Buldoźery zamiast działek – czy urząd pozwoli?

52044a46b3358.jpg

W Zegrzu Południowym Agencja Mienia Wojskowego wystawiła na sprzedaź 6,5 ha ziemi. Do tej pory na tym terenie Skarbu Państwa znajdowały się tereny rekreacyjne. Działkowcy z  Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD) „Pod Dębami” w Zegrzu Południowym, którzy je uźytkowali, protestują, bo ich ogrody mają zmienić się w osiedla mieszkaniowe.

23 września Agencja Mienia Wojskowego opublikowała ogłoszenia o sprzedaźy gruntu połoźonego w Zegrzu Południowym. Działka wielkości ok. 6,5 ha oznaczona jest w ewidencji gruntów numerem 126/104, cena wywoławcza to 2 mln zł netto. Nieruchomość połoźona przy ulicy Warszawskiej, za Składem Celnym „Fermata”. W bezpośrednim sąsiedztwie nieruchomości znajdują się tereny Lasów Państwowych, Wojskowych Zakładów Łączności i stadionu LKS Mazowsze. Blisko 90% tego terenu zajmuje tam teraz Rodzinny Ogród Działkowy „Pod Dębami” a inwestor kupi teren wraz z działkowcami. Nabywca terenu będzie musiał porozumieć się z działkowcami, bo wszystko co na nich zostało wybudowane i nasadzone jest własnością letników.

Łakomy kąsek?
Agencja Mienia Wojskowego, w której gestii jest sprzedaź tej nieruchomości tłumaczy, źe działka została wytypowana jako zbędna wojsku. – Czy znajdzie się nabywca, to juź nie od nas zaleźy – mówi Piotr Piątkowski z AMW, który udziela wszystkich niezbędnych informacji przyszłym oferentom. Przetarg odbędzie się w przyszłym roku. Jak opowiada Jolanta Watrak-Ciak z Zarządu ROD „Pod Dębami”, która reprezentowała działkowców na sesji Rady Gminy Nieporęt, Rodzinny Ogród Działkowy, ogród który funkcjonuje tu od lat 50-tych, powołany został na podstawie wewnętrznych zarządzeń ówczesnego dowódcy jednostki wojskowej. Ogród zajmowali źołnierze zawodowi, ich rodziny oraz źołnierze na emeryturze. Powstał on na terenie będącym nieuźytkami, na wysypisku śmieci, wykorzystywanym wówczas przez istniejące jednostki wojskowe. Działkowcy włoźyli wiele pracy i środków, aby rekultywować teren. Wysypisko śmieci, dzięki wysiłkowi tych ludzi zostało oczyszczone, nawieziono ziemię, a wraz z mijającymi latami przybywało krzewów, drzew oraz altan, gdzie wypoczywano z daleka od zgiełku miasta. Obecnie znajduje się tam 111 działek.

Bez planu
Jak przyznaje AMW tereny te nie posiadają aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Według zamieszczonego ogłoszenia sprzedaźy działka pozostaje przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną i jako teren zieleni urządzonej. Jak potwierdza Urząd Gminy Nieporęt zmiana przeznaczenia gruntu została wprowadzona niedawno. Według UG Nieporęt właściciel terenu, czyli Agencja Mienia Wojskowego złoźyła uwagę do „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Nieporęt” z 9 czerwca 2011r., w konsekwencji której gmina zgodziła się dołączyć zapis przeznaczenia tego terenu pod zabudowę jednorodzinną. Poprzednio w studium obowiązywał zapis tylko o terenach działkowych. Ta zmiana otwiera furtkę dla deweloperów do zabudowy tego terenu.

Budować na wodzie
Działkowcy dziwią się, źe ktoś w urzędzie pozwoliłby takie tereny przeznaczyć pod mieszkaniówkę. W obliczu aktualnych problemów z wodami gruntowymi taka decyzja wydaje im się zupełnie niezrozumiała i sprzeczna ze zdrowym rozsądkiem. – Na części działek woda stoi przez cały rok – argumentują, wskazując na roślinność, która tam występuje, czyli wierzby, olchy, skrzyp polny czy sitowie. Według nich na przełomie lipca i sierpnia 2011 r. przez okres dwóch tygodni na ponad 80% powierzchni ogrodu utrzymywała się woda sięgająca do 60 cm ponad powierzchnią gruntu. Urzędnicy gminni sami przyznają, źe w tym roku utworzyło się tam swoiste jezioro. Argumentując, źe w najbliźszej okolicy wciąź powstają nowe domy, a teren jest dobrze zmeliorowany.

Kłopotliwa lokalizacja?
Teren, mimo problemów hydrologicznych, jest bardzo atrakcyjny. Na działce ok. 1,5 ha występuje starodrzew, w tym 96 olbrzymich dębów. Z racji bliskości rezerwatu oraz Zalewu Zegrzyńskiego gnieźdźą się tu róźne gatunki ptaków, równieź te będące pod ochroną. Na działce znajdują się pozostałości po koszarach z czasów carskich, których wartość zabytkową trudno wycenić. Teren nie ma prawnie uregulowanego dostępu do drogi krajowej nr 61. Obecnie działkowcy mają do niej dostęp przez teren spółki Skład Celny Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe „Fermata” Sp. z o. o. Nowy nabywca będzie mógł mieć kłopoty z uzyskaniem dostępu do drogi. Teraz budową osiedla na swojej działce nr ew. 126/102 jest zainteresowana Agencja Cenowa Sp. z o. o. Prezes Fermaty i członek zarządu Agencji Cenowej Jacek Jasiński zapewnia o dobrych stosunkach z działkowiczami. – Nie robimy im źadnych trudności w przejściu przez teren firmy. Co prawda jest system przepustek, ale zrobiliśmy przejście dla pieszych i samochodów. Jestem bardzo daleki od tego by zamknąć przejazd. Prezes twierdzi, źe jest przyjażnie nastawiony do działkowiczów. – Fermata nie jest zainteresowana kupnem terenu ogrodów. Jestem zwolennikiem jasnych sytuacji. Pomimo, źe dziesiątki działkowiczów przechodzą przez nasz teren nikt nie spyta, czy Fermata chce to kupić – mówi Prezes Jasiński.

Ekskluzywne osiedle obok działek
Kto jest zainteresowany wystawionym przez AMW terenie? – W minionym roku Agencja Cenowa zakupiła w drodze przetargu powyźej 1 hektara terenu, znajdującego się na przedłuźeniu terenów działkowych – potwierdza prezes Jasiński. Poniewaź UG Nieporęt zajmował się wówczas studium zagospodarowania przestrzennego, właściciele gruntów składali wnioski o zmiany zabudowy. Agencja Cenowa, która w przyszłości być moźe zamierza otworzyć sobie drogę do budowy osiedla domów na tej działce, równieź złoźyła taki wniosek. Wystąpiła równieź o warunki zabudowy na terenie sąsiednim, czyli tym, który zajmuje ROD. Jednak jak zapewnia Prezes Fermaty, nie ma źadnej teorii spiskowej, to normalne posunięcie biznesowe. Plany Agencji Cenowej dotyczące 1-hektarowego terenu zatrzymały się na studium projektowym.

Wniosek
W imieniu 98 uźytkowników działek Zarząd ROD „Pod Dębami” 24 pażdziernika br. złoźył wniosek do Rady Gminy Nieporęt o przywrócenie zapisu w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Nieporęt” uwzględniającego funkcjonowanie Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pod Dębami” na terenie nieruchomości połoźonej w Zegrzu Południowym oraz o przeznaczenie tego terenu pod Rodzinny Ogród Działkowy „Pod Dębami” w planie zagospodarowania przestrzennego. Zarząd ROD „Pod Dębami” swoje stanowisko motywuje tym, źe wojsko wystawiając nieruchomość do wolnej sprzedaźy nie uwzględniła faktycznego stanu prawnego tego terenu.

Prośba do radnych
W uzasadnieniu prośby do Rady Gminy Zarząd ROD tłumaczy, źe uźytkownikami działek jest około stu rodzin. Są to źołnierze zawodowi, wojskowi emeryci oraz ich rodziny. Kawałek ziemi, która uprawiają te starsze osoby, jest nierzadko sensem ich źycia, wypoczynkiem i rehabilitacją. Zarząd ROD „Pod Dębami” zabiega o to, aby ogród pozostał na działce o nr 126/104, a Skarb Państwa za pośrednictwem AMW przekazał ten teren w uźytkowanie wieczyste dla PZD. Jest to moźliwe wtedy gdy nieruchomość nie zostanie sprzedana przez AMW. Kiedy właściciel się zmieni, szanse przepadną. Jeśli teren zostanie sprzedany przez AMW a Urząd Gminy Nieporęt wyrazi zgodę na budowę osiedla mieszkaniowego, ogrody zostaną buldoźerami zrównane z ziemią.
Jak potwierdza UG Nieporęt szczegółowe zagospodarowanie terenu będzie dopiero ustalone przy pracach nad planem miejscowym. Obecne studium jest opracowaniem bardzo ogólnym. Gmina jest na etapie sporządzania wieloletniego planów miejscowych. Być moźe za miesiąc będzie ustalony orientacyjny termin przystąpienia do zmian.
Iwona Wymazał