Powiat Legionowski inwestuje w 25 czujników smogu. Już zaczął się montaż urządzeń

czujniki-dobra-jakosc

Zdjęcia czujników Airly, które będą pracowały na terenie gminy Jabłonna (fot. Konwent Aktywistów Gminnych – Gmina Jabłonna)

Władze Powiatu Legionowskiego inwestują w rozwój infrastruktury monitorującej jakość powietrza w powiecie legionowskim. Wkrótce skład tego, czym oddychamy, analizować będzie 25 nowych czujników firmy Airly.

Nowe czujniki mają pojawić się w lokalizacjach, w których do tej pory ilość pyłów zawieszonych (PM2,5 i PM10) w powietrzu nie była analizowana. Lokalizacje wybrano na podstawie współpracy z dostawcą czujników firmą Airly. Samorządy mają zaopiniować zaproponowane miejsca i określić możliwości techniczne podłączenia nowych urządzeń.

 

Według naszych informacji pierwsza transza urządzeń trafi do gminy Jabłonna. Pierwsze urządzenie już dzisiaj zostało zamontowane w Bożej Woli. W Jabłonnie mówi się już także o kolejnych proponowanych lokalizacjach – będą to skrzyżowanie Chotomowskiej i Modlińskiej, Osiedle Pogodne, Dąbrowa Chotomowska i jeszcze jedna lokalizacja, która na ten moment nie jest bliżej określona.

– Kolejne etapy to montaż urządzeń w pozostałych gminach – informuje Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie. Według naszych informacji 6 czujników ma trafić do gminy Nieporęt, gdzie obecnie nie pracuje żadne tego typu urządzenie. 4 urządzenia trafią do Legionowa, 3 na terenie gminy i jeden, który będzie pracował na gmachu Starostwa Powiatowego. 5 urządzeń dostanie gmina Serock i podobnie Wieliszew. Urządzenia zostaną sfinansowane w całości z budżetu powiatu legionowskiego.

Odczyty z czujników będzie można śledzić za pomocą mapy na witrynie Airly, na witrynie zatruci.pl, która zbiera dane ze wszystkich czujników jakości powietrza w powiecie, zarówno tych profesjonalnych jak i amatorskich.

Ponadto Airly oferuje aplikację na urządzenia mobilne, którą można pobrać w TYM miejscu.

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 9

  1. Świetnie, że powiat legionowski myśli o wszystkich gminach naszego powiatu. Jeden aktywista jak zwykle przykleił się do projektu i zamieszczał zdjęcia, że to niby jego zasługa. Jednak to szerszy program powiatu legionowskiego od dawna przygotowywany dla wszystkich gmin naszego regionu. Podziękowania dla powiatu legionowskiego od mieszkańców gminy Jabłonna za ten prezent.

  2. Co za radość !!! Najpierw Romek legionowskie tereny zielone zalał asfaltem, betonem i spalinami a teraz funduje urządzenia infrastruktury monitorującej jakość powietrza w powiecie legionowskim. Na zielonych łąkach powstają kolejne blokowiska, przybywa mieszkańców, pojazdów i spalin !!! Co z tego że urządzenia wskażą duży stopień zanieczyszczenia powietrza ? Dasz wszystkim maski przeciwgazowe ? Zabronisz wyjścia z domu ? Zacznij myśleć zanim sam zadusisz się spalinami !!!

  3. Nie wiem kto się do kogo przykleił;-) Władze powiatu legionowskiego poczuły chyba wiatr zmian- i w związku z tym zmieniają kurs 🙂 Poza tym nazywanie przekazania czujników prezentem jest przesadą- mieszkańcy Jabłonny są tez mieszkańcami powiatu legionowskiego- – innymi słowy powiat sprezentował czujniki sam sobie;-)

  4. Jak widać nie.

  5. Powinni się wziąć za dofinansowanie do wymiany kotłów gazyfikacji powiatu a nie ktoś robi interes na czujnikach czy badaniach termowizyjnych co z tego, że będę wiedziała o zanieczyszczeniu mam nie wychodzić z domu czy nie oddychać, jak dla mnie te czujniki tylko będą bardziej denerwowały społeczeństwo

  6. Pękałem ze śmiechu po opowieściach konwentu. Powiat kupuje 40 czujników, 5 przekazał Jabłonnie, a konwent pisze, że dotrzymują słowa :). Czy oni naprawdę mają ludzi za idiotów? Podpięli się pod zadanie starosty i udają, że to ich zasługa?

    • końwent na kolejnego trupa w szafie………..

    • Spokojnie wszystko się zgadza. Kóńwent to, według ich własnego słownika, mafia. A co robi mafia? Wymusza. No to wymusili. Sukces niewątpliwy.
      A tak przy okazji. Czy czujniki poprawiają jakość powietrza? Nie. Czy poprawiają chociaż samopoczucie? Tak. Masochistom. No i politykom – „no patrzajta i podziwiajta jak dbamy o Wasze zdrowie!” Ja tam bez czujników wiem, że jest kiepawo i wiem, że nic nie wiem o tym problemie, bo nikt go tak naprawdę nie zbadał i nie wyjaśnił. Jak to, do cholery jest, że latem, kiedy ludziska nie palą w piecach alarmy o zapyleniu są równie mocne jak zimą, kiedy rzeczywiście kopcą na potęgę. Grillują tak mocno? Ruch samochodowy wzrasta 10-cio krotnie?

  7. A ciekawe ile powiat płaci za czujniki? Za darmo ich ta firma nie rozdaje…. może być tak, że miesięczny koszt czujników to koszt wymiany kilku pieców. Biznes niezły na tym smogu można zrobić, czujnik nie przekłada się na poprawę jakości powietrza, ale w aplikacji możemy sobie sprawdzić jakie jest złe…. Czyli zamiast działać u źródła, mamy czujniki, oczyszczacze, zaraz maski przeciwsmogowę będą rozdawać…

Dodaj komentarz