Szlak Polski Walczącej – turystyka i historia w jednym

szlak-polski-walczacej_12

Plan zdjęciowy serialu „Czas honoru" na ternie fortu w Beniaminowie (fot. nieporet.pl)

Najprawdopodobniej już w maju tego roku będzie można zwiedzić blisko 80 miejsc i obiektów w powiecie legionowskim związanych z walkami rodaków o wolność. Punkty zebrane będą na trzech odcinkach patriotycznego szlaku turystycznego „Polski Walczącej”.

Uroczystą inaugurację projektu zapowiedział starosta Jan Grabiec podczas konferencji prasowej zorganizowanej 11 marca w Starostwie Powiatowym w Legionowie.

Szlak szansą rozwoju

Powiat legionowski, na wniosek kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) w Legionowie, już od 2011r. pracował nad patriotycznym szlakiem turystycznym Polski Walczącej. Projekt nawiązuje do historii walk niepodległościowych w regionie i jest zarazem szansą na rozwój turystyki w całym powiecie. Zakłada uwzględnienie na swojej trasie walorów krajobrazowych i miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, znajdujących się w jego okolicy. Wartą przeszło 128 tys. zł inicjatywę, w kwocie nieco ponad 87 tys. zł sfinansowano ze środków unijnych.

Rok ważnych rocznic

Uroczysta inauguracja szlaku Polski Walczącej związana jest z przypadającymi na br. okrągłymi rocznicami ważnych wydarzeń historycznych, takich jak m. in. 100. rocznica wybuchu I wojny światowej, 75. rocznica wybuchu II wojny światowej, czy też 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Poproszono nawet Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o objęcie nad tym przedsięwzięciem honorowego patronatu.

Czarny, zielony i czerwony szlak

Trasę turystyczną Polski Walczącej wytyczono w oparciu o ekspertyzę 78 miejsc i obiektów, uświęconych krwią rodaków walczących o niepodległość kraju. Sama ekspertyza – która docelowo ma być przetłumaczona również na język angielski – powstała w oparciu o wiedzę regionalistów i zasoby legionowskiego Muzeum Historycznego. Na liczącym 140 km szlaku wyodrębniono 3 krótsze odcinki – czarny, zielony i czerwony – biegnące przez teren gmin Wieliszew, Jabłonna, Serock i Nieporęt. Projekt wdrażany przez Starostwo Powiatowe w Legionowie jest komplementarny względem projektu realizowanego przez Legionowo, na terenie którego znajduje się blisko 30 podobnych miejsc pamięci.

Multimedialny szlak turystyczny

Szlak Polski Walczącej ma być ujęty w centralnej ewidencji szlaków Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK. Wdrażaną właśnie trasę, poprzez oznakowanie odpowiednimi tablicami informacyjnymi i kierunkowskazami oraz dzięki wyposażeniu w dodatki multimedialne, dostosowano do potrzeb współczesnych turystów. Wraz z patriotyczną trasą turystyczną powstała ułatwiająca dotarcie do wszystkich atrakcji w regionie tzw. elektroniczna mapa tras, działająca nawet w urządzeniach typu smartfon. Również na firmowej stronie internetowej projektu umożliwiono wirtualny spacer trasą Polski Walczącej. Ponadto na stronie umieszczono dodatkowe opisy zwiedzanych miejsc i obiektów, które dla osób niewidomych i niedowidzących czytane są przez lektora.