Nie będzie remontu wałów przeciwpowodziowych? Wody Polskie chcą sięgnąć do kieszeni samorządów

przegląd wałów

Urzędnicy podczas kontroli wałów (fot.GP/jj)

 

W zeszłym roku miał powstać projekt modernizacji wału przeciwpowodziowego na prawym brzegu Wisły na odcinku od Warszawy do Nowego Dworu Mazowieckiego współfinansowany przez lokalne samorządy. Niestety wykonawca nie zdążył na czas, a WZMiUW przestał istnieć. Co dalej z przebudową wału?
Stan wału wiślanego przechodzącego w większości przez gminę Jabłonna jest bardzo zły. Jednak zagrożenie wynikające z jego przerwania przez wodę dotyczy również innych terenów. Dlatego porozumienie o współfinansowaniu projektu jego przebudowy zawarły aż cztery lokalne samorządy oraz WZMiUW. W zeszłym roku został ogłoszony przetarg i wyłoniony wykonawca projektu. Niestety projektu nie wykonano, a WZMiUW przestał istnieć. Pieniądze zwrócono samorządom, jednak bez informacji co dalej. – Gmina Legionowo zawarła porozumienie finansowe dotyczące przekazywania i rozliczania środków finansowych w formie dotacji celowej przeznaczonej na przygotowanie zadania inwestycyjnego pod nazwą „Przebudowa prawostronnego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisła na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki” 20 czerwca 2017 roku, w którym zobowiązała się do przekazania 10% udziału w całości kwoty stanowiącej dotację celową, czyli 100 000 zł. 22 września podpisano aneks, zgodnie z którym 10% udział Legionowa miał wynosić 42 476,00 zł. 28 grudnia otrzymaliśmy od Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie pismo, informujące, że dotacja zostanie zwrócona z powodu niewywiązania się wykonawcy z zapisów umowy. 5 stycznia otrzymaliśmy informację, że zadania przejął nowo utworzony podmiot Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – informuje Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy legionowskiego ratusza. Podobna sytuacja miała miejsc w pozostałych samorządach, które postanowiły zrzucić się na projekt.

 

Chcą więcej pieniędzy

Zapytaliśmy więc Wody Polskie, instytucję która przejęła kompetencje WZMiUW, jak będą wyglądać dalsze działania związane z wałem wiślanym w naszym powiecie. Otrzymana informacja budzi duże obawy. Okazuje się, że remont i przebudowa wału mogą okazać się niemożliwe ze względu na proponowany sposób finansowania. – Widzimy konieczność realizacji zadania „Przebudowa prawostronnego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły na odcinku Jabłonna-Nowy Dwór Mazowiecki”. Obecnie chcemy zakończyć prace nad dokumentacją i kolejno po uzyskaniu decyzji administracyjnych znaleźć źródła finansowania (szacunkowy koszt to 90 mln zł). Ze względu na zmiany w Prawie wodnym konieczne jest znalezienie możliwości współfinansowania przez samorządy – informuje Urszula Tomoń z PGWWP. W nowej rzeczywistości samorządy mają się dołożyć do całej inwestycji, a nie tylko do projektu. Kilkaset tysięcy złotych to kwota, którą można znaleźć w budżecie gminy, jednak kiedy zaczynamy mówić o milionach, nawet rozłożonych na kilka lat, to już ogromne obciążenie, na które samorządów najpewniej nie będzie stać. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jest zadaniem własnym gminy, jednak to nie samorządy odpowiadają za stan wałów przeciwpowodziowych.