W „Zaczarowanym ogrodzie„ DPS Kombatant w Legionowie integracyjne malowanie

DSC05276

 

Pełen dorodnych drzew i wiosennych kwiatów ogród DPS Kombatant stał się świadkiem wielkiego malowania. W dniu 19 maja 2018 spotkali się tu uczestnicy pleneru malarskiego „Chodź pomaluj mój świat”.

W tym artystycznym przedsięwzięciu wzięło udział 38 laureatów Przeglądu Twórczości VII Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego z Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku, Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej OPS ul Zwycięstwa w Legionowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity , Zespołu Szkół Łajski, Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski TPD oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Serocku.

„Zaczarowany ogród”- przyczyną spotkania artystów

Barbara Retmaniak znana malarka, kierownik artystyczny pleneru wprowadziła zebranych w temat spotkania „ Zaczarowany ogród”. Uczestnicy z wielkim zapałem przystąpili do jego realizacji. Nad każdym stanowiskiem malarskim czuwali woluntariusze. Większość z nich to młodzież z Zespołu Szkół i Placówek Milenium z Legionowa. Po kilku godzinach wspólnej pracy powstało 18 olbrzymich obrazów, a na nich przecudne zaczarowane ogrody przepełnione tajemniczymi istotami, kolorowymi drzewami, fantastycznymi kwiatami. Ogrody występujące tylko w baśniach, bajkach. Zebranym umilał śpiewem czas znany legionowski tenor Marek Pawłowicz.

Wspólnie pokonywać ograniczenia i bariery

„ Już od sześciu lat w maju- mówiła artystka Barbara Retmaniak- w Legionowie organizowany jest integracyjny plener malarski ”Chodź pomaluj mój świat” w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych. W tym roku miejscem do realizacji tego projektu był malowniczy ogród przy DPS Kombatant, który zgodziła się udostępnić p. dyr. Anna Kaczmarek i jego mieszkańcy. Głównym celem spotkania była integracja i pokonywanie barier. Niepełnosprawni artyści wraz z wolontariuszami,  malując akrylem na płytach 140×100, w atmosferze ciepła i słońca stworzyli nową serię niezwykłych, pięknych prac, które w pełni obrazują temat spotkania.

Liczę, że za rok spotkamy się w tym samym albo jeszcze większym gronie, aby wspólnie pokonywać ograniczenia i bariery. Dołożymy wszelkich starań aby ludzie otwierali swoje serca i umysły w walce z niezrozumieniem i brakiem akceptacji dla innych. Jestem głęboko poruszona i wzruszona zapałem młodych ludzi do malowania, tworzenia. Ich pasji może pozazdrościć niejeden zawodowy malarz. Te spotkania , bo biorę w nich udział od kilku lat są dla mnie czymś wyjątkowym. Gratuluję pomysłodawcom udanego projektu nie tylko artystycznego, ale przesiąkniętego wspaniałą ideą – dodaje artystka.

Udany plener malarski jest tylko wstępem

Udany plener malarski jest tylko wstępem do większego projektu. Wszystkie działania podjęte w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych miasta Legionowo i powiatu legionowskiego jak mówią ich organizatorzy są z sobą połączone i realizują jedna wspólną ideę stworzenia jak najlepszych warunków do życia dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie wieloformatowe obrazy, a powstało ich 18 zawisną na płotach ulicy Jagiellońskiej 69 i 71 i świadczyć będą o kunszcie ich wykonawców, a władzom i mieszkańcom przypominać o ich twórcach oraz sprawach, które trzeba dla nich załatwić. Są to problemy z pracą dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, czy też kwestia mieszkań wspomaganych i treningowych. Organizatorzy legionowskich Dni Osób Niepełnosprawnych dziękują PCPR Legionowo, MOK Legionowo i DPS Kombatant za doskonałe przygotowanie pleneru.