Serock. Pochowali szczątki 280 osób z cmentarzyska w Zegrzu

szczątki

Odnalezione w Zegrzu szczątki (fot. UMiG Serock)

W lipcu 2017 roku informowaliśmy naszych czytelników, że w trakcie budowy kanalizacji w Zegrzu odnaleziono ludzkie szczątki. Wezwany na miejsce zdarzenia prokurator nakazał badania archeologiczne.

Badania rozpoczęły się w lipcu 2017 roku. Okazało się, że szczątki odnaleziono w rejonie, gdzie w przeszłości znajdował się cmentarz parafialny w Zegrzu. W trakcie badań udokumentowano 170 pochówków. W wyniku przeprowadzonych badań antropologicznych szczątków ustalono, że pochodzą one z 280 ciał. Duża ich część zalegała w tzw. warstwie cmentarzyskowej – przemieszanej warstwie z dużą ilością kości, powstałej w wyniku niszczenia starszych pochówków przy dokonywaniu młodszych.

 

Najstarsze z XIII wieku

W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że najstarsze groby sięgają pierwszej połowy XIII wieku natomiast najmłodsze pochodzą z połowy XIX wieku. Najwięcej szczątków pochodziło z okresu od XVI do XVII wieku.

Z materiałów źródłowych wynika, że cmentarz w Zegrzu funkcjonował do około 1890 roku, kiedy to teren Zegrza został wykupiony na potrzeby budowy Twierdzy Zegrze – wtedy też już część grobów (najzamożniejszych rodzin) została przeniesiona na nowy cmentarz w Woli Kiełpińskiej.

26 listopada wszystkie odnalezione w trakcie badań archeologicznych szczątki, po dokładnych badaniach, zostały pochowane w sześciu trumnach, na cmentarzu w Woli Kiełpińskiej. Pochówku dokonał proboszcz parafii p.w. św. Antoniego w Zegrzu z siedzibą w Woli Kiełpińskiej ks. Andrzej Marchlewski. W uroczystości udział wzięli burmistrz Artur Borkowski, przedstawiciel Rady Osiedla Zegrze – Mariusz Kusiak, przedstawiciel wykonawcy Inżynierii Rzeszów – Tomasz Dymczak oraz archeolog nadzoru prac – Pan Wawrzyniec Orliński.

/na podst. serock.pl/