Wojewódzki Sąd Administracyjny 29 listopada 2011 roku oddalił skargę Społecznej Inicjatywy Lokalnej na uchwałę rady miasta odrzucającą wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie prywatyzacji miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
WSA, które rozpatrywał skargę uznał, źe przy podejmowaniu przez Radę Miasta uchwały odrzucającej wniosek o referendum doszło do uchybień, które są wystarczającą przyczyną do wniesienia skargi, jednak nie były one na tyle duźe by oprotestowaną uchwałę uznać za naruszającą prawo. Argumenty o brak udziału obserwatora SIL w komisji weryfikującej podpisy i udział urzędników, ale z brakiem zastrzeźeń co do ich pracy zostały uznane za niewystarczające.
Sąd uznał natomiast, źe same pytania przewidziane w referendum proponowanym przez SIL mogły mieszkańców miasta wprowadzić w błąd. W jego ocenie nie określały faktycznej sytuacji, bowiem juź wcześniej Rada Miasta podjęła uchwałę o wyraźeniu zgody na procedurę sprzedaźy udziałów miasta w PEC Legionowo. Ponadto zakwestionowano zrealizowany przez SIL sposób poinformowania mieszkańców o zakresie, sposobie, terminie przeprowadzenia referendum. – 23 maja zwróciliśmy się do Prezydenta Legionowa z prośba o zamieszczenie informacji w sposób zwyczajowo przyjęty, jednak jak widać, nie znalazło to uznania Sądu. Niepokojące jest to, źe faktycznie sąd uznał tylko argumenty jednej strony. W takiej sytuacji zmuszeni jesteśmy złoźyć skargę kasacyjną – mówi Piotr Płaciszewski pełnomocnik referendum z ramienia Społecznej Inicjatywy Lokalnej.
/KG/