w piecu
      Patrząc ile ludzie wystawiają worków z odpadami segregowanymi to nikt nie zbiera odpadów.
      Przyczyną smogu w ostatnich latach oprócz obsesji na punkcie zabudowania każdego kawałka zieleni, zwiększającego się ruchu samochodowego który wprost przekłada się na wzrost liczby mieszkańców jest przede wszystkim potwornie zła jakość węgla
      Polski węgiel jest drogi, sprowadzane jest jakieś badziewie które ma tę zaletę że jest tańsze.
      Chciałem zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, Legionowo ma własną spółkę PEC
      Dlaczego więc nie można całych osiedli domów jednorodzinnych podłączyć do ciepłowni miejskiej
      Chociażby całe osiedle domów jednorodzinnych zlokalizowanych tuż obok ciepłowni, to aż prosi się o przyłączenie

      • Ja mieszkam przy PEC i mam przyłącze do sieci 🙂 .

        • Podejrzewam że są nieliczni którzy być może mają podłączenie do PEC
          Ale ……
          Niestety nigdzie nie ma żadnej informacji że taka możliwość istnieje, jakie są warunki przyłączenia czy też nie ma informacji o dopłatach do przyłącza

  17. Nie wykazano zadnych nieprawidlowosci ? Troche sprzeczne ze stanowiskiem ,ze polskie miasta w tym Legionowo w czolowce! maja najbardzej zanieczyszczone powietrze w EU .Wystarczy pospacerowac wieczorem po ulicach miasta.W okolicy osrodka sportu Hala Sportowa i przylegle ulice np Chlopickiego ,Langiewicza przy Moniuszki az pod las.Sport i zdrowie ? z dodatkiem smogu? Ci co sprzeciwiaja sie tak bardzo kontroli beda w przyszlosci czytac statystyki med.ilu Polakow umarlo z powodu Smogu ! Niestety profilaktyka w Polsce jest nieznana .Dopiero jest zal i lzy jak juz jest za pozno.No coz , Madry Polak po szkodzie ” dalej jest na czasie.

  18. Brak mandatów,wszystko w porządku…paczcie Państwo a jakość powietrza w Legionowie gorsza niż na śląsku.
    Panie Galoch, strażnicy mają prawo z takimi glejtami poruszać się po posesji ale tylko wtedy gdy ktoś ich dobrowolnie wpuści. Smród z kominów na Jasnogórskiej i Kościuszki aż gryzie w oczy.Gryzie też ściema,bo w sytuacji pańskiej funkcji ograniczanie się do roznoszenia ulotek a nie ścigania trucicieli jest żenujące.
    I jeszcze jedno.W sprawie wejścia na posesje lepiej zapytać Gawkowskiego, na łamach prasy nie będzie opowiadał pierduł takich jak Pan.

    • Blokersom zdaje się że zanieczyszczone powietrze i dym biorą się jedynie ze spalania śmieci
      Owszem mamy tragiczną jakość powietrza ale bierze się ona z ilości zabudowań skupionych na dość małym terenie, w końcu pierwsze miejsce w Polsce pod względem gęstości zaludnienia zobowiązuje
      Owszem dym gryzie ale w większości pochodzi ze spalania węgla, tak śmierdzi dym węglowy

      • To wszystko prawda. Dodam jeszcze, że do tego smogu dołączają się setki samochodów stojących w korku na wiadukcie bądź pod szlabanami kolejowymi: w al. Legionów i na Kwiatowej. Dla mnie te wszystkie działania SM sa wielką „ściema”, w których chałupach palą g….nem to każdy widzi i to jest wiedza powszechna. Miasto nie prowadzi ŻADNEJ polityki wspierającej podłączenia do sieci ciepłowniczej czy kanalizacyjnej. Więc trudno się dziwić, że dookoła syf i zagęszczenie.

        • Kilka razy zadałem pytanie dlaczego nie ma programu podłączenia do sieci ciepłowniczej
          Niestety do tej pory nie doczekałem się żadnej odpowiedzi
          A jest to szansa na ograniczenie smogu w szybkim czasie

  19. A na Chotomowie to już nikt niczego nie kontroluje!! Jaki sens jest tego programu że chodźą i kontrolują tylko na Legionowie??

    • no, przeca pisałem, że galoch jest za krótki, nie? 🙂

  20. Bardzo sluszna Uwaga , a co z kontola powietrza w Chotomowie ? Tam tez jest dramatycznie! Wystarczy pospacerowac ul Polna i okolice. Wszyscy laczmy sie w walce ze Smogiem bo w przyszlosci nasze dzieci beda musialy posilkowac swoje niewydolne pluca butlami z tlenem.Czas plynie a i zycie ucieka.

    • może popatrz na zatruci. pl i wtedy zrozumiesz, jak bezmyślne pytania zadajesz? 🙂

  21. Gdańska na rogu ulic Kaszubska i Wrzesińska dwa domy z takimi kopciuchami że przechodząc obok w godzinach popołudniowych chce się po prostu rzygać!!!

  22. To nie dziwne że wszystko w porządku kontrole trzeba robić wieczorem zapraszam w Al.Legionów wieczorem nie można wyjść z domu , szkoda że władze miasta robią wszystko tylko na pokaz

Dodaj komentarz