Jak sprawdzić, czy mam nietolerancję pokarmową?

nietolerancja-pokarmowa

Nietolerancje pokarmowe mogą dotyczyć każdego z nas – w ciągu ostatnich lat liczba wykrywanych przypadków znacznie wzrosła. Za najczęściej występujące nietolerancje uznaje się te IgG zależne, a ich przyczyną jest nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na spożyty produkt pokarmowy.

 

W jakich przypadkach należy podejrzewać IgG zależną nietolerancję pokarmową?

IgG zależna nietolerancja pokarmowa to schorzenie odwracalne, mogące pojawić się na dowolnym etapie życia (występuje często zarówno u dorosłych, jak i u dzieci).

Wśród czynników prowadzących do jego rozwoju wymienia się ciągły stres, ostre zakażenia wirusowe i bakteryjne, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe czy przewlekłe przyjmowanie takich leków jak antybiotyki czy niesteroidowe leki przeciwzapalne – mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Niewłaściwa reakcja układu odpornościowego w przebiegu nietolerancji pokarmowej IgG zależnej polega na wytwarzaniu zbyt dużej ilości przeciwciał IgG swoistych dla pokarmu nietolerowanego. Nadmierna ilość tych przeciwciał skutkuje natomiast występowaniem różnorodnych dolegliwości, często nawet bezpośrednio niezwiązanych z przewodem pokarmowym – przez to prawidłowe wykrycie nietolerancji w wielu przypadkach jest utrudnione.

Nietolerancję pokarmową zależną od IgG należy więc podejrzewać w przypadku takich objawów jak wzdęcia, bóle brzucha, nudności, zaparcia, nadmierna męczliwość, migreny, bóle mięśniowo-stawowe, powstawanie zmian na skórze, trądzik, zaburzenia snu, zaburzenia widzenia, zmiany zachowania czy stany lękowe. Symptomy te mogą występować pojedynczo lub po kilka naraz, zwykle pojawiają się najwcześniej po upływie doby (do 96h godzin) od spożycia produktu wywołującego nietolerancję

Jak sprawdzić, czy choruję na nietolerancję pokarmową?

Prawidłowe wykrycie IgG zależnej nietolerancji pokarmowej jest możliwe jedynie dzięki zrobieniu badań krwi (zobacz dostępne badania na https://zdrowegeny.pl/test-nietolerancje-pokarmowe), które z powodzeniem można wykonywać w całej Polsce.

Testy te pozwalają na pomiar stężenia przeciwciał IgG specyficznych dla różnych produktów pokarmowych we krwi pacjenta. Ich podwyższony poziom świadczy o występującej nietolerancji – dodaje Magdalena Sikora.

Uzyskane wyniki dokładnie wskażą produkty przez nas nietolerowane oraz te, spożycie których jest zupełnie bezpieczne. Wiedza o występującej nietolerancji jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na podjęcie działań prowadzących do cofnięcia się choroby – wśród działań tych wymienia się w szczególności dietę eliminacyjną, polegającą na zaprzestaniu spożywania szkodzącego nam pokarmu na określony czas. Dzięki temu występujące objawy nietolerancji ustąpią, a tym samym poprawi się nasze samopoczucie i jakość życia.

Ponadto, nieleczone nietolerancje IgG zależne zwiększają ryzyko m.in. otyłości, cukrzycy typu 2, zaburzeń płodności, niedokrwistości czy przewlekłego niedożywienia – dzięki świadomości choroby można natomiast zapobiec takim powikłaniom.