W poprzednim tygodniu Urząd Miasta zamieścił na stronie internetowej wizualizację następnej być moźe inwestycji legionowskiej. Budowa dworca pozwoli na określenie kolejnego miejsca, które moźe stać się symbolem naszego miasta. Pozwoli na reorganizację przestrzeni i określi konkretne wymiary legionowskiego „centrum” miasta. Modernistyczna kopuła zamknie optycznie ulicę Piłsudskiego.
Zakładana wysokość budowli to 21 m. Część niźsza, czyli budynek główny ma być dostosowany do wielkości parkingu wielopoziomowego. Dworzec będzie posiadał kilka wejść. Dwa z nich są w tym studium na poziomie terenu i prowadzą do otwartej przestrzeni publicznej. Schody tarasowe tworzą złudzenie płynności przejścia pomiędzy terenem wokół dworca a samym budynkiem. Główne wejście znajduje się pomiędzy dwoma częściami bryły. Przestrzeń ma być zagospodarowana z myślą o komforcie i bezpieczeństwie podróźnych. Dworzec autobusowy ma zostać na terenie otwartym, przykrytym częściowo płytą parkingu. Ma mieć bezpośrednie połączenie z przejściem podziemnym. Dworzec ma być równieź atrakcyjny handlowo. Powierzchnie komercyjne wynajmowane przez miasto zapewnią zwrot nakładów finansowych juź za kilkanaście lat. Budowę tej inwestycji moźna podzielić na etapy. Dodatkowym argumentem by zdecydować się na tą inwestycję jest równieź powstające w niedalekiej okolicy centrum handlowe.
– Jeśli chodzi o moźliwości realizacji tego projektu, to podejrzewam, źe to jest dość skomplikowana sprawa. Istotą tego studium jest wykazanie potrzeby wybudowania nie tyle dworca, co węzła komunikacyjnego. Chodzi o działanie natury środowiskowej i ekologicznej, polegającej na ograniczeniu ruchu samochodowego między Legionowem a Warszawą na rzecz transportu kolejowego – mówi twórca studium Paweł Kornecki. – Waźne jest równieź, by stworzyć budynek, który się będzie w przyszłości kojarzył z miastem. Zdefiniuje on centrum Legionowa poprzez zamknięcie przestrzeni miejskiej. Kopuła, która jest na zewnątrz wraz z tą formą, która jest wewnątrz, tworzą formę mającą sugerować czaszę balonu. Cała istota rzeczy będzie tkwiła w sposobie oświetlenia. Kształt ma nam zasugerować powrót do historii miasta. To bezpośrednie odniesienie do balonu, który powstał w Legionowie. To właśnie na „Kościuszce” nasi piloci kpt. Franciszek Hynek i por. Zbigniew Burzyński zdobyli pierwsze miejsce w zawodach o Puchar im. Gordona – Bennetta. Kopuła będzie widoczna z duźej odległości i moźe pełnić rolę ekranu dla obrazów na niej wyświetlanych. Jednak nie forma jest tu najwaźniejsza.
Jak twierdzi architekt Paweł Kornecki, przy studium kierował się przede wszystkim funkcjonalnością oraz uźytecznością dworca dla mieszkańców. Legionowo jako miasto satelitarne jest w duźej mierze uzaleźnione od sprawnej komunikacji. Jest młode, więc naleźy patrzeć w przyszłość i zostawić miejsce dla róźnych kierunków rozwoju. Dworzec nie moźe ograniczać, ale rozbudowywać się wraz z naszymi potrzebami. Dlatego teź konieczne jest stworzenie nowoczesnego centrum komunikacyjnego. Podstawową bolączką jest brak miejsc parkingowych. Studium zakłada stworzenie parkingów wielopoziomowych umieszczonych wzdłuź torowiska oraz wydłuźenia przejścia podziemnego dla pieszych. Pod ziemią mogłyby znależć się lokale uźytkowe przeznaczone na handel, obsługę pasaźerów, pomieszczenia sanitarne oraz pomieszczenia dla ochrony. Ruch drogowy usprawniłby nakaz jazdy w jednym kierunku, co zmniejszy kolizyjność i bezproblemowy wjazd i wyjazd. Do węzła komunikacyjnego musi równieź zostać podłączony ruch autobusowy. Do tego pozostaje jeszcze zapewnienie wygodnego i bezpiecznego poruszania się dla pieszych. Ten punkt miasta miałby zostać centralnym węzłem komunikacyjnym obejmującym swoim zasięgiem powiat legionowski oraz sąsiednie powiaty.
Czy podoba Ci się projekt legionowskiego dworca?
Kuba czyli Piotr Nowotny: Wydaje mi się, źe projekt jest nowoczesny i będzie cieszył oko. Szczególnie mnie, kiedy ze Słupska będę zajeźdźał do moich synów i do przyjaciół. Dobrze chyba, źe budynek nie jest kolejną „Galerią”. Jednak mam pewien niedosyt. Czy nie warto pomyśleć o wkomponowaniu w tę nowoczesną bryłę jednej chociaź ściany drewnianego, dawnego legionowskiego dworca? Pozdrawiam serdecznie wszystkich..
Masha Kapustina, członek Związku Artystów Plastyków Polska Sztuka Uźytkowej: Dworzec wygląda nieżle, tylko kojarzy się z kapeluszem albo saturnem. Ciekawi mnie jak będzie wyglądał w środku i czy będzie funkcjonalny.
Sylwia Rosińska, Kierownik filii MOK-u na ul. Targowej: Ten projekt cieszy oko. Jest współczesny, prześwietlony, wierzyć mi się nie chce, źe mógłby powstać w Legionowie. Dizajnerski projekt. Będzie pięknie, jeśli zieleń równieź będzie zachowana. Ta kopuła szczególnie mi się podoba. Przypomina mi planetarium. Ta dekoracyjna część, jeśli zostanie oświetlona słońcem to będziemy podziwiać wspaniałe odblaski świetlne. Jestem zaskoczona, czy to moźliwe by taki wielki dworzec był w Legionowie? Ale czy Legionowo stać będzie na realizację tego dworca? Projekt jest wspaniały. Gdyby taki dworzec powstał to chętnie będę z niego korzystać, bo w chwili obecnej strach wysiąść na naszym dworcu.
Andrzej Sobierajski, Dyrektor MOK: Mieliśmy okazję być świadkami pierwszych wraźeń, kiedy dyrektor został zapytany o zdanie na temat przedstawionej wizualizacji budynku. Wyjściowa koncepcja jest niebanalna i interesująca, ale sądzę, źe to dopiero zaczyn do dyskusji w tym temacie. Dworzec musi spełniać równieź inne role, przede wszystkim funkcjonalność. Bryła jest ciekawa, ale trudno ocenić budynek na podstawie tych zdjęć. Pierwsze ogólne wraźenia raczej pozytywne, teraz musimy poczekać na szczegóły, które pozwolą nam wyrobić sobie zdanie na temat tej inwestycji.
Robert Szumiata: Jako mieszkaniec Legionowa cieszę się przede wszystkim z tego, źe wreszcie w ogóle coś drgnęło w sprawie nowego dworca. To „coś”, co stoi teraz tylko szpeci i straszy a ponad to szczególnie po zmroku nie pomaga policjantom w zapewnieniu bezpieczeństwa przebywającym tam osobom. W źadnym wypadku nie pasuje takźe do miasta, które z roku na rok pięknieje i jest coraz nowocześniejsze. Przyznam, źe projekt nowego budynku robi wraźenie, nowoczesna bryła i architektoniczny rozmach sprawią, źe Legionowo będzie miało niebawem dworzec z prawdziwego zdarzenia, dworzec, którym podobnie jak nowo otwartą Areną będziemy mogli się szczycić.
iw