Legionowskie święto witrażu i mozaiki. V Krajowe Warsztaty Witrażu i Mozaiki

DSC09280

5 stycznia 2019 roku miłośnicy witrażu i mozaiki artystycznej po raz piąty spotkali się w Legionowie, aby wspólnie tworzyć i cieszyć się swoim towarzystwem.

W warsztatach wzięło udział wielu artystów z całego kraju oraz  zaproszeni podopieczni fundacji ”Promień Słońca”- uczniowie Powiatowego Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie oraz ich rodziny.  Gospodarzem spotkania była oprócz wspomnianej fundacji legionowska pracownia witrażu 12U.pl.

Andrzej Bochacz o „Ostatniej Wieczerzy”.

Grupa przyjezdnych artystów pod kierownictwem  Andrzeja  Bochacza skoncentrowała się na wykonywaniu olbrzymiego dzieła 6mX3m „Ostatniej wieczerzy”. Prace nad tą mozaiką trwają już od kilku miesięcy i biorą w nich udział niezwykle utalentowani artyści.

W kościele parafii p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie w bieżącym roku pojawi się szczególne dzieło – mówił artysta Andrzej Bochacz. Z inicjatywy Księdza Proboszcza Tomasza Chciałowskiego w miejsce dotychczasowego wydruku cyfrowego „Ostatniej wieczerzy” zamontowana zostanie mozaika, kopia słynnej polichromii Leonarda da Vinci. Rozmiary dzieła to 3×6 m a będzie się składało z około 500.000 niewielkich szklanych kostek. Oryginalna polichromia doczekała się w XIX stuleciu kolejnej odsłony. W Wiedniu w kościele Minorytów Giacomo Raffaelli odsłonił uwspółcześnioną wersję dzieła Leonarda. To na jego podstawie powstaje mozaika, która będzie ozdobą legionowskiej świątyni.

 

 

Poza niewątpliwymi wartościami sakralnymi oraz estetycznymi należy zwrócić uwagę na szczególny walor przedsięwzięcia o znaczeniu integracyjnym.

Legionowska Pracownia Witrażu i Mozaiki 12U od 6 lat prowadzi zajęcia w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek.

Mozaika „Ostatnia wieczerza” jest realizowana przez artystów pracowni. Powstaje również przy wydatnej pomocy uczniów, uczestników zajęć witraży i mozaiki. Grupa zaangażowanych w te spotkania jest z każdym rokiem coraz większa. Ich zaangażowanie i pragnienie tworzenia barwnych, czarujących i odważnych prac jest wielką nadzieją na przyszłość. Radość, jakiej doświadczają profesjonaliści i adepci, jest gwarancją, że udzieli się ona w nieodległej przyszłości wiernym oraz odwiedzającym legionowski kościół – podkreślił twórca.

Młodzi artyści, i ich rodzinne mozaikowanie

Organizatorzy przygotowali oprócz „Ostatniej wieczerzy” dla wszystkich określone działania. Najmłodsi tworzyli podkładki pod kubki, starsi świeczniki i patery, a ich rodziny duże mozaikowe obrazy. Na to spotkanie przyszło kilkadziesiąt osób. Było to wspaniałe osiągnięcie organizatorów. Z roku na rok przybywa chętnych na udział w tego typu warsztatach.  Wspólne rodzinne działania dają  uczestnikom wiele radości. Fani mozaikowania uczą się nawzajem, próbują nowych możliwości i cieszą się  z sukcesów. Powstało wiele ciekawych prac, a wśród nich super wykonana ikona. Oprócz wymienionych zalet wspólnie spędzonego czasu uczestnicy podkreślają walory terapeutyczne, rozwój kreatywności, zdolności manualnych młodych adeptów sztuki mozaikowania. Dla podopiecznych fundacji wielką radością i zaszczytem jest branie udziału w tak ogromnym przedsięwzięciu  jak wykonanie mozaiki „ Ostatniej wieczerzy” oraz współpraca z znanymi artystami.

 

Legionowskie święto witrażu i mozaiki.

Dla mnie to był wspaniały dzień – mówiła artystka Aleksandra Matejczyk-Wójcik – w śnieżny, zimowy poranek udałam się na V KRAJOWE WARSZTATY WITRAŻU I MOZAIKI ARTYSTYCZNEJ.  Spędziłam ten czas w radosnej, rodzinnej i przyjacielskiej atmosferze. Widziałam jak powstawały mozaikowe cuda. W tym najgorętszym dniu roku, wytężona praca artystów-profesjonalistów mieszała się z twórczością artystów-amatorów, wzajemnie wszystkich inspirując.  Jestem pod ogromnym wrażeniem uczestników, wykonanych dzieł , lecz przede wszystkim klimatu panującego podczas warsztatowego spotkania. Ogromnie się cieszę, że po raz kolejny mogłam brać udział w tym „LEGIONOWSKIM ŚWIĘCIE MOZAIKI I WITRAŻU”. Dziękując organizatorom, za umożliwienie pracy w tak kreatywnym gronie, jednocześnie wyrażam nadzieję, że w przyszłości odbywać się będą kolejne takie wydarzenia pobudzające mozaikową i witrażową pasję – podkreśliła artystka, twórczyni wielu witraży i mozaik.

Następne spotkanie już w lutym.

Jerzy Jastrzębski