Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym NADZIEJA zgłosiło Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku do V edycji programu “UTW dla społeczności” organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, z którymi od dawna współpracujemy realizując różne projekty.
Obecny projekt jest odpowiedzią na potrzebę kształcenia liderów przygotowanych do współpracy ze społecznością lokalną. Wytypowaliśmy trzyosobową grupę, w skład której weszły słuchaczki Uniwersytetu: Krystyna Drążewska, Krystyna Podgórska i Mirosława Kulma. W ramach projektu każda z zakwalifikowanych grup z całej Polski miała zaproponować formę organizacji imprezy dla środowiska.
Nasze reprezentantki w uzgodnieniu z kierownictwem Uniwersytetu zaproponowały stworzenie imprezy dla wszystkich mieszkańców Legionowa. W dniu 8 czerwca przedstawiliśmy w Poczytalni „Wieczór arabski”. Z taką tematyką wyszliśmy do społeczeństwa. Większość z nas poznała gorący piasek pustyni, zielone oazy palmowe, gwarne arabskie bazary czy stragany z ziołami i kolorowymi przyprawami, znamy to jednak tylko z wycieczek all inclusive. Niestety nie mamy wiedzy na temat kultury i obyczajów, życia arabów ich problemów itp. Często powtarzamy zasłyszane historyjki, które nierzadko są krzywdzące dla tych ludzi.
Istotną potrzebą stało się również wzbudzenie szacunku i i tolerancji do innych narodowości. Wstęp na imprezę był wolny. Uczestnicy spotkania poznali kulturę, tradycje, obyczaje, religię i kulinaria krajów arabskich.
Program przygotowany przez wspomniany zespół prowadziła Mirosława Kulma, która wiele lat spędziła w środowisku arabskim i zna to środowisko z autopsji.
Poznała ona kulturę arabską bardzo dobrze ponieważ wiele lat mieszkała w Iraku, Libii i Jordanii.
Program rozpoczął się krótkim wykładem o filarach islamu. Wygłosiła go zaprzyjaźniona z nami przedstawicielka koła naukowego arabistów UW Klaudia Dworniczak. Dziennikarka pół Libanka Milena Rachid Chehab pokazała widzom swój reportaż o życiu rodziny libańskiej i opowiedziała o sposobie spędzania czasu wolnego w tym kraju.
W międzyczasie jako przerywniki mieliśmy występy zespołu seniorek specjalizujących się w tańcach arabskich.
Studentka arabistyki Agnieszka Łukasik i córka naszego seniora Syryjczyka- Maya Teryaki przygotowywały na scenie potrawy arabskie: TABULEH i HUMMUS. Po zakończeniu imprezy wszyscy obecni mieli okazję je degustować wraz z chlebem arabskim i specjalnie sprowadzonymi ciastkami BAKLAVA. Wielką atrakcją była wizyta irackiej rodziny dr Raada Al.- Hamdani. Starsza córka opowiadała o arabskim weselu. Pozostali członkowie rodziny aktywnie wspomagali ją i uczestniczyli w dyskusji z widzami. Z dużym zaciekawieniem przyjęto wskazówki Mayi o tym, jak bezpiecznie kobiety mogą podróżować po krajach arabskich. Jako niespodziankę zapewniliśmy uczestnikom malowanie henną małych tatuaży, bardzo popularnych na wszelkiego rodzaju spotkaniach arabskich towarzyskich z różnych okazji.
Impreza była naszym olbrzymim sukcesem. Przyszło ponad 120 osób.
Duży wkład pracy w przygotowanie i przeprowadzenie spotkania miała Bożena Malesa i wiele innych słuchaczy i wolontariuszy Centrum Wolontariatu Seniorów. Wszystkim przybyłym bardzo dziękujemy mając nadzieję, że nasze spotkanie wiele wniosło w ich postrzeganie kultury arabskiej.
Kolejne spotkania z kulturą narodów świata odbędą się w najbliższym czasie po wakacjach.
Mirosława Kulma
Krystyna Drążewska
Krystyna Podgórska