Legionowo. Kandydaci na prezydenta o smogu. Sprawdziliśmy ich wiedzę i pomysły na rozwiązanie problemu

smog-zadymienie-dym-zanieczyszczenie-kandydaci

Niska emisja źródłem smogu w Legionowie (fot. facebook.com/arch. GP)

Legionowo zmaga się z problemem zanieczyszczonego powietrza. Kwestię zwalczania smogu w swojej kampanii wyborczej podnieśli wszyscy kandydaci na najwyższy urząd w mieście. Sprawdziliśmy ich wiedzę w tej dziedzinie i pomysły na poprawę sytuacji.

Nasza redakcja przygotowała zestaw pytań sprawdzających wiedzę i ich pomysły na walkę o czystsze powietrze. Pytania rozesłaliśmy do wszystkich kandydatów. Odpowiedzi na pytania nie udzielił tylko Bogdan Kiełbasiński. Odpowiedzi publikujemy w formie, w jakiej otrzymaliśmy je od kandydatów.

Aktualizacja 17.10.2018, godz. 17.08. 9 godzin po publikacji artykułu z informacjami od pozostałych kandydatów swoje odpowiedzi przesłał do nas Bogdan Kiełbasiński. 

Co Pana zdaniem jest źródłem zanieczyszczenia powietrza w Legionowie?

Andrzej Łyszkowski: Źródłem powstawiania smogu jest działanie człowieka w zakresie ogrzewania czy komunikacji samochodowej. Jest to problem związany z emisją szkodliwych pyłów i gazów powstałych w wyniku nieefektywnego spalania paliw (węgla, drewna, benzyny, oleju napędowego itd.) w domach, samochodach oraz w elektrowniach węglowych i w przemyśle. Główne zanieczyszczenia powietrza to pyły PM 10, PM 2,5 oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), w tym benzopiren.


Andrzej Kalinowski: 

Jest ich kilka:

– mała ilość przejazdów przez tory kolejowe, wąskie gardło DK61 powodujące ogromne korki,

– piece węglowe i palenie wszystkim co się da spalić,

– nadmierne dogęszczenie miasta a co za tym idzie likwidacja kanałów „wentylacyjnych miasta”, które wypychają smog z miasta

To główne powody tak dużego zanieczyszczenia powietrza w Legionowie.


Roman Smogorzewski:  Stan jakości powietrza na terenie Miasta Legionowo można oceniać na podstawie danych publikowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie. Na terenie miasta znajduje się stacja pomiarowa zlokalizowana przy ul. Zegrzyńskiej 38. Notowanie zdecydowanie wyższych stężeń zanieczyszczeń w okresie jesienno-zimowym bezpośrednio wiąże się ze spalaniem paliw stałych (węgiel, drewno), często niskiej jakości. Oczywiście na jakość powietrza wpływ wywierają również źródła transportowe i transgraniczne, niemniej jednak „niska emisja” stanowi główny problem w kontekście stanu powietrza atmosferycznego w Legionowie.


Bogdan Kiełbasiński: Największym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Legionowie są stare i nieefektywne piece. Wbrew przekonaniom to nie śmieci spalane w piecach zanieczyszczają powietrze, ale jak pokazały kontrole Straży Miejskiej w znacznym stopniu przyczynia się do tego używanie przez mieszkańców słabej jakości węgla oraz niska świadomość w zakresie efektywnego wykorzystania energii cieplnej. Transport, który przez większość mieszkańców jest uznawany jako główną przyczynę smogu w mieście, tak naprawdę odpowiada za niespełna 20% zanieczyszczeń powietrza. Właśnie dlatego bardzo ważną rolą władz miasta będzie edukacja oraz wsparcie mieszkańców w uzyskaniu pomocy nie tylko w ramach dotacji miejskich, ale również w skorzystaniu z programów krajowych.

 

 

 

 


Czy system monitoringu, jakości powietrza jest potrzebny w naszym mieście? Dlaczego?

Andrzej Łyszkowski: Tak, aby móc na bieżąco śledzić, które z poniższych rozwiązań przynoszą skutek, a które są po prostu wyrzucaniem pieniędzy z Waszych podatków w błoto. Bo my wiemy, że zarządzać będziemy Waszymi pieniędzmi. Przykład: Kar za palenie śmieciami jest raptem kilka więc naszym zdaniem, to za mało – trzeba szukać kolejnych rozwiązań. Zacząć należy od instalacji w Legionowie sieci czujników działających w czasie rzeczywistym. Przedstawimy 2 opcje zainstalowania tychże czujników:
1. 15 czujników z wybranymi przez nas miejscami.
2. 30 czujników z wybranymi przez nas miejscami.
Oczywiście podamy koszty instalacji + rocznego utrzymania. I tutaj zaprosimy państwa + organizacje, które zajmują się tematem, do dyskusji w urzędzie miasta. Chcielibyśmy zorganizować 2-3 spotkania w godzinach wieczornych, po państwa pracy + w weekend. Będą mogli państwo dopytać o szczegóły, np. dodać swoje lokalizacje, etc.  Tak wyobrażamy sobie samorząd obywatelski – wspólnie szukamy najlepszego rozwiązania. Czujniki pomogą dodatkowo w ustaleniu obszarów generujących zanieczyszczenia w pierwszej kolejności (wtedy mamy ogniska zapalne).


Andrzej Kalinowski: Obecnie nie do końca wiemy, jakie jest zanieczyszczenie powietrza, takie rozwiązanie pozwoli, że będziemy mogli na bieżąco i z dużą dokładnością wychwycić wszystkie anomalia i je z czasem wyeliminować. Czy rodziny z małymi dziećmi, Osoby starsze nie zasługują, aby wiedzieć czy powietrze Legionowie nadaje się do oddychania i można bezpiecznie wyjść na miasto?


Roman Smogorzewski:  Zgodnie z art. 88 ustawy Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001r., oceny jakości powietrza i obserwacji zmian dokonuje się w ramach państwowego monitoringu środowiska. Negatywną opinię na temat tworzenia przez samorządy lokalne sieci monitoringu powietrza przedstawiło Ministerstwo Środowiska oraz Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że „(…) należy mieć na uwadze, iż pomiary mogą być obarczone bardzo dużym błędem, a w przypadkach skrajnych mogą być one całkowicie nieprawidłowe, co w konsekwencji może wprowadzać użytkowników tych informacji w błąd.”. Z drugiej strony mieszkańcy oczekują podania informacji o zanieczyszczeniu powietrza mierzonym jak najbliżej ich miejsca zamieszkania. Dlatego w Legionowie zostały zainstalowane w wybranych placówkach oświatowych (przy ul. Królowej Jadwigi 7 oraz Jagiellońskiej 67) czujniki stężeń pyłu zawieszonego firmy Airly. Wyniki prezentowane są na stronie internetowej www.legionowo.pl oraz na stronie internetowej www.airly.eu. Kolejne czujniki, w Przedszkolu Miejskim nr 1 przy ul. Olszankowej E oraz na terenie Przedszkola Miejskiego nr 11 przy ul. Zegrzyńskiej 9, zostaną uruchomione w najbliższym czasie.


Bogdan Kiełbasiński: System monitorujący jakość powietrza w mieście jest wręcz koniecznością. Co więcej każdy mieszkaniec powinien mieć na bieżąco informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza, dlatego też na ratuszu powinien zostać zamontowany wyświetlacz z informacją o ewentualnych przekroczeniach. Takie informacje powinny być również natychmiastowo przekazywane za pomocą internetu oraz portali społecznościowych. Powinien zostać wdrożony także sms-owy system powiadomień, który pozwoli ostrzegać o przekroczeniach dopuszczalnych norm powietrza.


Czy zamierza Pan wspierać wymianę pieców węglowych w mieście na piece gazowe? Ile takich urządzeń chciałby Pan wymieniać rocznie, jakimi argumentami chciałby Pan przekonywać do tego mieszkańców?

Andrzej Łyszkowski: Tak chcielibyśmy wymieniać jak najwięcej pieców – najlepiej wszystkie, choć to trudne do wykonania – niżej piszemy więcej.

 


Andrzej Kalinowski: Projekt rządowy „Czyste Powietrze” – to kompleksowy program wymiany pieców, ale też możliwość termomodernizacji budynku, tak, aby wymianie pieca towarzyszyła oszczędność dla beneficjentów. Ale to nie wszystko polecam lekturę i zaznajomienie się z programem:

https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze/

Argument jest jeden – oszczędność, ciepło, estetyka budynku. Miasto powinno i będzie wspierać takie pomysły – Ile rocznie? Aż wymienimy WSZYSTKIE piece – jak najszybciej, dla dobra każdego Mieszkańca Legionowa – to nasze zdrowie jest na szali.


Roman Smogorzewski:  Gmina Miejska Legionowo od 2015 r. dotuje wymianę pieców węglowych na gazowe. To najważniejsze działanie prowadzące do ograniczenia spalania drewna i węgla w sezonie grzewczym na terenie Legionowa. Do dnia 10.10.2018 podpisano 301 umów na wymianę ogrzewania na ekologiczne, na kwotę 2 314 028 zł. 299 z nich dotyczyło wymiany na kocioł gazowy. Dzięki kampaniom informacyjnym i działaniu EKOpatrolu obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania wymianami pieców. Dla porównania w 2015 roku podpisaliśmy 17 umów, rok później już 79, a w ostatnich latach odpowiednio 101 i 104 do 10 października .
Program powinien i będzie kontynuowany w kolejnych latach. Nigdy nie zabraknie środków na wymiany pieców. Z naszej dotychczasowej praktyki wynika, że najlepszym argumentem jest pozytywna opinia na temat wymiany bliskiej osoby – rodziny, sąsiada itp. Warto także przedstawiać mieszkańcom Legionowa korzyści finansowe i zdrowotne płynące z podjęcia decyzji o zmianie ogrzewania na ekologiczne. Ponadto mieszkańcy naszego miasta muszą zdawać sobie sprawę o zakazach eksploatacji zdecydowanej większości urządzeń spalających paliwa stałe (węgiel, drewno) wchodzących w życie od 2023 r. zapisanych w Uchwale w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa mazowieckiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zwanej potocznie uchwałą antysmogową.


Bogdan Kiełbasiński: Jak najbardziej, jednak nie ograniczałbym się wyłącznie do wymiany na piece gazowe jak zrobił to obecny magistrat, gdyż taka wymiana zdecydowanie podniesie rachunki mieszkańców. Propagowałbym natomiast inwestycje w odnawialne źródła energii jak np. fotowoltaika lub pompy ciepła, aby to sami mieszkańcy mogli produkować swoją energię na własne potrzeby. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej ekologiczne oraz efektywniejsze jednak wymaga znacznych początkowych nakładów inwestycyjnych.


Czy zamierza Pan wprowadzić inne, a jeżeli tak, to jakie działania mające na celu ograniczenie niskiej emisji?

Andrzej Łyszkowski: Część środków np. 1%, 0,5% (do ustalenia podczas wspólnych debat) przeznaczyć na informowanie: bilbordy, ulotki. I nie tylko dotyczące skutków trucia ale też zachęcające aby sąsiedzi łączyli się w grupy i rozmawiali z kolejnymi sąsiadami jak ważne jest wspólne dbanie o czyste powietrze. Tak zawiązane wspólnoty, wierzymy, że będą skutecznie informować kolejne osoby. W czasie wspólnej debaty, zastanowimy się jakie formy promocji są najlepsze. Ulotki np. słabo zdają egzamin. Jeśli nie przyniesie to skutków, radni z danego okręgu będą, wspólnie z zawiązanymi wspólnotami mieszkańców, chodzić po domach i informować o programie wymiany pieca. Byłoby super gdyby to mieszkańcy danego obszaru sami wskazywali ich zdaniem domki „priorytetowe” do wymiany pieców.
Wyzwanie: Radni muszą poznać szczegóły programu, aby mogli odpowiedzieć na prawie każde pytanie. Radni z ramienia Kukiz’15 deklarują chęć takich wizyt.  Ponadto, trzeba dopracować program tak, aby Ci co chcą skorzystać z dotacji nie musieli wykładać całej sumy na dzień dobry i czekać na zwrot. Powinno to być załatwione sprawniej np. miedzy urzędem a wykonawcą, aby mieszkaniec tylko otwierał drzwi i nie musiał nic rozliczać. Chcemy również, aby na stronie Urzędu Miasta w miesiącach wrzesień – kwiecień była jasno widoczna opcja o nazwie „SMOG”. Tam, mieszkaniec może przeczytać o programie wymiany pieców, o pomocy UM w zawiązywaniu wspólnot i telefonach radnych, którzy wspólnie będą chodzić i informować a także np. filmiki pokazujące jak sprawnie i bez nadmiernego dymienia rozpalić i palić w piecach (spalanie oddolne vs. od góry). Albo jak kiepskim pomysłem jest palenie mokrym drewnem (o dziwo, nie wszyscy o tym wiedzą). Chcemy również, aby nasi mieszkańcy, radni wspólnie, ponad podziałami, „napierali” na rządzących aby ustawowo rozwiązali problem wycofania węgla zbyt niskiej jakości.
Równolegle śledzimy jak radzą sobie inne kraje, gminy ze smogiem.

W gminie Rajcza wprowadzane są rozwiązania redukcji zanieczyszczenia tańszym kosztem, bez wymiany pieców.  To co proponuje wójt gminy Rajcza jest wielkim przełomem, w zasadzie rewolucją w sposobie likwidacji szkodliwych emisji zanieczyszczeń z każdego, nawet małego źródła wytwarzania energii, czyli domowego kotła. Technologia, którą wdrażają, polega na eliminacji szkodliwych emisji już w źródle wytwarzania (palenisku kotła) poprzez spalanie paliw stałych zmieszanych z sorbentem ER-1. Nie jest ważne jaki jest to rodzaj kotła i jaką klasę on posiada. Po odpowiedniej, bardzo taniej modernizacji i zmianie techniki palenia taki kocioł przy użyciu sorbentu ER-1 ogranicza emisję spalin (redukcja m.in. emisji SO2, NOx, metali ciężkich w tym rtęci do norm POŚ).” Kocioł zwiększa sprawność, na wymiennikach nie ma pyłów, a w kominie nie ma sadzy, co znacząco poprawia bezpieczeństwo jego użytkowania. W wyniku usprawnienia procesu spalania pojawiają się oszczędności na zużytym paliwie dochodzące nawet do 30% w stosunku do zużycia przed modernizacją kotła i wdrożeniem nowej technologii. Korzysta na tym środowisko i portfel właściciela kotła, a otoczenie posesji staje się przyjazne dla domowników i sąsiadów.

Bardzo wnikliwie będziemy śledzić wskaźniki czystości powietrza w gminie Rajcza: czy i w jakim stopniu następuje redukcja CO ale co ważniejsze, pyłów zawieszonych tworzących smog. I jeśli rozwiązanie to okaże się skuteczne, chętnie nawiążemy współpracę i przedstawimy ten pomysł na spotkaniach otwartych w gminie Legionowo.


Andrzej Kalinowski: Poza w/w programem będziemy proponowali dofinansowania i możliwość podłączenia indywidualnych domów do infrastruktury PEC Legionowo, aby również w ten sposób zmniejszyć ilość piecy węglowych w Legionowie. Stacja rowerowa na każdym osiedlu, to też może niewielka, ale jednak (każdy z tych niewielkich elementów składa się na całość), cegiełka do tej układanki – niektóre z osób które teraz dojeżdżają na stację samochodem wybierze rower, – bo nie ukradną, bo nie trzeba serwisować, bo taniej, no i na pewno zdrowiej.


Roman Smogorzewski: Jednym z efektów działań legionowskiego Ekopatrolu było zidentyfikowanie kilkudziesięciu nieruchomości na terenie miasta, dla których nie są zaadresowane, głównie z przyczyn formalnych, istniejące programy, zarówno gminny jak i „Czyste powietrze” realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zazwyczaj domy te nie są podłączone do sieci gazowej, nie posiadają instalacji centralnego ogrzewania, potrzeby cieplne mieszkańców są zaspokajane prymitywnymi urządzeniami takimi jak piece kaflowe, kozy czy kuchnie węglowe. Często zdarza się nieuregulowany stan prawny (niezałatwione sprawy spadkowe, nieustalone miejsce zamieszkania jednego ze współwłaścicieli) co sprawia, że mieszkańcy nie mogą uzyskać zezwolenia na budowę instalacji gazowej lub skorzystać z programu „Czyste powietrze”. Rozwiązaniem może być instalacja powietrznych pomp ciepła. Warunkiem jest posiadanie instalacji elektrycznej na terenie nieruchomości. Urządzenia te byłyby własnością gminy i legionowski samorząd użyczałby ich nieodpłatnie mieszkańcom, na tej samej zasadzie, jak obecnie oddawane są w użytkowanie kompostowniki. Dzięki temu rozwiązaniu gmina miałaby ofertę pomocy dla każdej grupy mieszkańców Legionowa w zakresie zlikwidowania niskiej emisji. Inne metody ograniczania, takie jak wymiana starych pieców na wysokosprawne kotły węglowe lub montaż elektrofiltrów, dają jedynie połowiczny efekt w stosunku do przeznaczonych na ten cel środków. Dlatego wspierane powinny być jedynie działania prowadzące do całkowitego zaprzestania używania paliw stałych w mieście.


Bogdan Kiełbasiński: Dzisiaj musimy poradzić sobie z problemem wysokiej emisji zanieczyszczeń. Jak pokazały dotychczasowe doświadczenia karanie nie jest skuteczną metodą poprawy stanu rzeczy, a kontrole wykazują, że to nie śmieci a złej jakości paliwo jest przyczyną zanieczyszczeń. Warto, aby samorząd w myśl antysmogowej uchwały województwa mazowieckiego w znacznym stopniu zaczął kontrolować jakość spalanego paliwa.


Czy miasto powinno inwestować w oczyszczacze powietrza w placówkach oświatowych? 

Andrzej Łyszkowski:  Naszym zdaniem tak, jednak spytamy mieszkańców czy również tak uważają. Jeśli nie, to postaramy się ich przekonać. Oczywiście musi być pełna transparentność, bo koszty takiego oczyszczacza x ilość sal w placówkach, to jest duży wydatek. To mieszkańcy mają decydować na co idą ich pieniądze. Jeśli się zgodzą, to naszą rolą jest spełniać ich potrzeby.


Andrzej Kalinowski: Tak, ale jeżeli będą one wprowadzone wszędzie, w każdej sali, w innym przypadku jest to tylko działanie pozorowane. Lepiej znaleźć przyczynę i ją wyeliminować, niż leczyć chorobę. Wtedy oczyszczacze będą zbędne.


Roman Smogorzewski: Blisko 70 oczyszczaczy powietrza zamontowano w prawie wszystkich placówkach przedszkolnych oraz w legionowskim żłobku. Ponadto, w czterech placówkach zamontowana jest wentylacja mechaniczna z filtrami powietrza.

 


Bogdan Kiełbasiński: Oczyszczacze powietrza są swego rodzaju „protezą”, której zastosowanie może w znacznym stopniu pomóc najmłodszym mieszkańcom miasta. Na dzień dzisiejszy bez tych oczyszczaczy nasze dzieci będą truły się smogiem, który w okresach grzewczych jest wszechobecny, nawet w salach lekcyjnych w szkołach oraz w przedszkolach. Już dziś możemy się pochwalić, że za sprawą naszego kolegi Adriana Małachowskiego w Przedszkolu nr 5 w każdej sali przedszkolnej zostały zamontowane takie oczyszczacze. Do czasu poprawy jakości powietrza w Legionowie oczyszczacze powinny być standardowym wyposażeniem każdej sali w szkole czy przedszkolu.


W jaki sposób, w jakim zakresie i jakimi metodami będzie Pan chciał realizować zapisy uchwały antysmogowej?

Andrzej Łyszkowski: Zgodnie z nakazami obecnie obowiązującego prawa. Dalej prowadzona będzie wymiana pieców tzw. „kopciuchów’ na gazowe. Informować i realizować będziemy kolejny program dofinansowania do 90% do wymiany pieców + termomodernizacji.
Ale chcemy też zrobić więcej:
1. Chcemy zachęcać sąsiadów, aby organizowali się i informowali radnych wybranych w swoich okręgach aby Ci odwiedzali mieszkania, w których w pierwszej kolejności należałoby wymienić piece. Radni Kukiz’15 chętne będą takie domy odwiedzać i zachęcać do skorzystania z programu.
2. Nasz prezydent wraz ze wszystkim chętnymi radnymi spowoduje sprawniejsze podłączanie kolejnych domów pod sieć ciepłowniczą.
3. Zaproponujemy program alternatywny gdzie wszelkie rozliczenia będą odbywały się miedzy urzędem miasta a firmami wykonawczymi. Dzięki temu najbiedniejsi nie będą musieli zaciągać kredytów na czas zwrotu pieniędzy przez miasto. Nie wszystkich stać aby wziąć 10tyś. zł. kredytu.
4. Na stronie urzędu miasta powinien w miesiącach wrzesień – kwiecień był widoczny napis SMOG. Każdy po wejściu w SMOG – będzie oprócz informacji takich jak wymiana pieca, ulotki – udostępnić 1-2 minutowe filmiki jak palić w piecu bez dymienia (palenie od góry vs. oddolne). Dla porównania można też zamieścić film jak wygląda nieumiejętne palenie. Dlaczego nie palić mokrym drewnem i tym podobne. Chcemy aby to mieszkańcy informowali nas co powinno się tam znaleźć. Oczywiście możemy to dalej mądrze kategoryzować aby strona była przejrzysta.

 


Andrzej Kalinowski:  Edukacji Mieszkańców i konsekwentna realizacja wymiany piecy, dofinansowanie podłączenia pod sieć ciepłowniczą miejskiej spółki PEC Legionowo.

 


Roman Smogorzewski: Legionowski samorząd realizuje zapisy uchwały antysmogowej, zgodnie ze swoimi kompetencjami i obowiązującymi przepisami prawa. Obecnie należą do nich wsparcie dla mieszkańców którzy muszą zmodernizować ogrzewanie na zgodne z wymaganiami uchwały antysmogowej oraz działania edukacyjne. Należy zwrócić uwagę, że straże gminne nie mają prawa karać mandatami za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej. Stosowne rozporządzenie MSWiA jest przygotowane od dłuższego czasu. Spodziewając się szybkiego wprowadzenia przepisów dotyczących jakości paliw stałych oraz możliwości ich egzekwowania przez straże gminne, już w styczniu 2016 zostały zakupione wilgotnościomierze drewna.


Bogdan Kiełbasiński: Przede wszystkim, nawiązując do wcześniejszych odpowiedzi na pytania dotyczące kontroli nie tylko spalania śmieci, ale również pod względem jakości używanego paliwa. Dodatkowo jako Stowarzyszenie będziemy pomagać mieszkańcom w uzyskaniu dotacji czy to z programu Miejskiego czy z ogólnokrajowego programu czyste powietrze, na wymianę źródeł ciepła i zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Uchwała antysmogowa niestety nie jest lekarstwem na całe zło i już dziś wiemy, że osoby najbiedniejsze będą musiały uzyskać pomoc finansową w celu zapewnienia im łatwego dostępu do innego rodzaju źródeł ogrzewania.


Jak zamierza Pan wpłynąć na ograniczenie i upłynnienie ruchu samochodowego w mieście?

Andrzej Łyszkowski:

1. Jeszcze większe dofinansowanie transportu publicznego, aby mieszkańcom opłacało się jeździć komunikacją miejską.
2. Sprawniejsza współpraca z PKP w sprawie budowy przeprawy przez tory kolejowe. Na tę chwilę najsensowniejszy wydaje się tunel.
3. Konsultacja z wykonawca DK-61 w sprawie wcześniejszego otwarcia 2 pasów ruchów w obu kierunkach. Idzie zima i prace pewnie zostaną zamrożone na jakiś czas. Liczymy na tymczasowe otwarcie 2 pasów w stronę Zegrza dużo wcześniej.
4. Analiza miejsc postojowych prostopadłych, gdzie potrzeba min. Jednej korekty aby wjechać lub wyjechać. Parkowanie pod kątem w centrum miasta jest sensownym rozwiązaniem, gdyż zmniejszają się korki w godzinach szczytu.

 


Andrzej Kalinowski: Przebudowana DK61 oraz większa ilość przepraw przez tory – upłynnią ruch, i szybciej zostanie on wyprowadzony z miasta. Budowa przeprawy mostowej w Jabłonie to także możliwość szybszego wyprowadzenia części ruchu samochodowego poza nasze miasto. Marzeniem jest wybudowanie obwodnicy Miasta i całkowite przeniesie ruchu  tranzytowego poza obręb Legionowa. Ale to pieśń przyszłości, chociaż na pewno będę w tej sprawie rozmawiał z przedstawicielami odpowiednich Ministerstw w Rządzie.


Roman Smogorzewski:  W ostatnich latach w Polsce gwałtownie wzrosła liczba samochodów. Na terenie aglomeracji warszawskiej zarejestrowanych jest ponad 600 samochodów osobowych na 1000 mieszkańców. Tymczasem w wielu europejskich metropoliach jest ich znacznie mniej – w Kopenhadze 241, Amsterdamie 247, Berlinie 289 na 1000 mieszkańców. Efekt ten uzyskano prowadząc wieloletnią politykę transportową na szczeblu samorządów, regionalnym i całego państwa. Działania te można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej można zaliczyć te, które utrudniają kierowcom poruszanie się samochodem osobowym po mieście, jednak prowadzenie działań zakazowych wymagałoby akceptacji znacznej części społeczeństwa Legionowa. Sądzę, że obecnie takiej zgody mieszkańców nie ma – oczekuje się działań przeciwnych – zwiększenia przepustowości dróg, liczby przepraw przez tory, tworzenia nowych miejsc parkingowych itd.

Drugą grupą są działania zachęcające do korzystania z alternatywnych form przemieszczania się – pieszo, rower, transport zbiorowy. Legionowski samorząd od lat prowadzi politykę wspierającą transport niskoemisyjny. Na terenie miasta powstały liczne parkingi park&ride w pobliżu stacji kolejowych. Budowana jest sieć ścieżek rowerowych umożliwiająca bezpieczne poruszanie się po mieście rowerzystom. Sieć ta jest uzupełniona o bezpłatne wypożyczalnie rowerów oraz zadaszone stacje rowerowe. Systematycznie poprawia jest infrastruktura dla ruchu pieszego – montowane są azyle dla pieszych w pasach drogowych, przejścia są doświetlane, przebudowywane tak, aby mogły służyć osobom niepełnosprawnym. Konsekwentnie zwiększana jest sieć linii transportu zbiorowego i częstotliwość połączeń. Organizowane przez legionowski samorząd linie D1, D2 oraz D3 są bezpłatne. Miasto dopłaca do każdego biletu zakupionego przez mieszkańca Legionowa.

Działania mające na celu wspieranie alternatywnych wobec samochodów osobowych form transportu będą kontynuowane. Szczególnie ważne jest tu współdziałanie w ramach aglomeracji warszawskiej. Należy także promować nowoczesne rozwiązania w transporcie indywidualnym takie jak car-sharing, skutkujące zmniejszeniu liczby samochodów osobowych w mieście.


Bogdan Kiełbasiński: Jak wspominałem już powyżej transport odpowiada tylko za około 20% zanieczyszczenia powietrza w mieście. Dlatego na początku chcielibyśmy poradzić sobie z sytuacją związaną z wysoką emisją zanieczyszczeń. Natomiast ograniczenie transportu jest inwestycją długofalową, którą należy bardzo starannie zaplanować w sposób nie powodujący znacznych utrudnień dla mieszkańców. Jednocześnie mamy zamiar rozpowszechnić transport rowerowy na wzór Warszawskiego systemu Veturilo i przekonać mieszkańców do tego środka lokomocji. Usprawnimy komunikację lokalną, dostosowując ją do potrzeb mieszkańców. Przeprawy przez tory kolejowe to istotny element wpływający na upłynnienie ruchu pojazdów. Będziemy wspierać działania sąsiednich samorządów zmierzające do odtworzenia linii kolejowej i wydłużenia tras pociągów SKM oraz budowy parkingów przy już istniejących stacjach.