Legionowo. Zielone światło dla rozbudowy Maxima – nowa rada poparła dzierżawę działki

maxim-plac-bloki-sobieskiego

Teren, na którym ma powstać park handlowy Maxim, fot. GP (archiwum)

Nowi legionowscy radni zgodzili się na dzierżawę działki służącej do rozbudowy Maxima. Za realizacją tego przedsięwzięcia zagłosowało łącznie 12 radnych, w tym dwóch radnych Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Uchwała przewidująca 30-letnią i bezprzetargową dzierżawę mierzącej niecałe 400 m² działki miejskiej przy skrzyżowaniu ulic Jerzego Siwińskiego i Jana III Sobieskiego w Legionowie na rzecz spółki Pir, będącej właścicielem centrum handlowego Maxim została właśnie podjęta. Za jej przyjęciem głosowało 12 radnych, przeciw było 2 radnych, zaś 6 wstrzymało się od głosowania. Wśród radnych przychylnych realizacji tej inwestycji znalazło się 2 radnych PiS – Zdzisław Koryś i Sławomir Traczyk, 5 radnych z Koalicji Obywatelskiej (KO) – Ryszard Brański, Mirosław Pachulski, Matylda Durka-Bojarun, Marta Budzyńska i Mariusz Suwiński oraz 5 radnych z Porozumienia Samorządowego (PS) – Anna Łaniewska, Janusz Klejment, Tadeusz Szulc, Marcin Smogorzewski i Paweł Głażewski. Głośno oprotestowali realizację tej inwestycji przedstawiciele stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) Bogdan Kiełbasiński i Mirosław Grabowski. Wśród 6 nowych legionowskich radnych, którzy wstrzymali się od głosowania w tej sprawie, znaleźli się Andrzej Kalinowski, Dariusz Petryka, Artur Pawłowski, Grzegorz Kowalski i Katarzyna Skierkowska-Pacocha. Jedyną osobą z PS, która wstrzymała się od głosu w tym głosowaniu, była Agata Zaklika.

 

 

Bez opinii komisji rozwoju miasta

Decyzja w sprawie bezprzetargowej dzierżawy tej nieruchomości podjęta została bez opinii komisji rozwoju miasta. Radni Bogdan Kiełbasiński i Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia NM NS wnioskowali nawet o zdjęcie projektu tej uchwały z porządku obrad, mówiąc, że takie procedowanie tego dokumentu łamie zapisy legionowskiego statutu. Potem wspomniani radni domagali się, aby przed podjęciem tak ważnej dla miasta decyzji, jej szczegółami zajęli się radni z komisji rozwoju miasta. Ich opinie i wnioski nie spotkały się jednak z przychylnością większości radnych, w tym niektórych radnych z PiS.

Poszli krok do przodu. Co dalej?

Pozytywna decyzja w tej sprawie oznacza, że inwestor, czyli spółka Pir, będzie mogła skorzystać z kredytu bankowego. Pieniądze pozwolą na rozbudowę centrum handlowego, w tym budowę 7-salowego kina. Zanim prace inwestycyjne ruszą na dobre, niezbędna będzie zmiana zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla terenów znajdujących się na m. in. tej części osiedla Sobieskiego w Legionowie.

Strachy na lachy?

Szerzej o rozbudowie Maxima i kontrowersjach powstałych wokół jego rozbudowy pisaliśmy kilka tygodni temu. Na dzisiejszej sesji (5 grudnia br.) w przedmiotowej dyskusji znów ożyły podobne wątpliwości i w głównej mierze opierały się one na obawie powstania na osiedlu Sobieskiego paraliżu komunikacyjnego wynikającego z budowy tak ogromnej galerii handlowej.