26 i 28 marca 2018 roku przedstawiono wyjątkowy spektakl „Krzyż drzewem kwitnącym „. Spektakl został zrealizowany przez uczniów nauczycieli, rodziców Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie pod kierownictwem pań Danuty i Ewy Zalewskich. Scenariusz oparto na wierszach ks. Jan Twardowskiego, Anny Czachorowskiej i ks. Józefa Kazimierza Ślazyka.
Krzyż drzewem kwitnącym
Młodzi aktorzy pieśnią i wierszem opowiedzieli społecznościom szkół w Legionowie o pochodzeniu krzyża, jego znaczeniu dla ludzkości i nadziejach jakie wzbudza w ludziach, wpływie na losy świata. Krzyż jest związany poprzez śmierć Chrystusa z historią naszego odkupienia i zbawienia. Myśl przewodnia scenariusza wiedzie widzów od przydrożnego krzyża do drogi przez mękę i śmierci Chrystusa, a przez nią ku zmartwychwstaniu. Krzyż jaki autorzy przedstawiają to „drzewo kwitnące” prowadzi nas ze świata okrucieństwa i przemocy ku światu pokoju i wolności. Krzyż ten dzięki Chrystusowi ożywa i staje się drzewem życia. Przenosi człowieka z epoki śmierci ku światu pełnemu nadziei i wiary. Jest symbolem łaski bożej i przebaczenia. Zapowiedzią życia wiecznego i zaproszeniem ludzkości do udziału w nim.
Wielkanocne spotkania pod krzyżem i o krzyżu
Ewa Zalewska wicedyrektor w Szkole Podstawowej nr 8 w Legionowie polonistka podkreśla pozytywne strony wspólnego przedsięwzięcia dwóch szkół. „Realizacja przedstawienia „Krzyż – drzewo kwitnące” stała się okazją do niezwykłego spotkania uczniów Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych i Szkoły Podstawowej nr 8 w Legionowie. To była owocna współpraca, bo scena zawsze łączy ludzi, mobilizuje do wspólnego działania dla realizacji jednego celu. Piękny scenariusz stworzyli nauczyciele współpracujących stron. Prowadził on młodych ludzi z obydwu szkół w kierunku najwyższych wartości i skłaniał do refleksji nad sensem i celem życia. Spotkanie młodzieży było bardzo piękne i owocne, a wspaniały występ w Szkole Podstawowej nr 8 im. 1WDP został bardzo dobrze przyjęty przez uczniów tej szkoły. Podkreślali oni niezwykłe przesłanie przedstawienia, zaangażowanie i autentyczność młodych wykonawców, piękną oprawę muzyczną i wspaniały klimat na scenie. Dziękujemy naszym przyjaciołom za zaproszenie nas do współpracy, która dała nam wiele przyjemności ze wspólnego odkrywania drogi, która powinna nas prowadzić przez życie.”
Krzyż łączy i prowadzi do sukcesów
Spektakl okazał się wielkim sukcesem wszystkich biorących w nim udział i stał się udziałem społeczności obu szkół. Oryginalność przedstawionego Misterium polegała na świetnym doborze pieśni oraz wyjątkowych wierszy z jednej strony. Ujęciem tematu, który odbiegał od tradycyjnego przedstawiania drogi krzyżowej. Odnosił się do niej za pomocą poetyckich metafor. A także na wyjątkowości przesłania skierowanego do młodych ludzi przez aktorów z obu szkół. Trzeba dodać, że tytułowy krzyż połączył dwie grupy różnych młodych ludzi w jedną wspaniałą trupę teatralną. Jednemu ze spektakli przyglądała się autorka tytułowego wiersza Anna Czachorowska. Gratulacje dla występujących i autorów scenariusza przesłał z Włoch ks. Józef Kazimierz Ślazyk, poeta, którego wiersze o krzyżu zostały wykorzystane w scenariuszu. Dzięki takim spektaklom, stajemy się duchowo bogatsi w nadzieję i radość. I to jest ta niezaprzeczalna wartość „krzyża drzewa kwitnącego”, która wprowadza nas w czas świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
Jerzy Jastrzębski