Od 1 kwietnia ZTM wprowadza zmiany w biletach ulgowych obowiązujących w komunikacji miejskiej. Część grup skorzysta, głównie ze względu na mniej restrykcyjne wymagania odnośnie dokumentacji potwierdzającej zniżkę. Są jednak grupy, którym przywileje zostaną odebrane.
7-latki
Do tej pory 7-latki uprawnione były do bezpłatnych przejazdów do końca sierpnia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 7 lat. Dzięki wprowadzonej zmianie okres zostanie wydłużony do końca września.
Uczniowie w wieku 7 – 16 lat
Uczniowie do 16. roku życia nie będą musiały już udowadniać swojego przywileju do ulgi wyłącznie legitymacją szkolną. Od teraz potwierdzeniem będzie każdy inny dokument ze zdjęciem i datą urodzenia. Dodatkowo będą uznawane nawet niepodstemplowane legitymacje.
Studenci z zagranicy i doktoranci
Od 1 kwietnia zagraniczni uczniowie i studenci do ukończenia 26. oraz doktoranci do ukończenia 30. roku życia będą uprzywilejowani tylko do długookresowych biletów ulgowych.
Dzieci z rodzin posiadających czworo lub więcej dzieci
Dzieci z rodzin wielodzietnych nadal będą mogły podróżować bezpłatnie (na podstawie imiennej karty o specjalnym wzorze wydawanej przez ZTM). Kryterium nie będzie jednak warszawski meldunek, wystarczy, że będą mieszkały w Warszawie.
Emeryci i renciści
W przypadku emerytów i rencistów nic się nie zmieni – wszystkim, bez względu na wiek, przysługiwać będzie 50% ulga.
Opiekunowie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością
Opiekunowie nieletnich niepełnosprawnych będą mogli nadal bezpłatnie podróżować na trasach od miejsca zamieszkania podopiecznego do placówki oświatowej, ośrodka terapii lub zakładu opieki zdrowotnej. Od kwietnia jednak ulga ta będzie obowiązywała wyłącznie na podstawie zaświadczenia według ściśle określonego wzoru wprowadzonego zarządzeniem Prezydenta Warszawy. Dodatkowo każde zaświadczenie powinno zostać zarejestrowane w ZTM. Można to będzie zrobić w każdym Punkcie Obsługi Pasażerów.
Żandarmeria
Nadal uprawnieni do bezpłatnych przejazdów będą wyłącznie umundurowani funkcjonariusze. Od kwietnia zniknie jednak ograniczenie dotyczące stopnia (do tej pory ulga przysługiwała tylko do stopnia starszego sierżanta sztabowego). Nowym kryterium będzie natomiast to, że bezpłatne przejazdy będę przysługiwały tylko w czasie wykonywania czynności służbowych.
Zlikwidowanie ulg
Ulgi zniesione zostaną dla małżonków, na których emeryci lub renciści otrzymują dodatki rodzinne, sędziów oraz prokuratorów w stanie spoczynku.