Nieporęt. SKM do Nieporętu? Gmina rozpoczęła rozmowy z ZTM

skmm

Szybka Kolej Miejska do Nieporętu to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w gminie. W ubiegłym tygodniu zrobiono pierwszy krok w stronę realizacji tego przedsięwzięcia.

 

Razem z burmistrzem Radzymina – Krzysztofem Chacińskim rozpoczęliśmy oficjalne rozmowy w Zarządzie Transportu Miejskiego w sprawie uruchomienia połączenia kolejowego SKM na trasie Warszawa-Nieporęt-Wólka Radzymińska-Radzymin. Na temat planowanej inwestycji rozmawialiśmy z dyrektorem ZTM – Wiesławem Witkiem. Realizacja przedsięwzięcia nie będzie łatwa ze względu na duży koszt, wynikający m.in. z konieczności modernizacji infrastruktury, ale działamy, aby uruchomić oczekiwane przez mieszkańców połączenie kolejowe – taką informację zamieścił w ubiegłym tygodniu w mediach społecznościowych wójt gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur.

Szansa na rozwój

Od 2009 r., kiedy to ostatecznie zlikwidowano pociąg „Zegrzyk”, łączący Warszawę Gdańską z Radzyminem i Tłuszczem, SKM do Nieporętu jest jedną z najbardziej oczekiwanych inwestycji w gminie. Pozwoliłaby na szybki i wygodny dojazd do Legionowa, Radzymina i przede wszystkim do Warszawy, gdzie pracuje większość mieszkańców. To też ogromna szansa na rozwój sołectw w północno-wschodniej części gminy. – To kolejny atut dla osób szukających miejsc do osiedlenia się. Od dawna rozmawiając z mieszkańcami Wólki słyszałam taką potrzebę, tym bardziej cieszy mnie fakt, że podejmowane są działania w tym kierunku – radna i jednocześnie sołtys Wólki Radzymińskiej, Ewa Broszkiewicz, jest bardzo zadowolona z rozpoczęcia rozmów. SKM pomogłaby także w rozwiązaniu letnich problemów komunikacyjnych, stanowiąc wygodny środek transportu dla turystów, odpoczywających nad Jeziorem Zegrzyńskim.

 

 

Wczesny etap

Za wcześnie jest na pytania o planowany przebieg trasy, orientacyjny koszt uruchomienia SKM-ki czy też podanie terminów realizacji. – Pracujemy nad analizą takiego połączenia i jest to jeszcze zbyt wczesny etap, abym mógł udzielić rzetelnej odpowiedzi – powiedział nam kierownik działu prasowego ZTM, Tomasz Kunert. Już w 2014 r. władze gminy przymierzały się do poprowadzenia SKM do Nieporętu, uzależniając takie połączenie od kosztów, jakimi byłby obciążony gminny budżet i namawiając Warszawę do współfinansowania linii. Przeszkodą były nie tylko kwestie finansowe, ale również techniczne, przede wszystkim brak bocznicy przy dworcu w Nieporęcie. Współpraca z Radzyminem jest szansą na rozwiązanie nie tylko problemu zawracania pociągów, ale też podzielenia się kosztami, które dla jednej gminy mogłyby okazać się zbyt duże. W realizacji inwestycji pomocna będzie także reaktywacja SKM do Zegrza Południowego, planowana na 2021 rok. I choć od rozmów do realizacji droga daleka, mieszkańców cieszy pierwszy krok w stronę upragnionej inwestycji.