Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Zaproszenie na świąteczny koncert z cyklu „Pałacowe spotkania z muzyką” oraz „Pałacowy salon naukowy”

16 grudnia 2018 o 13:00

PORWIJMY INSTRUMENTA” Kolędy i Pastorałki

Pałac w Jabłonnie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zaprasza do wspólnego kolędowania. Kolędowania na ludowo. Większość polskich kolęd i pastorałek to utwory twórców anonimowych, pochodzenia wiejskiego. Teksty często były improwizowane wzorem ludowych przyśpiewek, melodie raczej proste. A jednak ich urok i jednocząca siła oddziaływania jest tak duża, że inspirowały wielkich twórców. Wszyscy znają Scherzo h-moll opus 20 Fryderyka Chopina z cytatem z kolędy- kołysanki „Lulajże Jezuniu”. Nie zapominajmy też o twórcach sztuk pięknych; tu wspomniałabym Zofię Stryjeńską, zafascynowaną polskim folklorem. Dlatego proponujemy Państwu wędrówkę do źródeł, czyli kolędy i pastorałki, także te mniej znane, w wersji folkowej. Czasem może będzie zgrzytliwie, artyści będą śpiewać białym głosem, nie zabraknie też atrybutów kolędników- gwiazdy, turonia, szopki. Przewidujemy wspólną zabawę z publicznością, więc szczególnie serdecznie zapraszamy dzieci, bo będzie barwnie i wesoło.

PATRYCJA SZYMAŃSKA

PROGRAM

Jam jest dudka

Przybywajcie Pastuszkowie

A poszła ci była Matuchniczka Boża

Przybieżeli do Betlejem

Z Narodzenia Pana dzień dziś wesoły/

Panie Gospodarzu masz w domu gości

(na tę samą melodię)

Lulajże Jezuniu moja perełko

Czyjeż to polejko

Hej w dzień Narodzenia

Nad Betlejem jasna gwiazda świeciła

Porwijmy instrumenta

Kiej Maryja wędrowała

Do Ciebie Kasiejko

Gore gwiazda Jezusowi

Bóg Wam zapłać Panie Gospodarzu

WYKONAWCY

Justyna Piernik -śpiew, WoWaKin Trio w składzie: Paula Kinaszewska, Bartłomiej Woźniak, Mateusz Wachowiak oraz zespół dziecięcy Wesołe Mazurki z Pragi

Justyna Piernik – śpiewaczka, polonistka, animatorka kultury, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia. Od kilkunastu lat zajmuje się dokumentowaniem, badaniem i wykonywaniem dawnych pieśni tradycyjnych z Polski, Ukrainy i Rosji. Śpiewa pieśni z Mazowsza, Kujaw, Wielkopolski, Lubelszczyzny, pochodzące z archiwów i własnych badań terenowych. Bada i interpretuje style i repertuary wybitnych polskich śpiewaczek tradycyjnych. Liderka zespołu Warszawa Wschodnia, solistka w międzynarodowych projektach muzycznych. Zdobywczyni głównej nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2017r. Stypendystka MKiDN w dziedzinie Twórczości Ludowej w 2017. Kierownik artystyczna projektu płytowego „Kujawska Atlantyda”. Współpracuje z Kapelą Brodów i WoWaKin Trio.

Paula Kinaszewska – skrzypaczka, wokalistka, aktorka. Praktykuje muzykę tradycyjną ucząc się od mistrzów ze wsi, prowadzi badania etnomuzykologiczne na Radomszczyźnie, w Opoczyńskiem oraz na Podlasiu. Założycielka zespołów Wowakin Trio, Maryna C. oraz Wesołe Mazurki z Pragi. Stypendystka MKiDN w dziedzinie Twórczość Ludowa w 2015r. Zdobywczyni I miejsca Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej w 2017r. za projekt Zagrajcie Muzykanty Ładnie w wyniku którego powstał zespół dziecięcy- Wesołe Mazurki z Pragi. Prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wraz z zespołem WoWaKin zdobyła ważne nagrody muzyczne, m.in. III miejsce na Konkursie Polskiego Radia Nowa Tradycja w 2016 r.

Mateusz Wachowiak -akordeonista, aranżer i kompozytor. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. Jako wykonawca muzyki współczesnej, zdobył szereg nagród na konkursach i festiwalach muzyki kameralnej i akordeonowej. Współzałożyciel i członek takich zespołów jak: Bum Bum ORKeSTAR, WoWaKin Trio. Jako muzyk sesyjny współpracuje z Polskim Radiem i Telewizją. Nagrał dziesiątki programów telewizyjnych (benefisy, spotkania kabaretowe, koncerty festiwalowe), audycji radiowych (Muzyczna Scena Tradycji w Polskim Radio, recitale piosenki aktorskiej, koncerty festiwalowe). Jest twórcą muzyki do serialu telewizyjnego La La Poland, oraz wielu spektakli teatralnych.

Bartłomiej Woźniak – reżyser dźwięku, kompozytor, muzyk multiinstrumentalista. Pisze i realizuje muzykę do spektakli teatralnych i form audiowizualnych, udźwiękawia filmy. Prowadzi studio dźwiękowe BABA. Jest autorem wielu piosenek i czynnie bierze udział w muzycznych projektach: między innymi Maryna C. i trio WoWaKin. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina, obecnie doktorant na tejże uczelni. Kompozycję i aranżację jazzową studiował w klasie profesora A. Zubka w katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Wyróżniony nagrodą za muzykę do spektaklu „Tato” w reż M. Bogajewskiej na XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu w 2015 r. oraz za najlepszą muzykę do teatru TV na festiwalu Dwa Teatry w 2016. Autor muzyki do wielu sztuk teatralnych i ścieżek dźwiękowych do wielu polskich filmów fabularnych i dokumentalnych.

Wesołe Mazurki z Pragi – stworzony przez Paulę Kinaszewską unikatowy zespół dziecięcy grający polską muzykę tradycyjną – także na tradycyjnych instrumentach, m.in. skrzypcach, basach, barabanach. Repertuar kapeli bazuje na mazurkach, polkach, oberkach i chodzonych.

Kolejne „Pałacowe spotkania z muzyką” 20.01.2019- „Styczniowa lekka muza” koncert karnawałowo-noworoczny. Wykonawcy: Olga Maroszek – kontralt, Patrycja Szymańska – skrzypce oraz prowadzenie koncertu, Julia Laskowska – fortepian. Zapraszamy!

Szczegóły

Data:
16 grudnia 2018
Czas:
13:00

Miejsce

Zespół pałacowo-parkowy PAN w Jabłonnie
Modlińska 105
Jabłonna, mazowieckie 05-110 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 76 77 300
Strona internetowa:
www.jablonna.pl

Dodaj komentarz