Lek przeciwhistaminowy bez recepty i jego wpływ na zdrowie

sick woman travelling by train

Lek przeciwhistaminowy na receptę to sposób na poradzenie sobie z alergią. Występuje w postaci tabletek, kropli do oczu, żeli i maści. Jednak nie zawsze każdy lek jest skuteczny, a nawet może wywołać działania niepożądane, przez co nawet 20 procent alergików decyduje się zaprzestać ich brania, narażając się na nasilenie przykrych objawów i poważne zdrowotne konsekwencje.

W przypadku alergii stosuje się lek przeciwhistaminowy bez recepty, który może być I, II lub III generacji. Dzięki licznym badaniom oraz statystykom dzisiaj wiadomo, że leki I generacji wywołują wiele skutków ubocznych, do których zaliczają się zawroty głowy i senność. Dlatego w przypadku alergii najlepiej wybierać leki II lub III generacji, które nie są powiązane z tak dokuczliwymi skutkami ubocznymi.

Lek przeciwhistaminowy a zdrowie

Współczesne leki antyhistaminowe przeznaczone są do zwalczania objawów alergicznego nieżytu nosa, spojówek oka czy idiopatycznej pokrzywki. Czasem są stosowane w przypadku astmy w leczeniu wspomagającym. Działają poprzez blokowanie receptorów komórkowych dla histaminy, głównie tzw. receptorów H1. Histamina, wiążąc się z receptorem, otwiera dostęp na przykład jonom wapnia, przez co dochodzi do występowania objawów alergii. Przy tym zarówno duża ilość histaminy, jak i mała wywołuje silne i dotkliwe reakcje fizjologiczne typowe dla alergii.

Lek przeciwhistaminowy bez recepty przyjmuje się, aby złagodzić objawy alergii w postaci kataru, kichania, swędzenia i wydzieliny z nosa. Nie wpływają one na zahamowanie lub leczenie choroby, jest to wyłącznie leczenie objawowe, które ma zmniejszyć lub złagodzić dolegliwości.

Leków I generacji nie powinni przyjmować mężczyźni, u których stwierdzono przerost prostaty, a także osoby ze stwierdzoną jaskrą i uszkodzeniami szpiku kostnego. Leków II generacji nie powinny stosować osoby z zaburzeniami rytmu serca, a także kobiety karmiące piersią. Natomiast leki przeciwhistaminowe III generacji nie wykazują działania toksycznego na serce.

Sedacja, czyli senność i brak koncentracji

Chorym cierpiącym na alergiczny nieżyt nosa zalecane jest stosowanie doustnych leków przeciwhistaminowych bez recepty II generacji, które nie powodują sedacji. Sedacja to wszelkie działania niepożądane wpływające na codzienne funkcjonowanie. Zaliczają się do nich obniżona zdolność do nauki, zaburzenia pamięci, zaburzenie uwagi, senność, opóźniony czas reakcji i problemy z koncentracją. Statystyki pokazują, że aż 20 procent chorych rezygnuje z terapii właśnie przez te działania niepożądane, które uprzykrzają im życie. Szacuje się, że 20 procent wypadków drogowych może być spowodowanych właśnie przez kierowców przyjmujących leki ograniczające zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych – odnosi się to głównie do leków przeciwhistaminowych I generacji, które blokują od 50 do 90 procent receptorów histaminowych H1 w obrębie kory czołowej i skroniowej.

Polecamy artykuł opracowany przez dr Barbarę Piękosz-Orzechowska, w którym szczegółowo opisano objawy, jakie może wywołać lek przeciwhistaminowy bez recepty: http://www.alergia-allegra.pl/preparat_przeciwhistaminowy.html.

Po większości leków nie powinno prowadzić się pojazdów

Niektóre leki przeciwhistaminowe dostępne bez recepty mogą mieć negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów. W przypadku tej czynności niezwykle ważna jest sprawność psychofizyczna pojazdu – od niej zależy i poziom koncentracji, i czas reakcji. Dlatego też w polskim prawie istnieją odpowiednie regulacje zakazujące prowadzenia po zażyciu pewnych substancji jak alkohol czy środków odurzających. Zakaz ten obowiązuje również w przypadku niektórych popularnych leków. Przykładem są narkotyczne leki przeciwbólowe jak morfina, oksykodon, kodeina czy tramadol, które wywierają silny depresyjny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, to jest działają uspokajająco i nasennie, wpływają też na procesy myślowe.

– Mogą one opóźniać nasze reakcje, powodować złą ocenę sytuacji, zaburzać wzrok, słuch, wpływać na sprawność motoryczną i koordynację ruchów. Leki wykazujące aktywne działanie na ośrodkowy układ nerwowy mogą wpływać na zmiany w zachowaniu. Nie pozostają obojętne na funkcjonowanie kierowcy – komentuje dr Ewa Odachowska z Instytutu Transportu Samochodowego.

Kierowcy powinni wybierać lek przeciwhistaminowy bez recepty najlepiej III generacji. Pierwsza generacja, do której zaliczają się difenhydramina, klemastyna czy hydroksyzyna wywołują nadmierną senność i zaburzenia koordynacji. W tym przypadku absolutnie zakazuje się prowadzenia pojazdu. Druga generacja – cetyryzyna lub loratadyna – może wpływać na sprawność psychofizyczną, zatem prowadzenie pojazdu jest możliwe, ale należy zachować szczególną ostrożność. Natomiast trzecia generacja zawierająca desloratadynę nie wpływa na sprawność psychofizyczną i dlatego zalecana jest kierowcom czy nawet pilotom samolotów w Stanach Zjednoczonych.

Uważaj na wysokie temperatury

Konsultant krajowy w dziedzinie farmakologii klinicznej prof. Bogusław Okopień przestrzega przed przyjmowaniem między innymi antydepresantów i leków przeciwhistaminowych bez recepty w okresie upałów, ponieważ mogą spowodować nieoczekiwane reakcje organizmu.

– Ciepło oddajemy głównie przez skórę w ten sposób, że rozszerzają nam się naczynia skórne, a ponadto się pocimy. Wszystkie leki, których mechanizm działania obejmuje wysuszenie skóry albo zwężenie naczyń powierzchniowych w skórze, zwiększają bezsprzecznie naszą wrażliwość na ciepło – mówi prof. Okopień, zaznaczając, że to może powodować odwodnienie, a w efekcie utratę cennych jonów, co grozi między innymi utratą przytomności.

Kluczowe staje się również odpowiednie przechowywanie leków. Zawsze należy zapoznać się z ulotką, a lek przeciwhistaminowy bez recepty należy przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Nie należy go zostawiać w nagrzanym samochodzie czy nosić w plecaku lub torebce, kiedy przebywamy cały dzień na zewnątrz.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • https://www.medme.pl/artykuly/przeglad-najpopularniejszych-lekow-bez-recepty-na-alergie,34309.html
  • http://moto.pl/MotoPL/7,88389,23169270,ktore-leki-wplywaja-negatywnie-na-prowadzenie-pojazdow-okazuje.html
  • https://www.pfm.pl/baza_chorob/alergia/bezpieczenstwo-lekow-antyhistaminowych—/125
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Leki_przeciwhistaminowe
  • http://zdrowie.dziennik.pl/alergie/artykuly/489522,leczenie-alergii-czym-sa-leki-przeciwhistaminowe.html