Będzie walka z kradzieźami i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie

520450ced1d8f.jpg

Jak informuje Komenda Policji w Serocku obowiązki dzielnicowego dla niektórych rejonów przejmuje sierź. sztab. Piotr Boźyk. Pracuje w Serocku od 2001 roku. Nową funkcję pełni od 1 stycznia 2012 roku. Na temat walki z kradzieźami i przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z nowym dzielnicowym rozmawiała Iwona Wymazał.

Jaki teren ma Pan pod swoją opieką?
Są to miejscowości Wierzbica, Łacha, Gąsiorowo, Nowa Wieś, Kania Nowa, Kania Polska, Cupel, Dębinki, Marynino, Karolino, Szadki, Wola Smolana, Zalesie Borowe, Święcienica, Zabłocie, Bolesławowo, Stanisławowo, Guty, Ludwinowo Dębskie, Wola Kiełpińska, Skubianka, Jachranka, Izbica, Dębe, Ludwinowo Zegrzyńskie i Dosin. Jest to bardzo rozległy teren, ale poniewaź pracuję w Serocku od 11 lat, jest mi on znany. Ze względu na wieloletnią pracę, znane są mi równie problemy, które występują w tym rejonie.
O początku roku zmienił Pan stanowisko. Czym róźni się praca w prewencji od obowiązków dzielnicowego?
Przede wszystkim jest to praca w terenie. Konieczny jest kontakt z sołtysami, którzy znają lokalne problemy oraz ze szkołą na tym terenie. Dzielnicowy musi utrzymywać bieźące kontakty ze społeczeństwem i pozostawać do dyspozycji.
Jakie problemy występują najczęściej w tym rejonie?
Do mojego rejonu naleźą miejscowości i wioski. Specyfiką tego terenu jest duźa ilość działek letniskowych. Często mamy do czynienia z włamaniami i kradzieźami – najwięcej tego typu przestępstw odnotowujemy w sezonie letnim. Kiedy działkowicze i turyści bawią się podczas wieczornych imprez, złodzieje dokonują kradzieźy, włamując się z drugiej strony domu. Wykorzystując nieuwagę domowników przywłaszczają sobie cenne przedmioty oraz pieniądze. Poza sezonem turystycznym równieź zdarzają się włamania, odkrywane dopiero po pewnym czasie przez właścicieli domków letniskowych oraz przez policjantów. Dlatego uczulamy mieszkańców, by zwracali uwagę na osoby, które obserwują okolicę. W moim rejonie występuje najwięcej działek letniskowych, bowiem ponad 10 tysięcy, zwłaszcza w miejscowościach Łacha, Gąsiorowo, Nowa Wieś, Kania Nowa, Kania Polska. Rzadziej mamy do czynienia z włamaniami do domów jednorodzinnych, zamieszkiwanych przez cały rok.
Jakie sprawy czy interwencje są najtrudniejsze w pracy dzielnicowego?
Jeśli rozmawiamy o tych najtrudniejszych sytuacjach, trzeba wspomnieć o problemach rodzinnych, czyli interwencjach domowych. Dotyczy to przemocy fizycznej i psychicznej. Takie problemy są rzadko zgłaszane, poniewaź ofiary przemocy są zastraszane. Wypełniana jest wtedy tzw. niebieska karta. Zwracam uwagę, źe mieszkańcy zawsze mogą zwrócić się do nas z problemami. Zapraszamy na rozmowę w komisariacie, gdzie z zachowaniem dyskrecji staramy się pomóc osobie poszkodowanej, doradzić oraz poinformować jakie posiada prawa. Często wiąźą się z tym problemy alkoholowe partnerów oraz utrata pracy. Nawarstwienie kłopotów moźe doprowadzić do tragedii rodzinnej. Nie zawsze te osoby chcą się ujawniać, niektóre wstydzą się lub boją. Trwa to czasem kilka lat. Do kaźdej sprawy podchodzimy indywidualnie. Często współpracujemy z opieką społeczną, by wypracować jakieś rozwiązanie, np. skierować na leczenie odwykowe. Naleźy podkreślić, źe w przypadkach, kiedy osoba pokrzywdzona zgłasza się do nas, takich spraw nie upubliczniamy. Zostaje zachowana dyskrecja, poniewaź podchodzimy z szacunkiem do rodzinnych dramatów.
Czy wybudowanie obwodnicy miało wpływ na ilość zdarzeń?
Obwodnica spowodowała zmniejszenie ruchu drogowego, a co za tym idzie zmniejszenie ilości kolizji drogowych. Największym problemem była liczba pojazdów w czasie weekendów, kiedy to Serock stawał się drogą przelotową na Mazury. Teraz mamy mniej wypadków na ulicy Warszawskiej, Puławskiej oraz potrąceń na przejściach dla pieszych.
Co naleźy jeszcze do obowiązków dzielnicowego?
Oprócz tego próbujemy oczywiście edukować. Podczas spotkań z młodzieźą w szkołach, gdzie prowadzimy prelekcje, staramy się poruszać problemy, które wynikają z źycia codziennego. Mówimy o niszczeniu mienia publicznego i o innych wykroczeniach i przestępstwach. Uświadamiamy konsekwencje, jakie mogą ponieść uczniowie w wyniku pewnych działań. To pomaga zapobiegać w przyszłości takim zdarzeniom. Na wywiadówkach spotykamy równieź się z rodzicami. Jeśli zachodzi taka potrzeba współpracujemy z pedagogiem szkolnym, rodzicem oraz nauczycielami, by indywidualnie pomóc w konkretnym przypadku.
W jaki sposób mieszkańcy mogą kontaktować się z Panem?
Moźna kontaktować się poprzez mój telefon słuźbowy 600-997-269 lub komisariat w Serocku 22,782-75-07. W ramach swoich kompetencji, będę starał się zawsze pomóc i zdobyć zaufanie społeczności lokalnej. Zapraszam teź tych, którzy mają informacje dotyczące zagroźeń w tym rejonie. Moja praca ma słuźyć poprawie bezpieczeństwa i eliminowania niebezpiecznych sytuacji.

/IW/