Nieznajomość swoich praw szkodzi, dlatego dowiedz się, co gwarantuje polisa OC i co powinno być zawarte w umowie.
Ubezpieczyciel a ubezpieczony
W umowie polisy OC powinno być zawarte, kim jest ubezpieczający, ubezpieczony i ubezpieczyciel. Ubezpieczający jest osobą zwierającą z zakładem ubezpieczeń umowę i zobowiązaną do płacenia składki. Warto wiedzieć, że ubezpieczający nie musi być ubezpieczonym, ponieważ umowa polisy OC może być zawarta przez inną osobę (np. rodzica, pracodawcę itp.).
Ubezpieczycielem jest zakład ubezpieczeń, czyli podmiot prowadzący działalność ubezpieczeniową, który w zamian za składkę udziela ochrony, która polega na wypłaceniu świadczenia w razie zajścia wypadku.
Wysokość składki i sumy gwarancyjnej
Umowa OC określa taryfy i wysokość składek ustalanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Ważna jest również górna oraz dolna granica odpowiedzialności zakładu ubezpieczeniowego. Obecnie gwarantowana kwota z tytułu OC wynosi 5 mln zł w przypadku szkód na osobie oraz 1 mln zł dla szkód majątkowych.
Zakres i przedmiot ochrony
Przedmiotem ubezpieczenia jest interes chroniony w ramach stosunku ubezpieczenia. W przypadku obowiązkowych polis OC zasady ochrony mają charakter bezwzględnie obowiązujący i muszą być przestrzegane przez wszystkie towarzystwa. Przy zwarciu umowy trzeba podać wszystkie dane i okoliczności niezbędne ubezpieczycielowi.
Czego nie obejmuje polisa OC
Ubezpieczyciel musi określić, kiedy nie zapewnia ochrony. Na ogół są to szkody:
- powstałe poza okresem ubezpieczenia lub poza terytorium Polski, UE, państw należących do EFTA, Serbii i Andory;
- wyrządzone samemu sobie;
- w przesyłkach, bagażu, ładunkach przewożonych za dopłatą;
- polegające na utracie pieniędzy, biżuterii lub innych wartościowych dokumentów;
- polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.
Ponadto ubezpieczyciel może wprowadzić ograniczenia ochrony, czyli zastrzec, że zażąda zwrotu wypłaconych pieniędzy, jeśli kierujący pojazdem spowodował szkodę umyślnie lub w stanie po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Wyłączenia dotyczą również sytuacji, gdy sprawca wszedł w posiadanie auta wskutek popełnienia przestępstwa, zbiegł z miejsca zdarzenia, nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem. Dopuszcza się tu wyjątki – kiedy sprawca ratował życie człowieka lub jego mienie albo wdał się w pościg za sprawcą przestępstwa.
Zasady wypowiedzenia umowy
Polisę OC możesz rozwiązać tylko w szczególnych przypadkach. Jeśli umowa zawarta została na okres dłuższy niż 6 miesięcy, to ubezpieczający może od niej odstąpić w terminie 30 dni, a gdy jest przedsiębiorcą – w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy, co nie zwalnia go jednak z obowiązku zapłacenia składki za okres, w jakim zakład ubezpieczeń
udzielał ochrony ubezpieczeniowej.” – mówi ekspert porównywarki ubezpieczeń OC Klaro.
Umowę OC możesz wypowiedzieć w ciągu 30 dni od jej zawarcia, jeśli pojazd został wyrejestrowany, skradziony lub trwale zniszczony, a także jeżeli umowa została zawarta przez Internet. Umowę można rozwiązać bez żadnych kosztów po 12 miesiącach, ale wypowiedzenie trzeba złożyć nie później niż 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Wznowioną umowę możesz w każdej chwili przerwać, ale prawdopodobnie poniesiesz koszty za okres, w którym obowiązywała ochrona. Oświadczenie dotyczące rozwiązania umowy należy składać pisemnie pod adresem siedziby firmy lub za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego.
Obowiązki zakładu ubezpieczeń
Polisa OC gwarantuje, że ubezpieczyciel wypłaci świadczenia w razie zajścia wypadku w ciągu 30 dni od dnia zawiadomienia o szkodzie. Termin może się wydłużyć, jeśli zakład będzie chciał ustalić okoliczności zdarzenia.
Postępowanie ubezpieczonego w razie szkody
Kierowca musi wiedzieć, do czego jest zobowiązany w razie zaistnienia zdarzenia objętego ochroną OC. Z pewnością powinien podjąć działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa i łagodzące skutki szkody. Kierowca jest zobowiązany do wezwania policji, gdy doszło do kolizji z innym pojazdem albo wskutek wypadku spowodował obrażenia u innych kierowców oraz ich pasażerów. Ubezpieczony nie może na własną rękę udać się do warsztatu w celu wyceny lub naprawy szkody. Wszystkie działania powinny być podejmowane po konsultacji i akceptacji towarzystwa.
Warunki ubezpieczenia w ruchu za granicą
Przedmiotem ubezpieczenia OC może być odpowiedzialność cywilna za szkody powstałe na terytorium państw należących do Systemu Zielonej Karty. Ubezpieczyciele odpowiadają za szkody wyrządzone przez ubezpieczonego na zasadach określonych w umowie polisy OC oraz zgodnie z przepisami prawa danego państwa. Wyjeżdżając za granicę, musisz posiadać Zieloną Kartę. Składki z tytułu Zielonej Karty mogą być naliczane oddzielnie.