W ubiegłym tygodniu Wojewoda Mazowiecki zaprezentował najwaźniejsze zmiany w Planie Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Konsultacje w tej sprawie będą trwały do 22 lutego br. plan ma wejść w źycie 1 lipca 2012 roku. Jest to kolejny krok w modernizacji rejonizacji systemu ratownictwa. Do tej pory mieliśmy 29 rejonów operacyjnych, wkrótce ma ich być tylko 6. Większy rejon oznacza więcej miejsc wyczekiwania i efektywniejsze wykorzystanie wszystkich zasobów ratownictwa. Do tej pory istniało 122 miejsc wyczekiwania karetek, teraz przybyło 5 dodatkowych.
Zmiany w systemie ratownictwa są wprowadzane krok po kroku. Pierwsze obserwowaliśmy w minionym roku. Powiat Legionowski, który do tej pory naleźał do rejonu 14/05 teraz naleźy do rejonu operacyjnego warszawskiego RO1. Na tym terenie będzie poruszać się 65,25 zespołów. Wśród nich są zespoły pracujące 12 godzin na dobę liczone jako 0,5 i dzienny sezonowy zespół wodny w Zegrzu liczony jako 0,25 zespołu, który działa w sezonie letnim. Do dyspozycji będziemy mieli takźe eurocopter stacjonujący w Warszawie oraz karetkę wodną w Zegrzu.
1 na 33 tysiące
W tym roku wojewoda planuje zwiększenie środków na ratownictwo medyczne o 1,6% w stosunku do roku ubiegłego, do 230 mln zł. Plan przygotowano wg wskażników dotyczących liczby mieszkańców (33 tys.) na 1 zespół, warunki demograficzne w danym rejonie i dotychczasową statystykę wyjazdów. Przypomnieć naleźy, źe karetki podejmują wyjazdy tylko w przypadkach zagroźenia źycia lub zdrowia. Kaźdy wyjazd jest dokładnie sprawdzany, a kaźdy pojazd zaopatrzony w GPS. Nie jest moźliwe wykorzystanie tych pojazdów jako transportu medycznego między-szpitalnego czy w świątecznej opiece lekarskiej.
Czekając na konkurs
Zmniejszono liczbę dyspozytorni w kraju. Docelowo dla naszego rejonu dyspozytornia „matka” zlokalizowana będzie w Warszawie. Jednak by pomóc przejść etap pośredni i przygotować się na zmiany, na terenie kraju będą działać dyspozytornie „córki”. Kiedy na przełomie marca i kwietnia zostanie ogłoszony konkurs, placówki medyczne będą starać się o kontrakty na podwykonawstwo. Nasza „przychodnia na górce” równieź się przygotowuje. – Według projektu planu wojewody dotyczącego ratownictwa medycznego Legionowo ma naleźeć wraz z 5 innymi powiatami do rejonu warszawskiego – mówi Starosta Legionowski Jan Grabiec. – Prowadzimy obecnie rozmowy z szefem pogotowia warszawskiego na temat realizacji tego zlecenia na zasadzie podwykonawstwa. Rozmowy są zaawansowane. W tym tygodniu zaplanowano kolejne spotkanie. Jak zapewnia Starosta trwają takźe przygotowanie w zakresie technicznym i sprzętowym. – Bardzo chcielibyśmy by nasze pogotowie nadal świadczyło usługi ratownictwa medycznego w tym rejonie – mówi dyrektor NZOZ Legionowo Dorota Glinicka. – Oczywiście będziemy się starać jak będzie tylko ogłoszony by spełnić wszystkie wymogi. Czekamy na dalsze decyzje wojewody.
Karetka w Jabłonnie
– Plan wojewody zakłada skracanie dojazdu karetek do pacjenta oraz zmiany w organizacji pracy słuźby ratownictwa – mówi Dorota Glinicka. Jeśli plan zostanie zatwierdzony powiat legionowski zyska nowe miejsce wyczekiwania w Gminie Jabłonna. Tam prawdopodobnie będzie stacjonować dodatkowa karetka. – Szukamy miejsca dla karetek, które spełniałoby wszystkie niezbędne warunki. Obecnie trwają w tej sprawie konsultacje – potwierdza rzecznik prasowy Gminy Jabłonna Michał Smoliński. Miejsce takie wymaga podłączenia pojazdu do zasilania, by utrzymać go w gotowości i w odpowiedniej temperaturze. Konieczne są równieź pomieszczenia dla pracowników. Gmina moźe zadecydować o bezpłatnym uźyczeniu pomieszczeń i przystosowaniu ich do potrzeb ratownictwa.
Więcej karetek dla legionowian
– Udało się zwiększyć ilość karetek na terenie naszego powiatu oraz przybył nam punkt wyczekiwania w Jabłonnie, do którego trafi pół karetki z Legionowa i pół z rejonu otwockiego. Będziemy mieli więcej zespołów medycznych sensowniej rozlokowanych pod względem geograficznym oraz demograficznym – mówi starosta Grabiec. Za tą lokalizacją przemawia równieź szybkość dojazdu do Legionowa. Do tej pory w powiecie legionowskim stacjonowały 2 zespoły specjalistyczne i 1,75 podstawowych. Obecnie dzięki wyznaczeniu nowego stanowiska w Jabłonnie w powiecie znajdzie się 2,25 zespołów podstawowych. Zespół podstawowy, to taki w skład którego wchodzą co najmniej dwie osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny. Natomiast w zespole specjalistycznym wchodzą co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym lekarz systemu oraz pielęgniarka systemu lub ratownik medyczny. Karetki będą zawozić pacjentów do najbliźszych szpitali chyba, źe dyspozytor ze względu na stan pacjenta wskaźe inny szpital. W powiecie legionowskim będą ratować źycie nie tylko zespoły stacjonujące na miejscu, ale równieź inne z rejonu warszawskiego. Na terenie RO1 znajdzie się 29 zespołów specjalistycznych i 36,25 podstawowych. Dane z GPS będą pokazywały najbliźsze lokalizacje pojazdów i pomogą w decyzjach o kierowaniu systemem. Wszystkie zmiany mają skrócić czas dojazdu do pacjenta i poprawić organizację słuźb ratowniczych.
Iwona Wymazał