Kto czyta książki w Legionowie?

ksiazka-ibuk

 

Od 3 do 20 grudnia 2013 roku Urząd Miasta w Legionowie przeprowadził szereg badań i sondaży, które mają być podstawą do pracy Zespołu ds. Rozwoju Czytelnictwa i Biblioteki w Legionowie. Ich wyniki zszokowały 12 członków zespołu. Czego oczekują mieszkańcy od bibliotek?

Kierownik Referatu Marketingu i koordynator zespołu Anna Szczepłek postanowiła podzielić badania na dwa oddzielne etapy. Pierwszy z nich obejmował ankiety internetowe, drugi pisemne. Ankiety uczniów, którzy otrzymali polecenie ich wypełnienia na lekcjach, nieco się różnią od innych, bowiem często mylą oni biblioteki publiczne i szkolne. Analizy dokonał pracownik UM Legionowo, Łukasz Konstantynowicz.

Ankieta internetowa

W badaniu internetowym wzięło udział 284 mieszkańców powiatu legionowskiego, w tym 262 mieszkańców z Legionowa. Ankietę wypełniło więcej kobiet, bo aż 197. Wśród respondentów znalazło się 177 osób z wyższym wykształceniem, 160 osób w wieku 30-50 lat, 64 osób w wieku 19-29 lat, 38 osób powyżej 50 lat i 22 osoby poniżej 18 roku życia. Ci, którzy wypełnili ankiety, najczęściej korzystali z zasobów Filii nr 1 oraz Biblioteki Głównej, głównie raz w miesiącu. Głównym celem odwiedzin było wypożyczenie książek. Co by zmienili w funkcjonowaniu biblioteki? Przede wszystkim widzą konieczność zakupu większej liczby nowości książkowych, czasopism, zwiększyliby ofertę IBUK-ów czy rozszerzyli usługi informatyczne. Dla legionowian ważna jest zmiana godzin otwarcia bibliotek i polepszenie warunków lokalowych. Chcieliby spokojnej i cichej czytelni, gdzie mogliby przejrzeć książki przed wypożyczeniem.

Najwięcej osób, bo ponad 105 korzystało z usług biblioteki na Broniewskiego i 104 filii na Sowińskiego. Kompetencje osób obsługujących czytelników oceniano dobrze. Wśród ankietowanych najwięcej szukało książek o tematyce obyczajowej, przygodowej, historycznej oraz popularnonaukowej i fantastycznej. Wśród ankietowanych czytelników było więcej kobiet niż mężczyzn. Kobiety częściej odwiedzały bibliotekę niż mężczyźni. Niestety według tej ankiety prawie 88% czytelników nie korzystało z książek w formie IBUK-ów.

Ankiety pisemne

Druga ankieta była rozprowadzona w formie pisemnej głównie wśród szkolnej młodzieży. 42% z nich miało wykształcenie gimnazjalne, a 30% podstawowe. Badano 772 osoby, wśród nich 446 kobiet i 326 mężczyzn. Najwięcej respondentów było w wieku do 18 lat, bo aż 542 osoby. 110 z nich miało od 30 do 50 lat, 70 osób liczyło ponad 50 lat, a 50 osób między 19 a 29 rokiem życia. Prawie 78% to mieszkańcy Legionowa. Wśród badanych 376 osoby nie korzystają z bibliotek w Legionowie, 218 osób korzysta z usług Filii nr 1 przy Sowińskiego, a 189 z placówki przy Broniewskiego.

Wśród tej grupy, częstotliwość wypożyczeń książek jest mniejsza. 23% ankietowanych korzysta z legionowskich bibliotek raz w miesiącu, tyle samo osób, kilka razy w roku. Podobnie jak w internetowej ankiecie ponad 86% respondentów nie korzysta z IBUK-ów i około 60% respondentów liczy na zakup większej ilości nowości wydawniczych. Największą poczytnością wśród nich cieszą się głównie książki przygodowe, fantastyczne i literatura młodzieżowa.

Okazuje się, że legionowianie nie korzystają z IBUK-ów i ich największe oczekiwania wobec bibliotek publicznych to możliwość wypożyczania książek. Liczą na zakup możliwie największej ilości najnowszych pozycji wydawniczych. Wyniki ankiet posłużą zespołowi do kolejnych prac nad poprawą oferty bibliotek oraz nad rozwojem czytelnictwa.

fot. Pen Waggener / Foter / CC BY