Dramat mieszkańców ul. Grudzie. Lista Toporowicza

grudzie-kanalizacja_06

fot. mieszkańcy ul. Grudzie

Od dwóch miesięcy mieszkańcy ul. Grudzie zgłaszają uciążliwości związane z budową kanalizacji. Inwestycję na zlecenie gminnej spółki PWK „Legionowo” Sp. z o.o. realizuje firma STD Nasiłowski. Mimo interwencji w Wydziale Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta Legionowo w grudniu 2013 roku nadal i dzieci, i dorośli brną w błocie. Winią oni urzędników za brak nadzoru nad przebiegiem budowy. Lista zarzutów wobec urzędu i firmy wykonującej prace jest długa. Na trudne pytania dotąd nie otrzymali odpowiedzi, a rozmowy i prośby o kontrole nic nie dają.

– Proszę przyjechać tu rankiem, kiedy firma zaczyna pracę – zaprasza na ulicę Grudzie i Łąkową pani Teresa. – To partyzantka, nie budowa. Kobieta skarży się, że na czas budowy nie wyznaczono żadnych objazdów, a sprzęt budowlany rozjeżdża prywatne drogi i działki. Wspomina o błocie, zalegających śmieciach i dziurach, przez które trudno przejechać. Ponieważ ma ogromne problemy z kręgosłupem (I grupa inwalidzka), jedynym środkiem transportu pozostaje samochód. Niestety stan dróg zniszczonych przez budowę powoduje, że coraz trudniej jest jej opuścić dom. Każda kolejna dziura w nawierzchni nie tylko wyklucza możliwość wyjazdu, ale i zwiększa niebezpieczeństwo urazów kręgosłupa. Chora o zaniedbania oskarża urząd miasta, który jest odpowiedzialny za utrzymanie dróg.

Poniżej przedstawiamy list Andrzeja Toporowicza. Mieszkaniec zebrał wypowiedzi od właścicieli posesji w tej dzielnicy i przesłał je do redakcji. Ma on nadzieję, że fotografie i lista zaniedbań wykonawcy inwestycji przyniosą lepszy efekt niż dotychczasowe prośby kierowane do urzędu.

Lista niedociągnięć firmy STD przy budowie kanalizacji w obrębie ul. Grudzie

1.Brak jakiegokolwiek oznakowania dróg i objazdów. Karetka jadąca do pacjenta (a więc zagrożenie życia i zdrowia) krążyła po okolicy, nie mogąc dojechać. Ta sama sytuacja miała miejsce z lekarzem rodzinnym jadącym do chorego. W związku z pracami i zamykaniem drogi należy wyznaczyć i oznakować drogi objazdu. „Prowadzenie robot w pasie drogowym uwarunkowane jest opracowaniem projektu organizacji ruchu, który określa zakres ograniczenia ruchu oraz sposób oznakowania i zabezpieczenia miejsc robot. Zakres ograniczenia ruchu powinien wynikać z projektu technicznego i określony jest przez technologię i organizację prowadzonych robót”. Gdzie jest projekt techniczny organizacji ruchu zastępczego na czas budowy sieci kanalizacyjnej? Kto go nadzoruje i egzekwuje w praktyce?

2. Od września 2013 utrudniony przejazd, a w większości brak dojazdu i dojścia do posesji. Przy ul. Grudzie 1: wykopy, zalegająca woda i błoto rozjeżdżone przez maszyny budowlane, zniszczony betonowy podjazd w bramie. To teren posesji prywatnej. Kto pokryje koszty naprawy i kiedy?

3. Od 19 stycznia 2014 brak osoby, która zabrałaby rurę przyłączeniową zalegającą na posesji Grudzie 1 : odłączono tymczasowe zasilanie budynku w wodę z wodociągu miejskiego, choć nadal w gruncie nie było wody, zabrano wodomierz, a rurę pozostawiono.

4. Zalegające błoto i woda na ul. Grudzie na odcinku od ul. Zegrzyńskiej do ul. ppłk. Franciszka Hynka.

5.Zupełnie zniszczona droga technologiczna na odcinku Grudzie – Strużańska, jak i chodnik przy tej ulicy.

6. W rozmowie 19 stycznia 2014 z Panem Morgą (PWK) otrzymałem informację, że dojazd do posesji Grudzie 1 będzie wykonany natychmiast, a barierki zagradzające drogę będą przesunięte tuż za miejscem robót. Do dziś dnia sytuacja ta nie zmieniła się. Parkujące na drodze maszyny i pojazdy skutecznie tarasują dojazd i dojście do posesji od nr 1 wzwyż i 36 wzwyż. W tej samej rozmowie zapewniony zostałem, że droga będzie utwardzona jak tylko ustąpią silne mrozy. Zaznaczę tylko, że prace prowadzone są teraz znacznie dalej (około 400m).

7. Przy tym samym skrzyżowaniu od grudnia 2013 zwisa odcięty kabel telefoniczny zagrażając utratą zdrowia i życia przechodniów.

8. Zniszczono ogrodzenia: pomalowano je bez wiedzy i zgody właścicieli pomarańczowym sprayem, ogrodzenia są ochlapane błotem na całej swojej wysokości, co kwalifikuje je w chwili obecnej do ponownego malowania. Kto pokryje koszty?

9. Po usunięciu studzienki przelewowej na miejscu pozostawiono śmieci, między innymi butelki szklane po alkoholu i plastikowe po napojach, uszkodzone węże pożarnicze. Kto ma to sprzątnąć? Znając życie, Straż Miejska chętnie wlepi mandat właścicielowi posesji, przy której śmieci zalegają. Jak można przypuszczać wcześniej, kiedy studzienka działała, wszystkie te śmieci trafiały rurami wprost do pobliskiego kanałku.

10. Uciążliwa praca koparki stojącej przy posesji Grudzie 1 w godzinach nocnych: służy jako „budka” dla pracownika pilnującego nocą i w weekendy sprzętu. W czasie nocnego postoju silnik koparki pracuje w celu nagrzania jej wnętrza.

11.Naganne zachowanie kierownika robót w stosunku do mieszkańców: odpowiedź jego na próbę rozmowy brzmiała „ idź Pan w ch…”, przy kolejnej próbie rozmowy za kilka dni odwrócił się plecami w ogóle nie udzielając odpowiedzi.

12. Brak zabezpieczenia miejsc wykopów (głębokość wykopu 5,5 m): brak taśmy ostrzegawczej, barierek wygradzających. W pobliżu wykopów przechodzą nie tylko dorośli, ale i dzieci do i ze szkoły.

Fotografie przesłane przez mieszkańców: