Pracownicy Szkoły Podstawowej w Łajskach zwrócili się do Starosty Legionowskiego Jana Grabca i Wójta Gminy Wieliszew Pawła Kownackiego z prośbą o zmianę trasy linii L-9 tak, by mogli dojeźdźać z Osiedla Młodych do Łajsk. Urzędnicy problemu nie widzą.
Zmiany, które zostały wprowadzone na liniach L-9 i L-10 nie spotkały się z przychylnością niektórych mieszkańców. Pracownicy szkoły, rodzice i Rada Pedagogiczna szkoły w Łajskach 23 września poprosili o zróźnicowanie godzin kursowania i o zmianę trasy jednej linii tak, by autobusy przejeźdźały przez Osiedle Młodych obok Starostwo Powiatowego i dalej ulicą Kościelną w Łajskach. Argumentowali, źe autobusy obu linii odjeźdźają z pętli na Dworcu PKP w Legionowie o tej samej godzinie i przejeźdźają przez Legionowo, Michałów-Reginów „jeden za drugim”. Taka sytuacja sprawia, źe jeden z pojazdów jeżdzi bez pasaźerów. Pod petycją podpisało się 69 osób.
Odcięci od Łajsk
Mieszkańcy zwrócili równieź uwagę, źe dla mieszkańców Osiedla Młodych nie ma bezpośredniego dojazdu do szpitala oraz do Urzędu Gminy w Wieliszewie. Teraz jadą na Osiedle Piaski i tam przesiadają się w wieliszewskie „elki”. Według nich niewielka zmiana trasy jednej linii pozwoli na wygodny dojazd do szkoły. Linia L-9 ma tylko dwa kursy rano i dwa popołudniu, których trasa jest zmieniona. Te wyjątkowe kursy obsługują trasę Wodociągi – Łajski – Starostwo – Cmentarz – Centrum Legionowa. Zwykle autobusy tej linii jadą przez ulicę Zegrzyńską, przez Michałów Reginów.
Zaleźy od budźetu
Jak zapewnia pełnomocnik ds. komunikacji przy Urzędzie Gminy Wieliszew Katarzyna Greśkiewicz, nieznaczne korekty na trasach linii autobusów poruszających się po terenie gminy, ustalane są na podstawie wniosków mieszkańców. Kaźda taka zmiana wiąźe się z określonymi kosztami, na które trzeba znależć pieniądze w budźecie gminnym albo przeprowadzić rewolucję związana ze zmianą rozkładu. Gmina Wieliszew, która finansuje sieć komunikacyjną wydała juź w tym roku na transport 1.082.83,28 zł i jest to realizacja 66% planu przewidzianego na ten rok. Wszelkie modyfikacje trasy poprzedzają konsultacje z mieszkańcami i ZTM. – Zintegrowany system miejski działa jak jeden organizm, kaźda modyfikacja wpływa na pozostałe elementy – mówi Katarzyna Greśkiewicz. – Na przykład wyłączenie jednego kursu, to postój kierowcy, a za przestoje teź się płaci. Gmina Wieliszew dopłaca do komunikacji, ale równieź dofinansowuje bilety. – Bardzo chcielibyśmy rozbudować system, ale nie pozwala na to skromny budźet.
Dla uczniów autobusy szkolne
Szkoła Podstawowa w Łajskach obejmuje swoim rejonem część ulicy Suwalnej. Jak zapewniają wieliszewscy urzędnicy, nie jest prawdą, źe uczniowie z tego terenu nie mogą dojechać do szkoły. Według nich ten problem likwiduje komunikacja szkolna, czyli autobusy, które przywoźą i rozwoźą dzieci. Rozkład szkolnych autobusów jest konsultowany z dyrektorem SAPO (Samorządowa Administracja Placówek Oświatowych) Beatą Kram oraz dyrektorami szkół. – Jeśli chodzi o uczniów z terenu naszej gminy, na początku roku szkolnego było to uzgadniane ze szkołami – zapewnia Katarzyna Greśkiewicz.
Jeśli Legionowo się dołoźy
– Nasi mieszkańcy mają zagwarantowany dojazd do pracy i z pracy do centrum Legionowa – mówi Katarzyna Greśkiewicz – To zupełnie niezwykła sytuacja, w której mieszkańcy sąsiedniej gminy zwracają się do nas. Źeby rozwiązać ten problem, trzeba by obie gminy Legionowo i Wieliszew zasiadły przy wspólnym stole i porozmawiały o finansach. Gmina Wieliszew zapewnia, źe bardzo chętnie takie rozmowy podejmie i jest otwarta na propozycje, bowiem wydłuźenie tras legionowskich zostanie przyjęte z radością.
Iwona Wymazał