Będą kolejne bezpłatne badania USG dla dzieci

usg-dzieci-mcdonald

fot. www.frm.org.pl

Na Sesji Rady Powiatu poruszono problem, jaki pojawił sie podczas wczorajszych zapisów na bezpłatne USG dla dzieci. Badania wzbudziły tak duże zainteresowanie, że wolne miejsca rozeszły się w dwie godziny. Zawiedzeni rodzice, którym nie udało się zapisać swoich pociech, będą mogli ponownie próbować już w czerwcu. 

Badania organizowane we współpracy z fundacją Ronalda McDonalda mają na celu wczesne wykrywanie nowotworów i adresowane są do dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. W powiecie legionowskim zaplanowano je w dniach od 4 do 6 marca w Legionowie, Łajskach i Serocku. Telefoniczne zapisy odbywały się wczoraj. Miały trwać do piątku, ale po dwóch godzinach lista wolnych miejsc została wyczerpana. Zainteresowanie było tak duże, że z przeciążania awarii uległa linia telefoniczna.

Rozchwytywane badania

Temat zapisów na badania podczas dzisiejszej (27.02.2014) Sesji Rady Powiatu poruszył Andrzej Kicman, który odczuł niedosyt jeśli chodzi o ich zasięg i dostępność. Stwierdził, że na około 7 tys. dzieci w powiecie 200 miejsc to zdecydowanie za mało. Starosta Jan Grabiec tłumaczył, że ambulans fundacji Ronalda McDonalda, w którym wykonywane są badania, jest jedyną taką mobilną jednostką w całej Polsce. W kolejce  na jego przyjazd oczekuje się około 1,5 roku i powiat nie może pozwolić sobie na zwiększenie zasięgu takich badań. Mirosław Pachulski dodał, że fundacja limituje częstotliwość badań do 1 razu w roku dla każdej gminy i każdego powiatu. Marcowe badania będą zorganizowane tylko dlatego, że zrezygnowała z nich Praga Południe i  w jej zastępstwo „wszedł” Powiat Legionowski.

Kolejne badania w czerwcu

Ponowne takie badania odbędą się 24, 25 i 26 czerwca. Niestety miejsc znów będzie tylko 200. Zapisy prawdopodobnie będą odbywały się za pośrednictwem aplikacji internetowej.  Celem będzie uniknięcie takiej sytuacji, jaka miała miejsce wczoraj, kiedy z przeciążenia padły linie telefoniczne.

Jest szansa na częstsze badania profilaktyczne?

Aby zwiększyć częstotliwość badań profilaktycznych dla dzieci w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów, władze powiatu rozpoczęły rozmowy ze szpitalem onkologicznym w Wieliszewie. Gdyby doszło do porozumienia można byłoby raz w roku przeprowadzać badania USG dla dzieci stacjonarnie. Pachulski zachęcił także poszczególne gminy do indywidualnego zamawiania ambulansu fundacji R. McDonalda. Gdyby do programu włączyły się pozostałe samorządy w powiecie, ambulans Fundacji Ronalda McDonalda mógłby odwiedzać powiat 6 razy w roku. Wprawdzie zamówienie ambulansu wiąże się w wydatkami (powiat za najbliższe badania zapłacił 18 tys. zł), ale powiat zapowiada dofinansowanie.

 

Dyskusja nad badaniami profilaktycznymi na sesji Rady Powiatu: