Ministerstwo uruchamia program Opieka 75+

Opieka_75plus

Samorządy, w których zamieszkuje mniej niż 20 tys. mieszkańców będą mogły starać się o dofinansowanie programów opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób samotnych i w wieku +75 lat. Na działania zabezpieczono w budżecie 57 milionów złotych.

 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie programu Opieka 75+. O środki z budżetu Państwa będą mogły aplikować gminy zamieszkiwane przez mniej niż 20 tys. osób. Pomocą zdecydowano się objąć mniejsze samorządy bowiem to w nich seniorzy mniej zamożni od swoich rówieśników w większych skupiskach ludzi. – Niekorzystna sytuacja demograficzna jest szczególnie widoczna w małych gminach, w których proces starzenia się społeczeństwa zachodzi znacznie szybciej niż w skali kraju. Z uwagi na fakt, iż organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych, w tym usług specjalistycznych jest zadaniem własnym gmin finansowanym z ich środków własnych, zapewnienie tego rodzaju usług może być zatem utrudnione, szczególnie w małych gminach. Średni dochód gminy w Polsce wynosi 1 225,94 zł na mieszkańca. W małych gminach, w których liczba mieszkańców jest niższa lub równa 20 tys. jest on o ponad 4% niższy i wynosi 1 173,03 zł. Wśród wszystkich gmin do 20 tys. mieszkańców, 70%, tj. ok. 1471 gmin wykazuje dochody niższe niż średnia krajowa – argumentuje ministerstwo.

 

 

Jakie cele?

Jak informuje ministerstwo nadrzędnym celem programu Opieka 75+ jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób samotnych, starszych w wieku 75 lat i więcej. Realizacja tego zadania poprawi jakość życia osób w wieku ponad 75 lat. Dofinansowanie ze strony ministerstwa ma także sprawić, że na prowadzenie takich usług zdecyduje się więcej samorządów. Mimo tego, że usługi opiekuńcze są zadaniem własnym gminy w około 430 samorządach, które dopuszczone będą do programu, nie są świadczone usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne.

Kto i na jakich zasadach może skorzystać?

Ministerstwo zapowiada, że z programu może skorzystać gmina, jeżeli samodzielnie realizuje świadczenie opiekuńcze (przez pracowników ośrodków pomocy społecznej, urzędów gmin lub innych gminnych jednostek organizacyjnych). Środki finansowe mogą być przeznaczone na zwiększenie liczby godzin usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych, u osób które już korzystają z takich usług (lub korzystały z nich w ostatnim roku), oraz dofinansowanie takich usług dla osób, które z takiej pomocy nie korzystały. Wysokość dotacji celowej z budżetu państwa nie może przekroczyć 50% kosztów realizacji zadania.