Serock. Rafał Tyka: Mamy ambitny plan i wspólnie go zrealizujemy

rafal-tyka

Rozmowa z Rafałem Tyką, kandydatem na burmistrza w Serocku.


Nazwaliście swój komitet Lepsza Gmina Serock – to znaczy, że obecnie w gminie Serock wszystko jest źle?

Nie uważamy, że jest bardzo źle, ale zawsze może być lepiej niż jest. W naszym przekonaniu od kilku, a nawet kilkunastu lat tempo rozwoju gminy Serock znacznie zwolniło, a w niektórych sferach nawet się zatrzymało. Wiele osób, w tym pokolenie ludzi młodych, nie może zrozumieć dlaczego prawie 29 lat po zmianie systemu różnice w zakresie wygody życia, dostępu do infrastruktury pomiędzy większymi miastami a miejscowościami w naszej gminie nadal są tak znaczne. I to wobec faktu, że nasz kraj od 14 lat jest członkiem Unii Europejskiej, co powoduje, że gmina mogła czerpać na swój rozwój dodatkowe środki z funduszy unijnych. My, jako grono ludzi skupionych w naszym komitecie wyborczym, mamy ambitną wizję tego, jak może wyglądać nasza gmina za 10 lat. Będziemy konsultować z mieszkańcami kwestie dotyczące funkcjonowania gminy i ich samych, będziemy też wszystkich mieszkańców traktować w ten sam sposób. Pozyskamy środki zewnętrzne pod inwestycje na niespotykaną do tej pory skalę. Zadbamy o zrównoważony rozwój całej gminy. Wesprzemy społeczników, wolontariuszy, pomożemy najbiedniejszym. Zainwestujemy w rozwiązania ekologiczne – geotermia, systemy solarne na szkołach i obiektach gminnych. Zainwestujemy w różne grupy wiekowe czy społeczne, od dzieci po seniorów, którym ułatwimy dostęp do lekarzy czy utworzymy świetlice na terenie całej gminy, jednak naszym podstawowym celem będzie inwestycja przede wszystkim w człowieka. Chcemy też, aby dzieci i ludzie młodzi, mieli perspektywy w postaci oferty spędzania wolnego czasu czy pracy tu na miejscu. Dlatego chcemy wybudować Centrum Integracji Młodzieży, w którym znajdzie się klub, sala kinowa, kręgielnia i sale do uprawiania sportów czy zainteresowań. Chcemy wprowadzić dla ludzi młodych praktyki, staże i dać pracę w UMiG oraz jednostkach podległych. Będziemy chcieli powołać młodzieżową Radę Gminy, uruchomić budżet obywatelski. Rozbudujemy i dofinansujemy szkoły, wybudujemy też szkołę o profilu sportowym, odciążającą inne placówki. Dofinansujemy sport, również ten mało popularny. Wprowadzimy nowy system motywacyjny oraz darmowe szkolenia dla zawodników i trenerów. To tylko nieliczne nasze propozycje. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko się może udać. Ale najpierw trzeba sobie postawić wysokie cele, aby się z nimi mierzyć. Obecna władza nie dysponuje taką wizją, jest to działanie obliczone na przetrwanie, „przezimowanie” z roku na następny rok, lub jak kto woli od wyborów do wyborów.

 

 

Kto startuje z Waszego komitetu? Czy może Pan powiedzieć coś więcej o kandydatach, którzy z komitetu „Lepsza Gmina Serock” ubiegają się o mandat radnych?

Jesteśmy grupą ludzi o różnych poglądach, jednak łączy nas jeden cel, Lepsza Gmina Serock.

Jeżeli spojrzymy na wiek naszych kandydatów na radnych, to większość z nich są to ludzie w wieku 30 – 50 lat, ze znacznym doświadczeniem życiowym, ale równocześnie pełni zapału do działania, do wdrażania niezbędnych zmian, tak aby w gminie Serock naprawdę działo się lepiej niż jest w tej chwili. Większość tych ludzi to osoby , które od wielu lat działają ze mną społecznie na rzecz mieszkańców gminy Serock. Cechą charakterystyczną naszych kandydatów jest otwartość na rozmowę z ludźmi, na wysłuchanie ich problemów oraz na wspólne poszukiwanie rozwiązań w ramach dostępnych możliwości z uwzględnieniem słowa szacunek. Dlatego mottem naszego komitetu jest „Nowe otwarcie – zawsze po Waszej stronie”.

W kampanii wyborczej mocno stawiacie na kwestię komunikacji. Połączenia realizowane przez ZTM rozwiążą problemy z transportem mieszkańców do Warszawy?

Już Rzymianie wiedzieli, że nie ma mowy o rozwoju danego obszaru bez dobrych dróg oraz sprawnej komunikacji. Według danych, jakie posiadamy, około czterech z ponad czternastu tysięcy mieszkańców naszej gminy dojeżdża do szkoły czy pracy w Warszawie i Legionowie. Pokazuje to dobitnie, że skala problemu z dojazdami, a zwłaszcza ich kosztami, jest istotna.

Jesteśmy jedną z nielicznych gmin w okolicach Warszawy, gdzie kwestia transportu zbiorowego nie uwzględnia połączenia w oparciu o ZTM, wystarczy spojrzeć tylko za miedzę, tj. do Nieporętu czy Wieliszewa.

Uważamy, że dokonując przeglądu pozycji w budżecie, będziemy w stanie sfinansować przynajmniej jedną linię „L” kursującą pomiędzy Wierzbicą a stacją PKP Legionowo. Chcemy tym samym, aby wszyscy Ci, którzy dojeżdżają do szkoły, pracy czy lekarza mieli możliwość taniego i sprawnego transportu w oparciu o wspólny bilet. Cały koszt funkcjonowania połączenia Gmina Serock-Legionowo Dworzec wedle naszych wyliczeń to 1,5 miliona złotych. Oczywiście nasza konkurencja w wyborach twierdzi, że samodzielnie gmina nie jest w stanie tego zrobić. My jednak uważamy, że skoro radni, którzy obecnie stanowią w większości zaplecze komitetu wyborczego Pana Artura Borkowskiego, mogli przeznaczyć 2 miliony na wymianę kostki czy przekładanie bruku, zabytkowego serockiego rynku, to my tym bardziej damy radę przeznaczyć znacznie mniejszą kwotę na uruchomienie połączenia ZTM do gminy Serock. Trzeba również pamiętać o tym , że wprowadzenie przez nas,, czerwoniaków ‘’ do gminy Serock, odciąży funkcjonowanie komunikacji lokalnej. Dlatego tym samym zwiększymy jej częstotliwość kursowania oraz zasięg. Nie zapominajmy również o turystach. ZTM to więcej turystów, a jak więcej turystów, to powstaną nowe miejsca pracy, a ty samym większe dochody dla naszych podmiotów gospodarczych oraz do kasy miejskiej w postaci podatków.

W programie wyborczym mówicie o pilnej potrzebie rozwoju infrastruktury wodociągowej, gazowniczej. Dlaczego jest to tak bardzo istotne?
Nawiążę do tego, co powiedziałem wcześniej. Nie sposób zrozumieć, że 14 lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej w infrastrukturze na terenie gminy występują tak znaczne „białe plamy”, gdzie nie docierają gazociągi, czy sieć kanalizacyjna.

Uważamy, że przyczyna leży w niskim wykorzystaniu zewnętrznych źródeł finansowania, by pozyskać środki na realizację tych inwestycji. Przewidujemy powołanie odrębnego referatu w strukturach urzędu gminy dedykowanego wspomnianemu celowi, referatu złożonego ze specjalistów. Prostym językiem, jeżeli nie uda się nam wejść drzwiami po fundusze zewnętrzne, to zrobimy to wchodząc przez przysłowiowy komin.

Gdyby Pan wygrał wybory na burmistrza a w radzie mielibyście większość, jak zmieniłby Pan opiekę zdrowotną w gminie Serock? Jakie są pana zdaniem oczekiwania mieszkańców?
W kontaktach z mieszkańcami gminy przewijały się przede wszystkim dwa postulaty – polepszenie dostępu do lekarzy specjalistów w Serocku w ramach NFZ oraz ułatwienie dostępu do lekarzy pierwszego kontaktu – pediatrów i internistów w innych miejscowościach na terenie gminy. W pierwszej sprawie liczymy na współpracę z powiatem legionowskim oraz chcemy kontynuować działania na rzecz jak najszybszego uruchomienia szpitala powiatowego, zaś w drugim przypadku chcemy rozbudować sieć fili SPZOZ w Gminie Serock. Będziemy również chcieli uruchomić po konsultacjach programy zdrowotne. Nie zapomnimy o seniorach i osobach ciężko chorych czy niepełnosprawnych. Uruchomimy niedzielną aptekę.

Czy oświata w gminie Serock potrzebuje nakładów? Jakie inwestycje Pana zdaniem są potrzebne w pierwszej kolejności?
Zwiększenie nakładów na rozbudowę i modernizację infrastruktury oświatowej w naszej gminie to inny palący temat. Obecne władze nie przykładały do tego odpowiedniej uwagi, czego przykładem jest to jak długo się np. ciągnęła sprawa budowy łącznika w szkole podstawowej w Jadwisinie, czy chociażby sprawa przystosowania placówek oświatowych w naszej gminie do potrzeb niepełnosprawnych. Bezdyskusyjnie w trybie pilnym trzeba wybudować nową salę gimnastyczna w Serocku oraz trzeba poważnie rozważyć budowę basenu z wykorzystaniem geotermii. Chcemy położyć akcent na rozbudowę, remonty i modernizację wyposażenia istniejących szkół podstawowych, a także przymierzyć się do budowy nowoczesnej szkoły o profilu sportowym, odciążającej inne placówki dydaktyczne. Chcemy, aby gmina Serock stała się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania, a do tego nowych mieszkańców musimy przyciągnąć rozbudową infrastruktury, wygodną komunikacją, łatwym dostępem do ochrony zdrowia, kultury i oświaty.

Podobnie jak pana kontrkandydat mówi Pan o potrzebie rozwoju bazy sportowej. W jakim kierunku i jakimi metodami chciałby Pan rozwijać gminę w tym zakresie?

Chcemy, aby turystyka i sport stały się wizytówką naszej gminy. Warunki naturalne, bliskość Zalewu Zegrzyńskiego wskazują, że jest to najlepsza droga rozwoju naszej gminy. Zdajemy sprawę, że aby przyciągnąć turystów musimy się wyróżniać. Dlatego pomysł rozbudowy krok po kroku zaplecza sportowego w postaci kompleksu sportowego na miarę drugiego Arłamowa we współpracy z partnerami świadczącymi między innymi usługi hotelarskie. Pierwszym etapem tej inwestycji będzie budowa pełnowymiarowego boiska wraz z nowoczesnym zapleczem. Trzeba koniecznie wykorzystać możliwości w postaci atrakcyjnego położenia, bliskości i dużej ilości hoteli a także trend i zapotrzebowanie na uprawianie sportu. Tego typu obiekt, którego nie ma w centralnej Polsce, będzie służył przede wszystkim mieszkańcom naszej gminy, ale będzie również przynosił dochody na zasadach komercyjnych poprzez wykorzystanie przez reprezentacje, kluby czy inne podmioty. Posłużę się przykładem. W 2012 roku podczas Euro w Polsce, w jednym z hoteli na terenie naszej gminy zamieszkiwała reprezentacja Grecji, jednak trenowała już w innym miejscu naszego powiatu, nie u nas. Mogliśmy zarobić jednak nie mieliśmy czym i gdzie. Pod tę inwestycję pozyskamy tereny należące do Skarbu Państwa.

Mieliśmy także problem z nieczynnymi wyrobiskami po żwirowniach na terenie miejscowości Dębinki. Chciano tam zlokalizować wysypiska odpadów. Chcemy się temu terenowi przyjrzeć bliżej i przeanalizować, czy nie dałoby się go wykorzystać do uprawiania niektórych dyscyplin zimowych, zapobiegając tym samym na przyszłość możliwości powstania miejsca, do którego będzie się zwozić śmieci. Chcemy także poprawić bazę treningową i szkoleniową gminnego klubu sportowego Sokół Serock. Zatrudnimy w OSiR także fizjoterapeutę oraz rehabilitanta. Wprowadzimy godne ubezpieczenie dla wszystkich zawodników NW, zakupimy busa.

Na potwierdzenie moich szczerych intencji pragnę poinformować, że przypadku kiedy zostanę burmistrzem, zrzeknę się auta służbowego przysługującego burmistrzowi oraz że część swojego uposażenia przeznaczę na stypendia dla dzieci i młodzieży z naszej gminy.

Pozdrawiam serdecznie Rafał Tyka

.