Upadłość konsumencka to przyznanie się przed sądem do bankructwa. Aby ogłosić upadłość, należy złożyć w odpowiednim sądzie upadłościowym wniosek zawierający nasze dane oraz wysokość zadłużenia wobec wierzyciela. Powinniśmy także udokumentować to, że zadłużenie nie powstało z naszej winy. Jakie konsekwencje niesie za sobą upadłość konsumencka?
Co to jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka to dochodzenie roszczeń wierzycieli dłużnika. Bankrut, który przyznaje się do upadku liczy, że wierzyciel podejmie wobec niego działania mające na celu umorzenie spłaty zadłużeń. Nie mogą one być wynikiem zaniedbania pożyczkobiorcy, który zdecydował się na wzięcie pożyczki przez internet. Muszą stanowić wynik np. utraty pracy czy innej sytuacji, która nie jest winą pożyczkobiorcy.
Pamiętajmy, że jeśli wpadliśmy w zadłużenie, nie od razu powinniśmy decydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Możemy podjąć próbę porozumienia się z pożyczkodawcą i ustalenia nowych zasad kredytowania. W wielu firmach pożyczkowych dostępna jest możliwość refinansowania zadłużenia.
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest trudnym zadaniem, jednak czynności tej nie da się cofnąć. Decydując się na ogłoszenie bankructwa ważne jest, aby być świadomym swoich działań. Proces przyznania się do nieodwracalnej spirali zadłużenia, czyli kumulacji zobowiązań finansowych oraz niemożności ich uregulowania, należy rozpocząć od złożenia we właściwym sądzie wniosku zawierającego nasze postanowienie wraz z najważniejszymi informacjami – ile i komu jesteśmy dłużni. Ponadto musimy udokumentować fakt, że zadłużenie nie powstało z naszej winy.
Pamiętajmy o dokładnym wypełnieniu dokumentów. W związku z tym, że sąd na rozpatrzenie naszego wniosku może poświęcić nawet kilka miesięcy, każdy błąd w zapisie może opóźnić ten proces jeszcze bardziej.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – jak go napisać?
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej warto napisać odręcznie. Dzięki temu będziemy w stanie posłużyć się dużą ilością argumentów przemawiających na naszą korzyść, jednocześnie udowadniających, że wina nie leży po naszej stronie.
Dokument powinien zostać złożony w sądzie upadłościowym właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Wysyłając dokumenty pocztą weźmy pod uwagę czas ich dostarczenia. Nie bądźmy też pewni, że nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. Sąd może bowiem oddalić naszą prośbę.
Oddalenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – kiedy może nastąpić?
Istnieje kilka powodów, przez które sąd może oddalić wniosek o upadłość konsumencką. Do najważniejszych należą sytuacje, w których:
- doprowadziliśmy do niewypłacalności przez swoje zaniedbanie;
- mieliśmy obowiązek ogłoszenia upadłości jako przedsiębiorcy, a tego nie dokonaliśmy;
- we wniosku o pożyczkę podaliśmy nieprawdziwe dane;
- nasza czynność prawna została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli;
- w stosunku do naszej osoby zostało już przeprowadzone postępowanie upadłościowe, ale zostało ono umorzone z innych przyczyn niż na wniosek konsumenta;
- mając ustalony plan spłaty nie wykonywaliśmy go, nie składaliśmy sprawozdań lub ukrywaliśmy źródła naszego dochodu.
Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej
Nie każdy wie, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej podobnie jak pożyczka – kosztuje. Pierwszą opłatą, którą będziemy musieli ponieść w związku z przyznaniem się do bankructwa, będzie 30 zł, czyli koszt przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego.
Na tym opłaty się nie kończą. Musimy ponieść również koszt realizacji planu spłaty naszego zadłużenia. Plan stworzony zostanie przez sąd tuż po rozpatrzeniu naszego wniosku. Obowiązkiem dłużnika jest się do niego dostosować.
Naszym obowiązkiem natomiast jest poniesienie kosztów związanych także z obsługą prawną, czyli przygotowaniem wniosku czy reprezentacją naszej osoby w sądzie przed osobą rozdzielającą majątek pomiędzy wierzycieli (tzw. syndykiem).
Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to poważna decyzja. Ma ona wpływ na naszą zdolność kredytową, następnie na możliwość skorzystania z usług firm pożyczkowych czy telekomunikacyjnych. W wyniku ogłoszenia upadłości nie będziemy mogli sięgnąć po kredyt czy inny rodzaj zobowiązania finansowego jak np. pożyczkę pozabankową.
Gdy przyznamy się do bankructwa, nasz majątek zostanie zlicytowany. Zgromadzone w ten sposób pieniądze zostaną wykorzystane do spłaty powstałego na naszym koncie zadłużenia. Nie będziemy mieli dostępu do pozyskanej gotówki czy naszego rachunku bankowego.
Jeśli jesteśmy w związku małżeńskim, musimy być świadomi tego, że majątek naszego partnera jest również naszym majątkiem. W wyniku przyznania się do bankructwa zlicytowane zostaną także jego wartościowe rzeczy. Pamiętajmy, że od takiej sytuacji może uchronić nas zawarcie rozdzielności majątkowej.