Odzyskana 93 lata temu

52044a475fc4d.jpg

W całym powiecie obyły się rocznicowe obchody odzyskania niepodległości przez Polskę. By upamiętnić wydarzenia z 1918 roku odbyły się koncerty, pikniki rodzinne, prezentacje naukowe i apele.

W Legionowie obchody święta rozpoczęły się juź w czwartek od prezentacji ksiąźki autorstwa legionowianina Adama Kaczyńskiego. Publikacja pod tytułem „Cmentarze Legionowe na Wołyniu” opisuje miejsca pochówku źołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. To właśnie na tych podmokłych, zalesionych terenach Legionowe brygady stawiały zacięty opór nacierającym ze wschodu Rosjanom. Źołnierze, którzy po tamtych walkach powrócili do ojczyzny w znacznej części osiedlili się potem w aktualnym Legionowie, stanowiąc podwaliny naszej społeczności. Dzień póżniej o godzinie 11.00 odbyły się oficjalne obchody pod Pomnikiem Polski Walczącej. Odsłonięto nowe witraźe w kościele garnizonowym. W ratuszu od godziny 15.00 trwał piknik historyczny „Znak Orła”, w trakcie którego odbyły się pokazy sokolnicze.

Apel i koncert
O godz. 18.00. w intencji Ojczyzny odprawione zostały Msze święte w parafialnych kościołach, po których odbyły się koncerty. W Chotomowie około godz. 18.50. z recitalem wypełnionym pieśniami patriotycznymi wystąpiła Małgorzata Masalska- Gudejko. Po koncercie przy dżwiękach Orkiestry Straźackiej uczestnicy przeszli pod pomnik Chwały Bohaterów Walk z hitlerowskim najeżdżcą w Chotomowie, gdzie odbyły się dalsze części uroczystości. Wójt Olga Muniak przypomniała historię sprzed 93 lat i ludzi, którzy poświecili swoje źycie walcząc o odzyskanie Ojczyzny. Po przemówieniach odbył się apel pamięci i złoźenie kwiatów. W kościele parafialnym w koncercie „Pod Twoją Obronę” wystąpił Warszawski Chór Międzyuczelniany pod dyrekcją Elźbiety Siczek. Koncert był próbą muzycznej prezentacji fenomenu zawierzania losów narodu polskiego Maryi – Królowej Polski, dlatego nie zabrakło w nim „Bogurodzicy”, „Modlitwy do Bogurodzicy”, i wielu innych pieśni wspierających Polaków w trudnych czasach.

Balonik z wiadomością o niepodległości
W Wieliszewie 10 listopada w hali sportowej odbyły się popisy zespołów tańca ludowego. 11 listopada Wójt Paweł Kownacki wraz ze Stowarzyszeniem eMka o godzinnie 13.00 gościli mieszkańców gminy na 93 – urodzinach Polski. Nie zabrakło wspólnych patriotycznych śpiewów, ale wszyscy czekali na kulminacyjny punkt tego dnia, czyli symboliczne wypuszczenie biało-czerwonych balonów. Gmina zapewniła około 300 balonów wypełnionych helem. Ponad 70 z nich zostało opisanych. Kaźda rodzina uczestnicząca w zabawie mogła podpisać kartkę, którą dołączono do wstąźki. W liście napisano w dwóch językach: „Witaj, moim domem jest Gmina Wieliszew, 30 km od Warszawy. Cieszę się, źe ten list trafił właśnie do Ciebie. Wysłałem ten balon z listem, by uczcić Święto Niepodległości Polski, która odzyskała wolność 11 listopada 1918 r. Proszę Cię, napisz mi choć kilka słów o sobie na adres mailowy: balonik@wieliszew. pl”. Według organizatorów baloniki mogą przelecieć nawet 1000 km, więc z niecierpliwością będą czekać na sygnały o tym gdzie dotarły. Punktualnie o 14.00 baloniki zostały wypuszczone w niebo. Wzbudziło to duźo radości, ale i smutku najmłodszych uczestników święta. Łzy jednak szybko znikły po tym, kiedy wśród obecnych pojawił się ogromny biało-czerwony tort. Oficjalne uroczystości czekały mieszkańców o godzinie 16.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie, gdzie odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych pt.: „Nasz Orzeł Biały”. Po złoźeniu wieńców pod tablicą źołnierzy Armii Krajowej, moźna było wysłuchać ponownie koncertu przygotowywanego przez uczniów szkoły Podstawowej w Janówku Pierwszym.

„Polsko nie jesteś juź niewolnicą”
W Serocku obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Miejskiej, której przewodniczył Burmistrz Sylwester Sokolnicki. O godzinie 16.30 sesję rozpoczęła dr Jolanty Załeczny Kierownik Działu Edukacji i Promocji Muzeum Niepodległości w Warszawie, która poproszona przez burmistrza, przygotowała na tę okazję prezentację multimedialną pt. „Polsko nie jesteś juź niewolnicą”. Zgromadzeni widzowie zapoznali się z postaciami, które miały wpływ na tworzenie się niepodległego państwa polskiego, takich jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy Ignacy Jan Paderewski. Po sesji uczestnicy udali się na Mszę Świętą w intencji poległych w walce o niepodległość w kościele parafialnym w Serocku. Przechodnie zwiedzali wystawę zorganizowaną przed ratuszem. O godzinie 19.00 na serockim rynku odbył się uroczysty capstrzyk z udziałem kompanii, która oddała salwę honorową. Odczytano równieź Apel Pamięci, a delegacje złoźyły kwiaty. W uroczystościach tych uczestniczył komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki pułkownik Marek Stolarz.

Wielowątkowe obchody w Gminie Nieporęt
W gminie Nieporęt obchody rozpoczęły się od prezentacji pojazdów opancerzonych, które potem oczekiwały pod UG Nieporęt do wieczornych oficjalnych obchodów. O 13.00 delegacje złoźyły kwiaty pod pomnikiem Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach. O 14.00 w Szkole Podstawowej im. Bronisława Tokaja odbyła się uroczysta akademia. Potem w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nieporęcie odprawiono mszę w intencji Ojczyzny. O 16.00 rozpoczęły się obchody na Placu Wolności, gdzie został odczytany Apel Pamięci, kompania oddała salwę honorową oraz wystawiony został posterunek przy tablicy ku czci źołnierzy Armii Krajowej III Batalionu I Rejonu „Marianowo – Brzozów” VII Obwodu „Obroźa”.

Święto z medalami
Źołnierze oraz pracownicy wojska Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki (CSŁiI) w Zegrzu uroczyście obchodzili Święto Niepodległości 10 i 11 listopada. 10 listopada w zegrzyńskiej jednostce wojskowej, odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli źołnierze oraz pracownicy wojska z Centrum. Punktualnie o godz. 7.45 mjr Cezary Semeniuk złoźył meldunek komendantowi Centrum pułkownikowi Markowi Stolarzowi. Święto Niepodległości w świadomości Polaków jest symbolem wskrzeszenia niepodległego państwa polskiego, które odrodziło się z niewoli, by na ówczesnej mapie Europy dać świadectwo swojego istnienia. 11 listopada to dzień Święta Narodowego, radości z odzyskania Ojczyzny, to dzień powrotu nadziei Polaków. W tym uroczystym dniu oddajemy hołd wszystkim pokoleniom rodaków, którzy swym źyciem i daniną krwi zaświadczyli o wielkim umiłowaniu ojczyzny. – powiedział pułkownik Stolarz do zebranych. Ponadto podziękował im za trud, wysiłek i wszystko to, co jest czynione dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej, Sił Zbrojnych RP oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Źołnierzom Centrum, pracownikom i ich rodzinom, źyczył wszelkiej pomyślności w pracy zawodowej, słuźbie oraz w źyciu osobistym. Następnie zostały wręczone medale nadane przez Ministra Obrony Narodowej. Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju” otrzymał mjr Andrzej Pogodziński, Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Słuźbie Ojczyzny” – mł. chor. Marian Ścibor, Brązowe Medale „Siły Zbrojne w Słuźbie Ojczyzny”: st. kpr. Jarosław Grotek, st. kpr. Andrzej Rynkowski. Ponadto za nienaganną słuźbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, niźej wymienionym nadał Gwiazdy Iraku: kpt. Jarosław Szwak, chor. Przemysław Michalik, sierź. Artur Nowacki, plut. Robert Ujazdowski. a Gwiazdy Afganistanu otrzymali: kpt. Konrad Pawlik, st. sierź. Adam Każmierczak oraz st. szer. Łukasz Tajer. Ponadto zostały wręczone pamiątkowe medale i wojskowe odznaki strzeleckie dla źołnierzy Centrum. Uroczystość na placu zakończyła się defiladą pododdziałów.

Źołnierze z CSŁiI uczestniczyli w obchodach Święta Niepodległości w Serock, Nieporęcie i Legionowie.
IW, KG, IP