Kolejne kroki w sprawie zmian w DPS Kombatant

DPS-kombatant

Dom Pomocy Społecznej Kombatant w Legionowie (fot. GP)

24 lutego na posiedzeniu Komisji Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym radni omawiali działania, podjęte w ostatnich miesiącach, i bieżące funkcjonowanie DPS Kombatant w Legionowie. Zmiany następują powoli.

Od publikacji w naszym tygodniku artykułu pt.„Jak się umiera w DPS?”, minął ponad miesiąc. Od samego zgłoszenia nieprawidłowości w Domu Pomocy Społecznej do starostwa minęło kilka miesięcy. Od 2013 roku skargi składane do personelu i dyrektora nie odnosiły skutku. Dopiero po śmierci jednej z podopiecznych i publikacji artykułu sprawa ruszyła z miejsca. Starostwo nigdy oficjalnie nie potwierdziło zarzutów stawianych w naszym artykule. Mimo tego zmiany w DPS są wprowadzane.

Co do tej pory zrobiono:

1. Przez kilka miesięcy w DPS Kombatant pracowała osoba, która wykonała audyt wewnętrzny. W jego wyniku starostwo rozstało się z ówczesnym dyrektorem i zatrudniło na to miejsce Annę Stępińską.

2. Po naszej publikacji i zmianie dyrektora mieszkańcy zaczęli domagać się swoich praw i zgłaszać problemy, które wpływają na jakość ich życia.

3. Nowa dyrektor zatrudniła dodatkowo jedną pielęgniarkę.

4. By zapobiec nieprawidłowościom, zmieniono radykalnie system depozytów oraz rozliczenia bieżące z pensjonariuszami. Raz na tydzień w DPS na podstawie zgłoszeń mieszkańców robione są zakupy. Ksero paragonów oraz notatki mają zapobiec oskarżeniom o kradzież.

5. Od półtora miesiąca osoby leżące otrzymują 5 zamiast 3 posiłków (dodatkowo II śniadanie i podwieczorek).

6. Tam, gdzie kontakt z pacjentem jest ograniczony, wprowadzono obowiązkowe prowadzenie spisu lekarstw i przyjmowanego pożywienia. W ten sposób każdy z opiekunów oraz lekarz może realnie ocenić stan zdrowia pacjenta i zapobiec sytuacjom odwodnienia i tracenia na wadze.

7. Zlikwidowano radę mieszkańców DPS, a w zamian zaproponowano comiesięczne zebrania, na których każdy z pensjonariuszy może zgłosić skargę.

8. Wśród mieszkańców będą tworzone grupy robocze, które będą pracować nad poprawą jadłospisu, organizacją świąt lub czasu wolnego.

9. Pensjonariusze otrzymali wskazówki, jak postępować w przypadku kradzieży i do kogo składać skargi.

10. Dyrektor Stępińska szuka przedsiębiorcy, który mógłby prowadzić na terenie DPS sklepik z artykułami pierwszej potrzeby oraz kawiarenkę.

W przyszłości dyrektor zamierza opracować strategię promocyjną dla ośrodka. Obecnie w DPS wolnych jest 15 miejsc.

Będzie Zakład Opiekuńczo Leczniczy?

Największe wątpliwości wywołuje opieka nad leżącymi. W Kombatancie jest 11 takich pensjonariuszy. Starosta Jan Grabiec mówi o możliwości transformacji części ośrodka na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL). Wymaga to jednak podpisania kontraktu z NFZ oraz dodatkowych nakładów na remont placówki. Czy starostwo zdecyduje się nad rozwinięciem możliwości DPS, przyszłość pokaże. Aktualnie dyrekcja DPS szuka wolontariuszy. Jako pierwsze zgłosiły się radne powiatowe Ewa Płaciszewska i Bogusława Tomasik.

Czy te zmiany wystarczą, by poprawić komfort życia pensjonariuszy? Pierwszy krok został już zrobiony. Przyszłość w dużej mierze zależeć będzie od starosty oraz od nich samych.