Nowi legionowscy radni zgodzili się na dzierżawę działki służącej do rozbudowy Maxima. Za realizacją tego przedsięwzięcia zagłosowało łącznie 12 radnych, w tym dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości (PiS).
Uchwała przewidująca 30-letnią i bezprzetargową dzierżawę mierzącej niecałe 400 m² działki miejskiej przy skrzyżowaniu ulic Jerzego Siwińskiego i Jana III Sobieskiego w Legionowie na rzecz spółki Pir, będącej właścicielem centrum handlowego Maxim została właśnie podjęta. Za jej przyjęciem głosowało 12 radnych, przeciw było 2 radnych, zaś 6 wstrzymało się od głosowania. Wśród radnych przychylnych realizacji tej inwestycji znalazło się 2 radnych PiS – Zdzisław Koryś i Sławomir Traczyk, 5 radnych z Koalicji Obywatelskiej (KO) – Ryszard Brański, Mirosław Pachulski, Matylda Durka-Bojarun, Marta Budzyńska i Mariusz Suwiński oraz 5 radnych z Porozumienia Samorządowego (PS) – Anna Łaniewska, Janusz Klejment, Tadeusz Szulc, Marcin Smogorzewski i Paweł Głażewski. Głośno oprotestowali realizację tej inwestycji przedstawiciele stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) Bogdan Kiełbasiński i Mirosław Grabowski. Wśród 6 nowych legionowskich radnych, którzy wstrzymali się od głosowania w tej sprawie, znaleźli się Andrzej Kalinowski, Dariusz Petryka, Artur Pawłowski, Grzegorz Kowalski i Katarzyna Skierkowska-Pacocha. Jedyną osobą z PS, która wstrzymała się od głosu w tym głosowaniu, była Agata Zaklika.
Bez opinii komisji rozwoju miasta
Decyzja w sprawie bezprzetargowej dzierżawy tej nieruchomości podjęta została bez opinii komisji rozwoju miasta. Radni Bogdan Kiełbasiński i Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia NM NS wnioskowali nawet o zdjęcie projektu tej uchwały z porządku obrad, mówiąc, że takie procedowanie tego dokumentu łamie zapisy legionowskiego statutu. Potem wspomniani radni domagali się, aby przed podjęciem tak ważnej dla miasta decyzji, jej szczegółami zajęli się radni z komisji rozwoju miasta. Ich opinie i wnioski nie spotkały się jednak z przychylnością większości radnych, w tym niektórych radnych z PiS.
Poszli krok do przodu. Co dalej?
Pozytywna decyzja w tej sprawie oznacza, że inwestor, czyli spółka Pir, będzie mogła skorzystać z kredytu bankowego. Pieniądze pozwolą na rozbudowę centrum handlowego, w tym budowę 7-salowego kina. Zanim prace inwestycyjne ruszą na dobre, niezbędna będzie zmiana zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla terenów znajdujących się na m. in. tej części osiedla Sobieskiego w Legionowie.
Strachy na lachy?
Szerzej o rozbudowie Maxima i kontrowersjach powstałych wokół jego rozbudowy pisaliśmy kilka tygodni temu. Na dzisiejszej sesji (5 grudnia br.) w przedmiotowej dyskusji znów ożyły podobne wątpliwości i w głównej mierze opierały się one na obawie powstania na osiedlu Sobieskiego paraliżu komunikacyjnego wynikającego z budowy tak ogromnej galerii handlowej.