Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

główne_mercedes-3510327_1920

Każdy, kto zaczyna dopiero swoją karierę w roli kierowcy, zaczyna również swoją przygodę z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. I w tym miejscu warto zdać sobie od razu sprawę z tego, że takie ubezpieczenie w pierwszych latach będzie bardzo kosztowne.

Co wpływa na tak wysoką stawkę ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy i czy można coś zrobić, by nieco te koszty obniżyć? Oto najważniejsze informacje.

Młody kierowca – wiekiem i stażem

W pierwszej kolejności należałoby wyjaśnić, co oznacza samo pojęcie „młodego kierowcy”. Według firm ubezpieczeniowych, młodym kierowcą jest się pod dwoma względami. Są to:

  • młody wiek;
  • krótki staż za kierownicą.

Przy czym, warto tutaj wiedzieć, że młody wiek jest dla towarzystw ubezpieczeniowych kwestią bardzo względną, a doświadczenie za kierownicą odgrywa, przy naliczaniu składki, znacznie mniejszą rolę.

I tak, analizując Ogólne Warunki Ubezpieczenia udostępniane przez firmy ubezpieczeniowe, można zauważyć, że górna granica wieku dla młodego kierowcy kształtuje się bardzo różnorodne. O ile dolna jest wszędzie taka sama – 18 lat – o tyle dolna zmienia się zależnie od polityki firmy.

Tam, gdzie zasady naliczania zwyżek są najmniej rygorystyczne, można zauważyć, że młodym kierowcą przestaje się być już w wieku 25 lat. To stosunkowo rozsądne podejście, zakładając, że dana osoba uzyskała uprawnienia do kierowania samochodem w wieku 18 lat. Mając 25, można powiedzieć, że prawo jazdy ma już od siedmiu lat, a to dość dużo czasu na zdobycie doświadczenia.

W innych firmach, wiek ten przesuwa się poprzez 26 lat, 27, aż do 29 lat. Warto to wiedzieć, ponieważ podczas poszukiwania ubezpieczenia OC (ubezpieczamy-auto.pl) można spotkać się z bardzo różnymi stawkami, zależnie właśnie od interpretacji towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Wysokie stawki dla młodych kierowców

Należałoby również uzasadnić, dlaczego młodzi kierowcy są zmuszeni do płacenia wyższych składek. Wynika to z danych statystycznych, które jednoznacznie mówią, że osoby do 27 roku życia, są najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych.

Takie dane powodują, że młode osoby wiążą się z większym ryzykiem ubezpieczeniowym dla ubezpieczycieli. Podwyższone ryzyko należy natomiast zrekompensować wyższą składką i stąd takie różnice.

 

Czy składkę OC można obniżyć?

Jednym ze sposobów jest dołączenie do posiadanego pojazdu współwłaściciela, który ma już wypracowane własne zniżki. W takiej sytuacji, przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej, pod uwagę brani są obaj właściciele. Ten, który ma zwyżki i ten, który ma zniżki. W efekcie można uzyskać niższą składkę, niż gdyby właścicielem był wyłącznie kierowca uznany przez towarzystwo ubezpieczeniowe, jako młody.

Bardzo ważne jest również nieustanne gromadzenie zniżek za pośrednictwem bezszkodowej jazdy. Z roku na rok, przy bezpiecznej jeździe, naliczane są kolejne zniżki, a co za tym idzie w efekcie można wypracować sobie własne korzyści.

 

Kalkulator OC pomoże

Chcąc jednak sprawdzić, jakiego ubezpieczenia można się spodziewać w najbliższym czasie, warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń samochodowych. To narzędzie udostępniane online, które pozwala na porównanie obecnie dostępnych ofert ubezpieczeń komunikacyjnych. Wystarczy wprowadzić wszystkie dane, o które system poprosi, by zyskać zestaw kilku lub kilkunastu polis, wraz ze składkami, które trzeba by było za nie zapłacić.

Wystarczy przeanalizować wszystkie propozycje i porównać ich koszty. W ten sposób najłatwiej wybrać najtańsze OC dla młodego kierowcy w ubezpieczamy-auto.pl. Różnice bywają ogromne, szczególnie, gdy dana osoba jest w takim wieku, który przez niektóre firmy kwalifikowany jest jeszcze jako „młody kierowca”, a przez inne, jako kierowca z doświadczeniem.