Tegoroczną, III już, edycję legionowskich Dni Osób Niepełnosprawnych (DON) rozpoczęto od uroczystego wręczenia 2 orderów „Przyjaciel Niepełnosprawnych” wybitnie zasłużonym w pracy przeciwko społecznemu wykluczaniu niepełnosprawnych z lokalnego środowiska. Statuetki powędrowały do legionowskich pedagogów – mgr Krystyny Świniarskiej z Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych (PZSS) z Jagiellońskiej 69 oraz do mgr Krzysztofa Wołejko, wieloletniego dyrektora Zespołu Szkół (ZS) nr 1 z Zakopiańskiej 4.
Ktoś do kochania…
5 marca br. przed zapełnioną po brzegi aulą w legionowskim ratuszu, tuż przed wręczeniem nominowanym orderów we wzruszającym recitalu wystąpiła Dorota Osińska, aktorka teatru „Rampa” i zarazem gwiazda II edycji popularnego telewizyjnego programu muzycznego „The Voice of Poland”. Utwory „Biec w nadzieję”, „Miasto aniołów”, a zwłaszcza „Ktoś do kochania”, przeplatane zwierzeniami artystki o swojej rodzinie, spełnianiu się marzeń oraz o szczęściu i miłości, które wreszcie zagościły w jej życiu, trafiły w serca publiczności i wycisnęły niejedną łzę z setek oczu. – Właśnie dzisiaj spełniło się marzenie, o którym nigdy wcześniej nie marzyłam – podchwyciła Krystyna Świniarska, wyróżniona za stałą i długotrwałą pracę społeczną na rzecz lokalnego środowiska osób niepełnosprawnych. – Wdzięczna jestem osobom, które kiedyś stanęły na mojej drodze i pokierowały moim życiem… czasem zamierzenie… czasem niezamierzenie, tak, że dzisiaj stojąc tu przed Państwem, mogę doświadczyć tak cudownej chwili – dziękowała jury i publiczności laureatka pierwszej statuetki dzielnej i zwycięskiej, mimo okaleczenia Nike z Samotraki, autorstwa Krzysztofa Stępniaka. – Wierzę, że dzisiejszy dzień, tak wyjątkowy, spowoduje, że niepełnosprawność stanie się sprawnością i wszyscy razem będziemy cieszyć się i świętować – wzruszona przyjmowała z rąk starosty Jana Grabca zacne odznaczenie.
Nike z Samotraki dla dyrektora Wołejko
W podziękowaniu za wieloletnie zaangażowanie, poświęcenie, troskę oraz solidarność z niepełnosprawnymi mieszkańcami powiatu, drugi order trafił na ręce skromnego Krzysztofa Wołejko, dyrektora ZS nr 1 z Zakopiańskiej w Legionowie. Pedagog nie ukrywał zadowolenia z medalu zawierającego oryginalną sentencję „Victoria Est Amor” symbolizującą niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym poprzez pełną ich akceptację oraz miłość im ofiarowaną.
Podczas gali otwierającej lokalne DON, Agnieszka Roszkowska i Dorota Papis po mistrzowsku, spektaklem „Pan tom buduje dom” wg Stefana Themersona, w reż. Jacka Papisa pięknie zapisały się w pamięci publiczności. Niepełnosprawni z widowni żywym śmiechem w odpowiednich momentach reagowali na nieskrywane talenty wyrazistych aktorek.
Przyjaciele Niepełnosprawnych
Ordery „Przyjaciół Niepełnosprawnych” ustanowione przez organizatorów DON tj. m. in. legionowskie fundację „Promień Słońca” i Miejski Ośrodek Kultury (MOK) przyznało 5 stałych członków kapituły konkursowej, czyli ks. prał. Lucjan Szcześniak, prob. par. Św. Jana Kantego w Legionowie, Anna Czachorowska, poetka kierująca Gminną Biblioteką Publiczną w Jabłonnie, Janusz Kubicki, członek zarządu powiatu legionowskiego, Artur Żmijewski, aktor oraz Joanna Folwarska, prezes Stowarzyszenia Miłośników Skubianki (SMS).
Eliminacje do konkursu form scenicznych
Wraz z otwarciem III DON, rozpoczęło cykl wydarzeń kulturalno-sportowych, do końca br. prezentujących dorobek artystyczno-sportowy osób niepełnosprawnych, które wbrew pozorom i odczuwanemu przez siebie odrzuceniu i zepchnięciu na margines społeczny, mogą jednak wiele zaoferować lokalnej społeczności. Już 21 marca br. poznamy wyniki eliminacji do konkursu form scenicznych, przeprowadzonej jeszcze podczas tegorocznej inauguracji DON.